בתזמון מעניין וקפדני, מתכוונת הממשלה לערוך סוג של שימוע, אמבוש או עליהום, שאלות ותשובות - כל אחד לפי הגדרתו - ליועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב מיארה בישיבת הממשלה הקרובה. הדיון מגיע על רקע המחאה באיילון אתמול ובנמל התעופה בן גוריון בתחילת השבוע.

המהפכה המפשטית - סיקור N12

בסדר היום שהופץ לשרים לקראת הישיבה המתוכננת ביום ראשון הקרוב, נכתב שהממשלה תדון ב"מדיניות האכיפה והפגיעה בנבחרי ציבור, בקריאות למרי האזרחי ולאי הציות לחוק (אפרופו הדברים של ברק וגולן), ובחסימות הכבישים והשביתות הבלתי חוקיות".

היועצת המשפטית כבר התבקשה על ידי מזכיר הממשלה להיערך למתן תשובות בשורה של נושאים: נתוני השוואה בין אירועי המחאה נגד הרפורמה המשפטית לאירועי המחאה בהתנתקות ומחאת יוצאי אתיופיה מבחינת מעצרים וכתבי אישום, מדיניות האכיפה בעניין חסימות כבישים, כמה אירועים דווחו על תקיפות ואיומים של נבחרי ציבור, כמה מעצרים וכתבי אישום הוגשו, מדיניות האכיפה בנתב"ג ומדיניות לגבי קריאות לאי ציות אזרחי.

גלי בהרב מיארה, היועצת המשפטית לממשלה (צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90)
שימוע, אמבוש או עליהום. היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב מיארה | צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

הערב היועצת המשפטית לממשלה מגיבה לדרישות האלה במכתב רשמי, שבו הבהירה כי "הממשלה צריכה להקפיד הקפדה יתרה להימנע מפעולות שיש בהן כדי להתפרש בניסיון להשפיע באופן לא לגיטימי על שיקול הדעת המקצועי של גורמי אכיפת החוק".

היועמ"שית אף תקפה במכתב את עצם קיום הדיון המתוכנן, וכתבה כי "קיום הדיון במתכונת האמורה במכתבו של מזכיר הממשלה, בעיתוי הנוכחי, בעיצומה של מחאה נגד מדיניות הממשלה ושריה, מעורר קושי רב". היא הוסיפה כי "למעשה, הממשלה מבקשת לדון באירועים קונקרטיין הקשורים למחאה נגד מדיניותה".

שר המשפטים יריב לוין תקף את דברי היועמ"שית ומסר בתגובה כי "תגובתה של היועצת המשפטית לממשלה מטרידה משני טעמים: ראשית, היא מתעלמת מהפגיעה המתמשכת וחסרת התקדים בזכויות היסוד של מיליוני אזרחים להגיע בבטחה לעבודה, לבית חולים, לגישה חופשית לשדה התעופה וכדומה. שנית, היא מתעלמת מהאכיפה הבררנית המסוכנת שמתקיימת היום וזועקת לשמים, לעומת הטיפול הדרקוני במחאות אחרות, כגון אלו של מתנגדי ההתנתקות, יוצאי אתיופיה, הציבור החרדי, ציבור המתיישבים והציבור הערבי".

הפגנה, המהפכה המשפטית, איילון, חסימות, קפלן (צילום: יוסי אלוני, פלאש 90)
"קיום הדיון מעורר קושי רב". הפגנה נגד המהפכה המשפטית, אתמול בת"א | צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

השר לוין הוסיף כי "זכות המחאה במסגרת החוק היא מקודשת ואינה נתונה לשום ויכוח, אבל הפרות חוק מאסיביות והסתה לאלימות ולאי ציות לחוק, מחייבות מדיניות אכיפה ברורה ואחידה. על כך נדרוש תשובות בישיבת הממשלה הקרובה".

גם השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר הגיב על דברי היועמ"שית ומסר כי "בדומה לניצב עמי אשד, היועצת המשפטית לממשלה פוגעת אנושות בשלטון החוק ובאמון הציבור". לדבריו, "במקום לעשות את תפקידה ולאכוף את החוק, היא הופכת לפוליטיקאית במדים, חורגת מסמכותה, ועובדת על מלא בשירות האופוזיציה. אין פגיעה בשלטון החוק יותר מאשר התנהלותה הפוליטית המופקרת של היועמ"שית".