הפרסום ב"מהדורה המרכזית" על כוונתו של שר החינוך יואב קיש לפטר את דני דיין מתפקיד יו"ר יד ושם אחרי שנתיים בלבד עורר סערה. שעות לאחר הגינויים שנשמעו בעולם על המהלך הצפוי, הערב (ראשון) דיווחנו כי בכירים בממשלה העריכו כי המהלך טורפד - ודני דיין יישאר בתפקידו.

סיקור N12

ההערכה הזו הגיעה גם על רקע ההכחשה הגורפת של שרה נתניהו, שאמרה לפני שעלתה למטוס עם רה"מ בדרך לקפריסין ש"מדובר בסיפור שלא היה ידוע לה" - ושבסוף הטקס ביד ושם אפילו הלכה ללחוץ לפלס את היד. "הבנתי איך מתפתח פייק ניוז", אמרה נתניהו, "פתאום שמעתי סיפור שלא היה ידוע לי. שמעתי את קרן פלס, לא ידעתי עליה לפני, לא ידעתי עליה אחרי. אין שום בסיס על כך שנזפתי - להיפך".

קודם להכחשה, כתבתנו יעל אודם פרסמה בשבוע שעבר שהסיבה לניסיון ההדחה של דיין היא מכיוון שבחר להזמין את פלס להופיע בטקס יום הזיכרון ביד ושם, זמן מה אחרי שהופיעה בהפגנה נגד המהפכה המשפטית - ונתניהו ביקשה מלשכת ראש הממשלה לפעול.

הזמרת עצמה הגיבה על הסערה לאחר הפרסום ב"מהדורה המרכזית" וכתבה: "סליחה, זה גדול עליי. בחיים לא הייתי מאמינה שיום אחד אכנס למאקו כדי להתעדכן שהכול קורה מחר עם הלימודים כמתוכנן וזאת הכותרת שתחכה לי". עוד הוסיפה הזמרת: "בדקתי, זה לא לילה אחד באפריל".

קרן פלס (צילום: מתוך האינסטגרם של קרן פלס)
תגובתה של קרן פלס לפרסום במהדורה המרכזית | צילום: מתוך האינסטגרם של קרן פלס

פניית הפרסה הזאת מגיעה בין היתר לאחר הגינויים של ארה"ב ושל האיחוד האירופי, שהתריעו מפני פוליטיזציה של "יד ושם" וקראו לשמור על עצמאות המוזיאון. "שמירה על עצמאותם של מוסדות כאלה ברחבי העולם היא המפתח כשאנחנו עומדים בפני המאמצים לעוות או להכחיש את העובדות על השואה", כתבה אלן גרמין, השליחה האמריקנית לענייני שואה במשרד החוץ של ארה"ב. 

באיחוד האירופי, כאמור, הצטרפו גם לביקורת. קתרינה פון-שנורביין, מהנציבות למאבק באנטישמיות, כתבה: "מרכז השואה העולמי 'יד ושם' הוא שותף מרכזי בכל הנוגע לחקר השואה. מומחיות המרכז ועצמאות המנהלים שלו חיוניים בתקופות של עיוות השואה וניסיונות לפוליטיזציה של הזיכרון השואה".

בנוסף, 123 חוקרי השואה הביעו גם הם דאגה מהמהלך הצפוי: "דיין שירת את המוסד 'יד ושם' בהצטיינות יתרה ואִפשר לשמור ולחזק את אופיו העצמאי והבלתי מפולג", כתבו, "כיום, כשזיכרון השואה נקלע ללחץ מוגבר, כל ניסיון לחפש שליטה פוליטית מהווה איום ברור על זכרם של קורבנות השואה וקריאת תיגר על הלגיטימיות של מוסד הנהנה מיוקרה אדירה וראויה בכל העולם".