מובילי המחאה נגד המהפכה המשפטית נערכים לקראת אירוע המחאה המתוכנן מחר בנתב"ג, ואף פרסמו לקראתו היום (שני) "מדריך למפגין" המפרט הוראות לקיום המחאה. במקביל, קרא השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר למשטרה לפעול ביד קשה נגד הפרות סדר אפשריות. "אסור לאפשר לאף פורע חוק לחשוב שבגלל שהוא משתייך לזרם המתנגד לממשלה, יש לו פריבילגיות לשבש את חייהם של אזרחי ישראל", הבהיר בן גביר.

עוד בנושא - סיקור N12

במסגרת אירוע המחאה בנתב"ג, מתכננים המארגנים להפגין נגד המהפכה המשפטית וחקיקת ביטול עילת הסבירות על ידי הממשלה. ב"מדריך" שפרסמו המארגנים, הם קוראים למפגינים להגיע לאולם הטיסות היוצאות בטרמינל 3 בשעה 17:30, כשהם מצוידים בדגל ישראל, מגפון וזמבורות – שעליהם להביא בתוך מזוודות. "הגעה ברכב - כניסה ראשית טרמינל 3. נסיעה איטית על מנת לא לסכן את התנועה. חנייה: בחניון ולצאת לטרמינל 3. אין חניה? עומדים בצד או מקיפים את נתב"ג לפחות 7 פעמים".

במסגרת ה"מדריך למפגין" נכתב כי "אין להתעמת עם שוטרים, אין לשבת בבית ולתת לדיקטטורה לעבור בחקיקה". את המסמך מסיימים המארגנים במשפט: "בואו נבהיר לממשלה שהדיקטטורה לא תעבור".

במקביל להיערכות המפגינים, השר בן גביר איים לאחר הערכת מצב שקיים אמש עם המפכ"ל, מפקד מחוז מרכז, ראש חטיבת המודיעין והיועץ המשפטי של המשטרה, כי לא יאפשר הפרות סדר במסגרת אירוע המחאה המתוכנן. "מתמונת המצב שהוצגה בפניי עולה כי בכוונתם של פעילים רבים לשבש את התנועה במקום, ולהקשות על אלפי אזרחים שרכשו כרטיסי טיסה להגיע ליעדם בזמן ללא הפרעות", מסר בן גביר.

השר לביטחון לאומי הוסיף כי "המדיניות שלי היא ברורה: חופש מחאה - כן. אנרכיה, חסימות כבישים, הפרעה לאזרחים תמימים שיתוק שדה תעופה וסיכון חיי אדם - ממש לא". לדבריו, "אני מצפה מהמשטרה לפעול בהתאם לחוק ובשיוויניות ולגלות אפס סובלנות מול כל ניסיון לפעול בניגוד לחוק".

מחאה בנתב"ג (צילום: אריק מרמור, פלאש 90)
"קביעה שרירותית". המחאה בנתב"ג בחודש מרץ האחרון | צילום: אריק מרמור, פלאש 90

עידו גלילי ממחאת המילואימניקים "אחים לנשק" התייחס לדברים, ואמר בתוכנית חמש עם רפי רשף כי "אנשים מבינים שהולכים על חבל דק, ומוכנים גם להיעצר, אין לנו בעיה. זה משהו שקורה". הוא הוסיף כי "יש כאלה שחושבים ששינוי עילת הסבירות היא דבר סביר, ואנחנו חושבים שזו פצצת אטום על הדמוקרטיה. מדובר בממשלה לא סבירה שדוהרת בכל אפשרות לכוח בלתי מוגבל. רואים את זה בחקיקה של בן גביר, הממשלה שואפת להשיג כוח בלתי מוגבל".

גלילי הבהיר כי "אנחנו לא נעצור עד גניזה מלאה של חוקי הדיקטטורה", והתייחס גם לטענות על היחלשות המחאה וירידה בכמות המפגינים. "אני חושב שיש ירידה במספרים, אבל בסוף אנחנו 26 שבועות ברחובות במחאה עיקשת". הוא ציין כי "אנחנו לא יצורים בינאריים, אנחנו מבינים שהמפה משתנה".

