ועדת האתיקה של הכנסת החליטה היום (רביעי) להרחיק לחודש את חברת הכנסת אימאן חטיב יאסין מרע"ם, ולשלול שבועיים משכרה. ההחלטה מגיעה לאחר דבריה של יאסין שעוררו סערה בחודש שעבר, אז אמרה בריאיון בערוץ הכנסת שלפי "מקור ראשון שצפה בסרטון הזוועות של דובר צה"ל - לא נראה ששחטו תינוקות או אנסו נשים". בוועדה נימקו כי הדברים שאמרה "עלו לכדי הכחשת טבח". עונש הוטל גם על חברת הכנסת עאידה תומא סלימאן מחד"ש שפרסמה בחשבון הטוויטר שלה טענה שקרית על כך שצה"ל תקף את בית החולים שיפא בפצצות זרחן.

עוד כתבה סלימאן כי בצבא "מבצעים ירי חי על אזרחים ש"עקרים ונעים במסדרונות ההומניים", את הציוץ חתמה כך: "ועדיין מתעקשים פה - הצבא 'המוסרי בעולם' לא פוגע בחפים מפשע ולא תוקף בתי חולים". ועדת האתיקה קבעה כי דבריה "פגעו בכבוד הכנסת", היא הורחקה לחודשיים מישיבות הכנסת ושכרה נשלל לשבועיים. חברי הוועדה ציינו בהחלטתם כי סלימאן לא ראתה לנכון לחזור בה מההאשמות או להתנצל עליהן.

 

 

ח"כ עאידה תומא-סלימאן (צילום: יצחק הררי, דוברות הכנסת, חדשות)
"מתבצרת בעמדתה ולא מתנצלת", הח"כית שהאשימה את צה"ל בפשעי מלחמה ונענשה ע"י ועדת האתיקה | צילום: יצחק הררי, דוברות הכנסת, חדשות

בנימוקי ההחלטה כתבו חברי הוועדה שי האשמה של צה"ל בפשע מלחמה על ידי חברת כנסת, תורמת למאמציה של אויבי מדינת ישראל לפגוע בלגיטימציה של מדינת ישראל. עוד הבהירו חברי הוועדה בהחלטתם כי: "הוועדה מצרה על כך שחה"כ תומא סלימאן בחרה להתבצר בעמדתה, לא חזרה בה, התנצלה או הסתייגה מדבריה, אף לאחר הודעתו הרשמית של דובר צה"ל". סלימאן טענה כי בדבריה "התבססה על פרסומים זרים".

 

 

להבדיל מסלימאן, חה"כ חטיב יאסין התנצלה על דבריה כבר באותו ערב, וחזרה על התנצלותה גם בפני חברי הוועדה. עם זאת, הבהירו חברי הוועדה כי "בהתבטאותה יש משום הכחשה של הטבח וההתעללות שיש בה פגיעה קשה באמון הציבור בכנסת". עוד נכתב בהחלטה: "קבענו פה אחד כי הכחשת הזוועות שעברו רבים מאזרחי וחיילי ישראל על ידי נציגת ציבור רשמית של מדינת ישראל המקבלת את משכורתה כשליחת ציבור, היא דבר חמור ביותר העולה לכדי הפרה אתית חמורה".