בכירים לשעבר בוועדה לאנרגיה אטומית פנו לראש הוועדה, תא"ל במיל' משה אדרי, בבקשה שיצהיר בפומבי על מחויבותו ומחויבות הוועדה לשלטון החוק. הם מבקשים ממנו לנהוג כפי שנהגו כל ראשי מערכות הבטחון ולהודיע, שבמקרה שנתניהו וחבריו בממשלתו ובמפלגתו יסרבו להיענות לצו בג"ץ – יעדיפו אדרי, חברי הוועדה וראשי המרכזים הכפופים אליהם את "הממלכה על פני המלך", ויצייתו לבג"ץ ולא לנתניהו ואנשיו המאיימים, העלולים, להמרות את פי בג"ץ.

פנייתם של הבכירים לשעבר מבטאת גם תסיסה פנימית בקרב מדענים רבים העובדים במרכזי המחקר והפיתוח, בדימונה ובמקומות אחרים. על רקע המהפכה המשפטית ניכרת מגמה של עזיבת מומחים, ירידה במורל הפנימי ונזק בלתי הפיך ליכולות ההגנתיות, הקיומיות, של ישראל בתחום המכונה בתקשורת "הצעצועים במרתף" או "יהלומי המלך".

השר דודי אמסלם (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
דודי אמסלם, השר הממונה על הוועדה לאנרגיה אטומית | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

נתניהו מינה את דוד אמסלם כשר הממונה על הוועדה לאנרגיה אטומית, אמנם תוך רידוד סמכויותיו ודילול מעמדו. ועדיין המינוי הביזארי הזה, שנעשה תחת לחץ, הוכיח שנתניהו לחיץ לחלוטין ואין תפקיד, סמכות או נורמה – יהיו רגישים ככל שיהיו - החסינים אצלו ממסחר אישי ופוליטי.

תא"ל (מיל) אדרי, איש מוערך ועתיר זכויות, ששימש קודם לכן כראש האגף לאמצעים מיוחדים במשרד הבטחון, דחה את פניית הבכירים לשעבר ליישר קו עם כל ראשי מערכות הביטחון ולהזהיר בגלוי מפני המהפכה המשפטית ותוצאותיה ההרסניות. הבוקר פניתי אל מר אדרי והוא סרב להתייחס (בצדק מבחינתו) והיפנה אותי (בנימוס רב) לתקשורת ראש הממשלה.