עימות פרץ היום (חמישי) מחוץ לטקס האזכרה הממלכתי לחללי צוק איתן בהיכל הזיכרון שבהר הרצל - לאחר שמשפחת גולדין ביקשה למחות במתחם שממנו נכנסו השרים - וסורבה. כחלק מהמחאה, משפחת גולדין נשאה שלטים עם תמונותיהם של הנעדרים ברצועת עזה וקראה: "ביבי, עד מתי אוגוסט 2014?"

שמחה ולאה גולדין בעימות
שמחה ולאה גולדין בעימות

בסרטון מהמקום, שמחה גולדין, אביו של חלל צה"ל שנעדר בעזה הדר גולדין, פנה לנגד, ואמר לו: "אני רוצה להיכנס ולהסתובב פה חופשי. זה היום שלי, לא היום שלכם. הבן שלך נהרג בצוק איתן?" בהמשך הגיב גולדין האב: "לשרים אין יכולת להסתכל לנו בעיניים. משטרת ישראל עשתה לנו תרגיל והכניסה את השרים לתוך הטקס מהצד. אלה האנשים שאנחנו אמורים לסמוך עליהם. המשטרה לקחה את ראש הממשלה, את הנשיא ואת השרים מסביב כדי שלא יראו אותנו. הם נמנעו מלהסתכל לנו המשפחות השכולות בעיניים". 

"אנחנו מצפים מהרמטכ"ל הרצי הלוי לבוא הנה ולהסתכל לנו בעיניים", הוסיף האב השכול. "איך אתה מסביר את זה לחיילים שאתה נכנס מאחור ושולח אותם להתגייס?" במקביל - מפגינים שהגיעו למקום קראו "ביזיון", חסמו את הכביש, והשמיעו הקלטות של נתניהו: "המחויבות שלנו להביא הביתה את אורון שאול ואת הדר גולדין שרירה וקיימת".

שמחה ולאה גולדין בעימות
שמחה ולאה גולדין בעימות

חסימת הכביש באזור המחאה של המשפחות השכולות
בעקבות מחאה של המשפחות השכולות: הכביש נחסם, שרים נכנסו בדרך עוקפת

צור גולדין, אחיו של הדר, אמר לפני הטקס: "לפני חודש שוחרר מחבל שהוא האח של מי שחטף את אחי הדר. נתניהו קיבל החלטה שזה לגיטימי לשחרר את האח של מי שחטף את אח שלי. לכן אני כאן מפגין: אנחנו לא מוכנים יותר לסבול את השקרים".

"אי אפשר להוציא את הבנים והבנות שלנו לקרב, והמדינה משקרת לנו במצח נחושה שהמדינה תילחם עליהם", הוסיף צור גולדין. "אנחנו לא לבד כאן היום, יש איתנו משפחות שכולות וחניכים של מכינות קדם צבאיות שיתגייסו מחר בבוקר. הצעד הראשון הוא להכיר באמת: השנה היא שנת 2023 ומדינת ישראל מפקירה חיילים מאחור".

נשיא המדינה יצחק הרצוג אמר בטקס: "לפני כמה שבועות שוב נפתחה הרעה מדרום והוכחנו את עוצמתו של צה"ל ואת עוצמתה של הרוח הישראלית שנכונה לכל אויב. במבצע מגן וחץ הוכחנו שמי שינסה לפגוע בנו לא יהיה חסין. יישובי עוטף עזה הם הצוק האיתן שלנו. המבצע הסתיים לפני תשע שנים אבל המשימה לא הסתיימה. מדינת ישראל מחויבת להשיב ארצה את הדר גולדין ואורון שאול ואת האזרחים אברה מנגיסטו והישאם א-סעיד".

בתום הטקס איילת גולדין אחותו של הדר, פנתה לראש הממשלה: "נתניהו תסתכל לאחות שכולה בעיניים: תשע שנים ומה יש לנו בקבר? ציצית ומדים מגואלים בדם. אתה אשם ראש הממשלה בנימין נתניהו, אל תפנה אליי את הגב. מה הערכים שלך? אתה מפקיר חיילים ואזרחים".