החוק לביטול עילת הסבירות עבר אתמול (שני) בתמיכת כל חברי הקואליציה, אך יש כאלה, ובהם ראש הממשלה ושר הביטחון, שניסו להביא לפשרה. ראש הממשלה נתניהו הגיע הבוקר לפגישה עם שותפיו בממשלה כשהוא מעוניין להגיע לפשרה ולהעביר את החוק בהסכמה. לוין התנגד, בן גביר איים והחוק עבר בנוסח המקורי והנוקשה. 

שר המשפטים יריב לוין והשר לביטחון לאומי איתמר בן גביר התנגדו בכל תוקף לריכוך הצעת החוק. בן גביר אף נמנע מלהגיע לפגישה עם נתניהו. הוא העביר מסרים לפיהם "אם נתקפל בחקיקה אפשר לקפל את הממשלה".

רה"מ נתניהו ושר המשפטים לוין בישיבת הממשלה (צילום: רויטרס)
נתניהו ניסה להביא לפשרה, יריב לוין התנגד. ארכיון | צילום: רויטרס

במחנה יריב לוין הבהירו כי "אי אפשר להשפיל את שר המשפטים", והוסיפו "יהיו לכך השלכות". במהלך היום נוצר הרושם כי הקואליציה לא תוכל לשרוד אם החקיקה המשפטית לא תעבור - ונתניהו החליט ליישר קו ולהעביר את הצעת החוק לביטול עילת הסבירות כפי שהיא.

המאמצים של שר הביטחון עלו בתוהו

שר הביטחון יואב גלנט ניסה עד הרגע האחרון להגיע להבנות עם האופוזיציה. במהלך היום הוא בדק כמה אפשרויות לריכוך החקיקה. גלנט פנה כמעט לכל דמות פוליטית בעלת משקל ומנה בפניה את הסכנות הביטחוניות בקידום הרפורמה המשפטית. עם זאת, שר המשפטים יריב לוין לא היה מוכן לשמוע הצעות לריכוך נוסח החקיקה.

"זה לא יהיה, לא תהיה פשרה כזו", אמר לוין לגלנט, שהציע לדחות את כניסת החקיקה לתוקף. לוין הרים את קולו במהלך שיחה עם גלנט וראש הממשלה נתניהו במליאה. "אל תאמין להם", זעם שר המשפטים כשדיבר על הצעות האופוזיציה, "הם רוצים למרוח אותנו שוב כדי שבג"ץ יחייב אותי לכנס את הוועדה לבחירת שופטים. זה לא יקרה".

גורם בכיר באופוזיציה שדיבר עם גלנט אמר שהוא היה בודד לאורך היום ונלחם בטחנות רוח. שר בכיר בממשלה תיאר: "יריב לוין קיפל את נתניהו בשידור חי. זה היה מכמיר לב לראות".