היועץ האמריקני לביטחון לאומי ג'ייק סאליבן אמר הלילה (שישי) שבין ישראל לערב הסעודית יש "הבנות רחבות לגבי מרכיבים מרכזיים רבים בדרך לנורמליזיציה". את הדברים אמר סאליבן לעיתונות האמריקנית לפני שעלה על טיסה עם הנשיא ביידן לפסגת G20 בהודו.

סאליבן הוסיף ש"אין לנו מסגרת עבודה ואין לנו תנאים מוכנים לחתימה. יש עוד הרבה עבודה לעשות", אך עדיין ניתן לראות באמירתו סימן חיובי לגבי היתכנות הנורמליזציה בין ישראל לסעודיה.

 

בנימין נתניהו וג'ק סאליבן (צילום: קובי גדעון , לע"מ)
היועץ לביטחון לאומי האמריקני סאליבן ונתניהו, "יש הבנות רחבות" | צילום: קובי גדעון , לע"מ

בתחילת השבוע דווח בתקשורת הפלסטינית שנציגי הרשות נפגשו בירדן עם משלחת אמריקנית על מנת לדון בתנאים שיקבלו הפלסטינים במסגרת הסכם נורמליזציה בין ישראל לסעודיה. לפי הדיווח, הפלסטינים יסכימו לא להתנגד לנורמליזציה אם ימולאו דרישותיהם, שכוללות תמיכה כלכלית ופתיחת שגרירות אמריקנית בירושלים.

כמה ימים קודם לכן דווח בוול סטריט ג'ורנל שערב הסעודית הציעה להעניק תמיכה כספית לרשות הפלסטינית, במהלך שמצביע על התקדמות משמעותית בדרך להסכם עם ישראל ולכינון יחסים דיפלומטיים בין ריאד לירושלים. לפי אותו הדיווח, המטרה הסעודית היא למנוע האשמה לפיה ריאד מוכנה להקריב את מאמצי הפלסטינים להקים מדינה.

סלמאן מלך סעודיה (צילום: רויטרס, חדשות)
סלמאן מלך סעודיה | צילום: רויטרס, חדשות

בעולם הערבי מתחו ביקורת על סעודיה בעקבות הדיווחים על התחממות היחסים הדיפלומטיים מול ישראל. לסעודיה מעמד מיוחד בעולם הערבי בשל גודלה, עושרה ומיקומם של האתרים הקדושים ביותר לאסלאם בשטחה - ועל כן היא חשופה יותר לביקורת, ונורמליזציה מולה תהיה צעד משמעותי עבור ישראל.