ראשי הקואליציה יתכנסו היום (ראשון) לדיון על רקע המתיחות ששוררת בימים האחרונים סביב סוגיית "חוק הגיוס". בפתח ישיבת הממשלה אמר יו"ר יהדות התורה השר יצחק גולדקנופף כי "הממשלה תעשה מה שהיא אמרה שהיא תעשה. יש הסכם קואליציוני ונקווה שכולם יעמדו בהסכמים שלהם כמו שאנחנו עומדים בהתחייבויות שלנו". גם ביתד נאמן, הביטאון של דגל התורה - מפלגתו של משה גפני, נטען כי "יש סיכום ברור שבתחילת כנס החורף יעלה החוק שלא באופן פוליטי אלא מקצועי".

"אמרתי לנתניהו שכל הפרסום של הנושא מיותר, מכיוון שזה לא חוק פוליטי", אמר חה"כ גפני בשבוע שעבר ליתד נאמן על החוק. לדבריו, החוק נולד במשרדי הביטחון והאוצר, ויש לו "תהליך ברור": "יש עובדות. יש סיכומים. החוק המקצועי הזה יעלה בכנס החורף של הכנסת", טען. 

בנוסף, "ממשלת הימין" מוזכרת במאמר של יתד נאמן כמי ש"טיפסה על עץ גבוה מאוד". לדברי יוסי טיקוצ'ינסקי הכתב הפוליטי של הביטאון, "נתניהו מיהר לרדת ממנו (מהעץ הגבוה מאוד) אבל את שותפיו החרדים הוא השאיר למעלה, חשופים ובודדים בצריח". 

"כל הטירוף והכאוס ששררו במדינה בחודשים האחרונים, הולכים להתנקז לכיוון שלנו וזה קורה אך ורק בגלל שנתניהו, לוין ורוטמן לקחו את כולנו כבני ערובה להרפתקה מיותרת, מסוכנת ובעיקר כושלת שכלום לא יצא ממנה מלבד מחיר אישי כבד וכואב שישלמו החרדים בריבית דריבית", כתב טיקוצ'ינסקי.

ביקורת ביתד נאמן: "הציבור החרדי הופקר, נתניהו לא מתאמץ להגן על שותפיו"

נציין כי בצל משבר חוק הגיוס, הבוקר נפגש בבני ברק בני גנץ יו"ר המחנה הממלכתי, עם הרב משה צבי ברגמן, חבר מועצת גדולי התורה של דגל התורה וחתנו של הרב שך. במהלך הפגישה סייר גנץ בישיבה לרגל פתיחת זמן אלול בישיבות.

נזכיר כי בתום ישיבה של "צוות חוק הגיוס" בהשתתפות מזכיר הממשלה, נציגי הסיעות החרדיות, צה"ל, השירות הלאומי-אזרחי, משרד הביטחון, משרד האוצר ומשרד המשפטים, הודיע מזכיר הממשלה יוסי פוקס: "הדיונים מתקדמים במגמה להביא למתווה שמאזן בין צורכי הביטחון והכלכלה, בתוך שילוב הציבור החרדי בתעסוקה ובשים לב לערך לימוד התורה".

בני גנץ בפגישה בישיבה בבני ברק
בני גנץ בפגישה בישיבה בבני ברק

עוד לפני כן דווח על מתיחות בין הסיעות החרדיות לרה"מ, ובליכוד הכחישו ומסרו כי "כל ראשי הקואליציה עובדים בשיתוף פעולה מלא כדי להעביר הן את חוק הגיוס והן את הרפורמה המשפטית". גם בנוגע לדיווח על פגישות של ראשי הסיעות החרדיות עם רה"מ על רקע מתיחות בין הצדדים, בליכוד אז הגיבו כי בניגוד לנאמר, רה"מ נתניהו "לא נפגש עם ראשי המפלגות החרדיות ולא שוחח איתם".