ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש אמש (רביעי) עם נשיא ארה"ב ג'ו ביידן ובין השאר דן עימו בקידום נורמליזציה עם סעודיה. גם יורש העצר הסעודי התייחס לסוגיה ובריאיון לפוקס ניוז אמר כי "ההסכם עם ישראל יהיה הגדול ביותר מאז המלחמה הקרה". ובכל זאת - על אף ההצהרות החמות, יש דווקא מי שמצנן את האווירה מתוך הקואליציה של נתניהו - ומבהיר: "לא אתן ידי למסלולי אוסלו".

אמש דיווחנו ב"מהדורה המרכזית" כי לפני נסיעתו של נתניהו לארה"ב יחד עם השר לנושאים אסטרטגיים רון דרמר, השניים נפגשו כמה פעמים עם השר בצלאל סמוטריץ' ודנו בסוגיה הסעודית. על פי שני מקורות שבקיאים בפרטי השיחות, סמוטריץ' הבהיר לנתניהו כמה פעמים שמבחינתו מרחב ההסכמות שלו יהיה "שלום תמורת שלום".

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' (צילום: חיים גולדברג, פלאש 90)
שר האוצר בצלאל סמוטריץ', ארכיון | צילום: חיים גולדברג, פלאש 90

סמוטריץ' הבהיר בשיחות הסגורות כי "זה לא יהיה מסלול אוסלו" וכי הוא מוכן לנקוט בצעדים שכוללים תמורות ומעשים משמעותיים כלכליים ואזרחיים, לא ויתורים טריטוריאליים. כמו כן, בפגישות עלו גם המחוות הכלכליות לפלסטינים, כפי שדורשים האמריקנים. 

המגעים עם סעודיה - סיקור N12

חברי כנסת בליכוד באיתות לביידן

כשעתיים לפני הפגישה המיוחלת שהתקיימה אתמול בין נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן וראש הממשלה בנימין נתניהו, 13 ח"כים בליכוד שלחו "מכתב פתוח" שבו הזהירו את נתניהו: "נסכים לשלום רק תמורת שלום". בין החותמים: יו"ר ועדת החוץ והביטחון יולי אדלשטיין, יו"ר הליכוד העולמי דני דנון וחברי הכנסת משה סעדה וקטי שטרית. המכתב פורסם ביוזמת המטה הלאומי בליכוד.

הח"כים שהזהירו את רה"מ לפני הפגישה עם ביידן
אזהרת חברי הכנסת לראש הממשלה נתניהו

חברי הכנסת שחתמו על המכתב הודיעו כי הם תומכים בנרמול היחסים עם סעודיה, אולם רק "ללא ויתור על שטחי מולדת". עוד ציינו החתומים כי בימים אלו אנו מציינים 30 שנה להסכם אוסלו, ואין לחזור להסכם דומה: "החברה הישראלית כולה מבינה כיום, את מה שאתה ואנחנו אנשי המחנה הלאומי הבנו כבר מזמן - ויתורים לרשות הטרור, לרבות חיזוק כוחה הצבאי, מביאים טרור. גם העולם הערבי מבין זאת".

חברי הכנסת ציינו שהם מחזקים את נתניהו, אבל דורשים הצגת עמדה איתנה בפני נשיא ארה"ב ומנהיגי העולם. "מדינת ישראל עומדת על זכויותיה בענייניה ללא קשר למאמצי הבאת השלום עם מדינות ערב, לא בהקשר של המלחמה בטרור ולא בהקשר של מניעת ואכיפת בנייה בלתי חוקית פלסטינית", סיכמו.

דרישה בכנסת - קיום דיון דחוף בוועדת החוץ והביטחון בעקבות ההסכם 

כמה ח"כים מהאופוזיציה, חברי ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, דרשו אתמול במכתב ששלחו ליו"ר הוועדה חה"כ יולי אדלשטיין לכנס דיון דחוף של הוועדה בנושא "השלכות ביטחוניות שעולות מההסכם המתגבש עם סעודיה הנובעות מתוכנית גרעין אזרחית סעודית". למכתב המלא

רה"מ הנחה לבחון דרכים לאשר את דרישת סעודיה להעשרת אורניום

ראש הממשלה נערך לאשר את בקשתה של ערב הסעודית להקמת תשתית להעשרת אורניום למטרות אזרחיות, במסגרת המגעים לקידום נורמליזציה עם ישראל, בתיאום עם ארה"ב, כך דיווח הבוקר בעיתון וול סטריט ג'ורנל.

על פי הדיווח, מפי גורמים רשמיים בישראל ובארה"ב, נתניהו הנחה את תא"ל משה אדרי, ראש הוועדה לאנרגיה אטומית בישראל, כמו גם גורמים נוספים במערכת הביטחון, לקיים משא ומתן עם מקביליהם האמריקנים במטרה להגיע לפשרה שתאפשר לקבל את הדרישות של הסעודים. במהלך השבועות האחרונים דווח בכמה כלי תקשורת כי בריאד דורשים מארה"ב היתר להקים פרויקט גרעין אזרחי בפיקוח אמריקני כחלק מהסכמתם לקיום נורמליזציה עם ישראל.

פגישת נתניהו וביידן (צילום: ap)
פגישת נתניהו-ביידן | צילום: ap
קידום ברשת פוקס ניוז לראיון עם מוחמד בן סלמאן
ריאיון עם מוחמד בן סלמאן בפוקס ניוז

הלילה אמר יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן, שליט הממלכה, כי אם איראן תשיג נשק גרעיני - גם ערב הסעודית תשיג כזה. בריאיון החריג, הראשון לתקשורת האמריקנית מאז 2019, הוא אמר: "אנחנו מודאגים לגבי כל מדינה שמשיגה נשק גרעיני, זה צעד רע. כל מדינה שתשתמש בו - תוביל למלחמה עם העולם. להשיג נשק גרעיני זה חסר תועלת, כי אתה לא יכול להשתמש בו. אבל אם לאיראן יהיה נשק גרעיני - גם לנו יהיה מנסיבות ביטחוניות ועל מנת לבסס את כוחנו במזרח התיכון".