ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בריאיון לבלומברג שהתפרסם היום (ראשון) כי הוא לא מתכוון לקדם את הרפורמה המשפטית במלואה כפי שהממשלה תכננה. במקום זאת, סיפר נתניהו כי יעצור אחרי שינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים, ו"יזנח" את שאר חלקי הרפורמה.

"זה בערך מה שנשאר - כי את שאר הדברים אני לא חושב שעלינו לחוקק", אמר נתניהו בראיון לערוץ בלומברג מלשכתו בירושלים. כשנשאל לגבי הצעדים הבאים, אמר כי אלה יתייחסו בעיקר להרכב הוועדה לבחירת שופטים: "אני מתכוון לתת לזה לפחות עוד כמה חודשים, במטרה להגיע להסכמה נוספת, ככל הנראה על הרכב הוועדה".

מדובר בריאיון ה-22 של נתניהו בחו"ל מבלי שהתראיין לתקשורת בישראל, בהמשך אמר ראש הממשלה כי הוא מעוניין למצוא "נקודת איזון": "אני לא חושב שאנחנו צריכים לעבור ממצב קיצון אחד בו יש לנו את אחד מבתי המשפט האקטיביסטיים ביותר בעולם, למצב קיצון אחר בו הכנסת יכולה לבטל כל החלטה של בית המשפט העליון. צריך להיות איזון, זה האיזון שאנו מנסים להשיב".

סירב להתחייב על הארכת כהונת הנגיד

בבלומברג התרשמו כי נתניהו ניסה להציג עצמו כמי שנמצא מעל הפוליטיקה הקטנה, ולהרגיע את המשקיעים. את השוק הישראלי הגדיר ככזה שנמצא ב"הערכת חסר", ואמר כי "כסף חכם" נמצא בדרכו לישראל.

אמיר ירון, נגיד בנק ישראל (צילום: רונן זבולון, getty images)
כהונתו תוארך? אמיר ירון, נגיד בנק ישראל | צילום: רונן זבולון, getty images

כשנשאל על הביקורת שהשמיע נגיד בנק ישראל, הפרופ' אמיר ירון, על חוסר היציבות הכלכלית שלה גרמה הרפורמה המשפטית, נתניהו שיבח את הנגיד ואת עצמאותו. לאחר השתהות, כינה את פרופ' ירון "נגיד הבנק המרכזי הנוכחי" - וסירב להתחייב כי יציע לו כהונה נוספת: "אני רוצה לחשוב על זה, ועדיין לא היה לי את הזמן.

"אני חושב שהוא עושה עבודה מצוינת בתור נגיד", הוסיף נתניהו, "אני חושב שזו בהחלט אפשרות (הארכת כהונתו) שהייתי רוצה לשוחח איתו עליה". כתבת בלומברג השיבה לו כי "זה יעביר מסר חזק וחיובי לשווקים אם תבקש ממנו להישאר", נתניהו ענה: "יכול להיות".