חשיפה: לאחר שבשבוע שעבר הכריז ראש הממשלה בנימין נתניהו בפתח ישיבת הממשלה על קידום החקיקה המשפטית – נראה שהוא אכן יעשה זאת. בתום דיונים ארוכים, הקואליציה הסכימה ככל הנראה לחוקק כבר בכנס הנוכחי של הכנסת את צמצום עילת הסבירות – וגם לשנות לאחר הפגרה את הרכב הוועדה לבחירת שופטים - כך פרסמנו לראשונה אמש (רביעי) ב"המהדורה המרכזית".

לפי התוכנית, עד לפגרת מושב הכנסת בסוף חודש יולי, הקואליציה תעביר את החוק לצמצום עילת הסבירות, בהתאם למתווה שופט העליון סולברג. בנוסף, עם פתיחת המושב הבא בחודש אוקטובר, הקואליציה תשנה את הרכב הוועדה לבחירת שופטים, בהתאם להצעה של שר המשפטים לשעבר דניאל פרידמן.

בהרכב החדש יהיה למעשה שוויון בין הקואליציה לאופוזיציה - חמישה לכל צד פוליטי. חלק מהנציגים יהיו שופטי עליון לשעבר, חלקם פוליטיקאים מכהנים. לפי ההצעה, לא יהיה וטו לאף צד, וכמובן גם לא לשופטי העליון.

בנימין נתניהו ויריב לוין (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
בנימין נתניהו ויריב לוין, ארכיון | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

למרות שהייתה חלק מרכזי ברפורמה שהציג שר המשפטים לוין בתחילת השנה וכמעט עברה בשלוש קריאות, הקואליציה החליטה לגנוז לחלוטין את פסקת ההתגברות. בתוך כך, הקואליציה תשקול בהמשך את סוגיית חוק היועמ"שים.

היועצת המשפטית גלי בהרב מיארה (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
הליכוד: צמצום עילת הסבירות מקודם בהתאם למתווה השופט סולברג, שאלת פיטורי היועמ"שית אינה על הפרק | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

שר המשפטים לשעבר, חה"כ גדעון סער, התייחס לתוכנית החדשה: "מעניין כיצד הקואליציה ממתגת את הצעותיה: 'הצעת פרידמן'. 'הצעת סולברג'. 'הצעת סער'. אף פעם לא: 'הצעת לוין', 'הצעת רוטמן' או 'הצעת אמסלם'. מהם הציבור לא מעוניין לקנות סחורה. הוא הבין כבר עם מי יש לו עסק. אז כדאי לנסות להשען על מישהו אחר, גם אם זה כרוך בסילוף מודע או בגניבת דעת".

מוקדם יותר, שר התקשורת שלמה קרעי אמר בריאיון ל"מהדורה ראשונה" ש"היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב-מיארה צריכה ללכת הביתה היום". לדבריו, הממשלה לא יכולה לפטר אותה בגלל עילת הסבירות. בתגובה, בליכוד התנערו מדבריו וטענו ש"דברי השר קרעי משוללי כל יסוד ואינם מייצגים את דעתו של ראש הממשלה". לטענתם, שאלת פיטורי היועמ"שית אינה על הפרק.