נאומו של ראש הממשלה נתניהו אתמול (שישי) בעצרת האו"ם גרר תגובות מכל קצוות הקשת הפוליטית - והציף שאלות רבות באשר ליחסים עם סעודיה ולאופן שבו העולם רואה את ישראל, בצל המאבק בין מתנגדי המהפכה המשפטית לתומכיה. סקר "אולפן שישי" בדק כמה הציבור מוכן להקריב עבור שלום עם סעודיה - והאם הרוב תומכים או מתנגדים להפגנות נגד ראש הממשלה בזמן נאומו.

מהסקר עולה כי רוב המשיבים (39%) היו תומכים בהסכם שלום עם סעודיה - גם אם יכלול ויתורים משמעותיים לפלסטינים, הקפאת הבנייה בשטחים ואפשרות לסעודיה לפתח גרעין אזרחי. לעומת זאת, 37% הביעו התנגדות - מתוכם 46% שמגדירים עצמם מצביעי גוש נתניהו. בקרב מצביעי הליכוד - 50% מתנגדים. 

סקר אולפן שישי (אינפוגרפיקה: החדשות 12)
סקר "אולפן שישי": עד כמה הציבור מוכן להקריב בשביל שלום עם סעודיה? | אינפוגרפיקה: החדשות 12

בהמשך הסקר נשאל מה לפיד וגנץ צריכים לעשות במצב היפותטי שבו בן גביר וסמוטריץ' יעזבו את הממשלה בעקבות הסכם שייחתם עם סעודיה. רוב הנשאלים (44%) השיבו כי אינם צריכים להיכנס לממשלה במקומם, לעומת 30% שדווקא תמכו בכך. בקרב מצביעי גוש מתנגדי נתניהו - שוויון. 46% חושבים שעליהם לסרב, לעומת כמות זה של משיבים שחושבים כי עליהם להסכים. 

סקר אולפן שישי (אינפוגרפיקה: החדשות 12)
50% ממצביעי הליכוד תומכים בשלום עם סעודיה - גם בעבור ויתורים גדולים | אינפוגרפיקה: החדשות 12

  

במהלך כל ביקורו של נתניהו בארה"ב ובזמן נאומו בעצרת האו"ם, התקיימו הפגנות גדולות של מתנגדי המהפכה המשפטית. הפעם - רוב הנשאלים (48%) הביעו התנגדות למהלך, מתוכם: 82% מצביעי גוש נתניהו ו-16% מצביעי הגוש הנגדי.

סקר אולפן שישי (אינפוגרפיקה: החדשות 12)
מה לפיד וגנץ יצטרכו לעשות אם בן גביר וסמוטריץ' יעזבו את הממשלה - בגלל הסכם השלום | אינפוגרפיקה: החדשות 12

בהמשך, התבקשו המשיבים לתת ציון לתפקודו של נשיא המדינה הרצוג בנושא המהפכה המשפטית, על רקע המחלוקת שרק הולכת וגדלה. רוב הנשאלים, משני צדי הקשת הפוליטית, העניקו לנשיא המדינה ציון שלילי על תפקודו. בסך הכול 48% העניקו לו ציון גרוע: 46% שהגדירו עצמם מצביעי גוש נתניהו ו-50% מצביעי הגוש הנגדי. הנשיא זכה לציון טוב רק מ-32% מהנשאלים - 28% בלבד מצביעי גוש נתניהו. 

סקר אולפן שישי (אינפוגרפיקה: החדשות 12)
הצעד הבא של גנץ ולפיד: שוויון בקרב מצביעי גוש מתנגדי נתניהו | אינפוגרפיקה: החדשות 12
סקר אולפן שישי (אינפוגרפיקה: החדשות 12)
48% נתנו ציון גרוע לנשיא המדינה על תפקודו | אינפוגרפיקה: החדשות 12

בצל החשש מאי-התייצבות למילואים כמחאה נגד המהפכה המשפטית, ועל רקע ציון יובל שנים למלחמת יום הכיפורים - נשאלו המשיבים האם לדעתם מחדל דומה יכול היה להתרחש גם היום. רוב הנשאלים (54%) סברו שאכן יכול להתרחש, לעומת 30% שחשבו שמחדל כזה לא יכול היה לקרות בימינו. 16% נמנעו מלנקוט עמדה.


מזמין הסקר: חברת החדשות

עורך הסקר: מדגם ייעוץ ומחקר בראשות מנו גבע

מועד איסוף הנתונים: 21.9.2023

אוכלוסיית המחקר: מדגם מייצג של כלל האוכלוסייה בישראל בגיל 18 ומעלה

גודל המדגם ההתחלתי: 502 + עיבוי ל:218 מצביעי הליכוד בבחירות האחרונות

טעות הדגימה המרבית: 4.4%+

שיטה סטטיסטית: הסקר בוצע בשיטות סטטיסטיות מקובלות

שיטת הדגימה: דגימת שכבות ובתוך השכבות דגימה אקראית

אופן ביצוע הסקר: אינטרנטי