הבוקר פרסמו מפקד מחוז מרכז במשטרה ניצב אבי ביטון ומנכ"ל רשות שדות התעופה הנחיות מיוחדות למחאה הצפויה מחר בנתב"ג. לפי ההנחיות, דרכי התנועה לנמל התעופה יישמרו פתוחים בהיותם "ציר ביטחוני בחירום", ציבור הנוסעים יגיע בזמן ובבטחה לטיסות ולוח הטיסות לא ייפגע. במסגרת התנאים לקיום המחאה, המשטרה קבעה מתחם התקהלות מוסדר ומאובטח לבאי המחאה בטרמינל 1, ולא תאפשר מחאה או התקהלות מעבר למיקום זה.

מחאה בנתב"ג
מפגינים נגד המהפכה המשפטית בכניסה לנתב"ג, באירוע המחאה הקודם במקום

בתגובה שלח עו"ד גונן בן יצחק מכתב למפקד המחוז בשם מארגני המחאה בנתב"ג, שבו הבהיר כי הם דוחים את האיסור להפגין מחוץ לטרמינל 1. "אנו חוזרים ומחדדים כי תפקידה של משטרת ישראל הינו להיות גוף ניטראלי שמאזן בין הצורך שלנו כמפגינים לקיים את מאתנו כחוק לבין האילוצים השונים הנגזרים ממחאה במקום רגיש דוגמת נתב"ג", מסר עו"ד בן יצחק. "על כן אנו קוראים למשטרה לעבוד מולנו באופן מתואם ולא באופן לעומתי על מנת שהאירוע יסתיים בשקט וללא אירועים חריגים".

במכתב ציטט עו"ד בן יצחק את פסק דינה של השופטת פרוקצ'ה ביחס למיקום הפגנות. "טיבן של הפגנות ותהלוכות להיעשות באיזורים מרכזיים, החשופים לעין הציבור הרחב, ולא במחשכים". עוד הוסיף במכתב לפי דברי השופטת: "העברתן הכפוייה של תהלוכות לפאתי העיר, פוגעת בתכלית העיקרית לקיומן, ושוללת מהן את המאפיין העיקרי לבטא מסרים במלל ובתנועה לקליטת ציבור השומעים".

רשות שדות התעופה תתגבר את כוח האדם

הנהלת רשות שדות התעופה הודיעה בתום דיון היערכות לאירועים הצפויים בנמל התעופה מחר כי בכוונתם לשמור ככל הניתן על לוח הטיסות ולצמצם את הפגיעה בציבור הטסים. דלפקי ה'צ'ק אין' לטיסות צפויים להיפתח כמתוכנן כ-3 שעות לפני מועד הטיסה. הרשות גם תגברה את כוח האדם בטרמינל במטרה לסייע לנוסעים.

"אנו ממליצים לציבור הנוסעים לעשות צ'ק אין מוקדם באמצעות האינטרנט (ככל שניתן) ולהגיע לנמל התעופה ברכבת ישראל ובתחבורה ציבורית, וכאמור 3 שעות בלבד לפני מועד הטיסה", נמסר מרשות שדות התעופה. "אנו מבקשים להימנע מהגיע לנתב"ג ללא צורך על מנת למנוע עומס מיותר".

התנאים של המשטרה לקיום הפגנה בנתב"ג
מסמך התנאים של המשטרה לקיום ההפגנה בנתב"ג

ברשות קראו למפגינים שלא לפגוע בנוסעים ולאפשר תנועה סדירה וחופשית בכבישי נתב"ג. "נמל התעופה הוא מקום שונה מכל מקום אחר ומדובר באזור עם רגישות מבצעית גבוהה מאוד, 24/7, הנוגעת ישירות לחיי אדם", הדגישו. "המעבר משגרה לחירום יכול להתרחש בתוך דקות, וראינו זאת במוצ"ש האחרון. במקרה של חירום תעופתי מוזנקים לנתב"ג עשרות אמבולנסים, רכבי חירום, הצלה ובטחון מכל רחבי גוש דן וירושלים. חסימת דרכי הגישה לנתב"ג והכבישים בתוך שדה התעופה, ולא משנה מה הסיבה, עלולה להסתיים באסון".