ועדת הכספים בראשות חה"כ משה גפני אישרה הבוקר (שלישי) שינויים בתקציב המדינה לשנת 2023 בסך כ-250 מיליון שקלים. השינויים שכוללים העברות תקציביות בין המשרדים ושינויים פנימיים בתקציב המשרדים כמו למשל השתתפות המדינה בתקציב במועצות הדתיות, תמיכה בשירותי דת, הרבנות הראשית ובתי הדין הרבניים, עוררו את זעם האופוזיציה. 

בין העברות השונות כ-61 מיליון שקלים מסעיפי גמלאות ופיצויים ורשויות פיקוח, וכ-88 מיליון בהרשאה להתחייב למשרד לשירותי דת. התקציבים הללו מיועדים עבור השתתפות המדינה בתקציב במועצות הדתיות, תמיכה בשירותי דת, הרבנות הראשית ובתי הדין הרבניים, והם נועדו ליישם את ההסכמים הקואליציוניים שאושרו עם אישור תקציב המדינה לשנים 2024-2023.

כאמור, אל שירותי הדת יועברו כ-150 מיליון שקלים, כך שיינתן תקציב להקמת מוסדות דת, פיתוח תשתיות ועבודות בטיחות בקבר הרשב"י במירון, שיפוץ מקוואות בבית שמש, הילולת הבאבא סאלי בנתיבות, תוכניות קבורה עבור קברי אבות, תפעול בתי הדין הרבניים ושכר העובדים ברבנות הראשית.

סיקור N12 

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני: "אני מבקש לדעת בטרם שהסעיף עולה להצבעה. קראתי הבוקר בעיתונים שח"כ ולדימיר בליאק אומר שחלק מהתקציב הזה מגיע מתקציב הפיקוח על הבניה ואני מבקש לדעת האם זה נכון, באם כן אני לא מביא את הסעיף הזה להצבעה?
טל ישראלי, רפרנטית באגף התקציבים באוצר: "התשובה היא - לא!"

נציגי האוצר הסבירו כי אין מדובר בכסף שנגרע מתקציב הרשויות שאמונות על הפיקוח, אולם באופוזיציה תקפו. חה"כ נעמה לזימי טענה בוועדה: "פעם אחר פעם אנחנו לא מקבלים את התשובות מאיזה מקורות ומאיפה, בשבוע שעבר זה היה גם העברה על חשבון קיצוץ רוחבי. עודפי תקציב זה משהו שניתן להשתמש בו לצורך אחר במשרד, אפשר להשתמש בעודפים כדי להרחיב את השירותים החברתיים".

חה"כ ולדימיר בליאק הצטרף: "אני רואה שאנחנו מוסיפים יותר מ-10% לגובה תקציב המשרד, מעניין אותי אם יש עוד משרדים שמקבלים תוספת בגובה כזה. זה כסף שחסר בפיקוח על תאונות עבודה". יו"ר הוועדה חה"כ גפני ביקש תגובה על דבריו של בליאק, וטל ישראלי מאגף התקציבים במשרד האוצר השיבה: "אני לא מכירה שהוא מגיע מתקצוב תאונות עבודה, הוא מגיע מתקציב שיועד עבור שימוש להקמת מוסדות דת, זה גם חלק מתקצוב הפיקוח. הכסף לא מגיע מתקצוב על פיקוח תאונות עבודה, הכוונה היא לפיקוח בניית מוסדות דת. פיקוח על הבנייה הוא תקציב שנועד לפיקוח על הבנייה, בין היתר גם על מוסדות דת".

יו"ר ישראל ביתנו, חה"כ אביגדור ליברמן, הגיב על העברת הכספים שאושרה בוועדת הכספים: "‏לאור יום, שוב ועדת הכספים בראשות גפני העבירה 150 מיליון שקל לטובת העסקנים החרדים שלא מפסיקים לבזוז את הקופה הציבורית. ‏רק לאחרונה העבירה הוועדה מאות מיליוני שקלים לישיבות ולאברכים על חשבונם של ניצולי שואה ואנשים עם מוגבלות, והיום העבירה שוב והפעם על חשבון התקציב המיועד למלחמה בתאונות עבודה. חייבים להפריד בין דת ומדינה - אחרת לא תישאר לנו מדינה". 

חה"כ שרן השכל מהמחנה הממלכתי הוסיפה: "ביזיון בוועדת כספים. 12 מיליון מתוך תקציב של 80 מיליון לפיקוח על הבנייה בישראל מועבר למשרד לשירותי דת. הם החליטו 'לתגבר את סיורי הסליחות בחגי תשרי'. ‏כשהפועל הבא ייהרג או הבניין הבא בחולון יתמוטט, הממשלה תוכל לומר: 'עשינו סליחות בראש השנה'". בחד"ש-תע"ל הגיבו גם כן: "התקציב העלוב והדל, שממילא רחוק מאד מלהספיק, ושנועד להציל חיים של פועלי בניין, גוזלים מיליונים לטובת שירותי דת".