שר החוץ אלי כהן התבטא היום (רביעי) באופן מזלזל כלפי סגנית נשיא ארצות הברית קמלה האריס, שאמרה בנאום בוושינגטון כי "ישראל צריכה מערכת משפט עצמאית". בריאיון לכאן רשת ב' אמר: "אם תשאל אותה מה מפריע לה ברפורמה, היא לא תדע להגיד לך סעיף אחד".

בניסיון להסביר את דבריו, אמר כהן: "במקומות שביקרתי, שמעתי אנשים אומרים הערה כזו ואחרת, ושאלתי מה מפריע להם. איש לא ידע לשים את האצבע מה בדיוק מפריע". לאחר שהמראיין הסביר שבמקרה הזה מדובר בסגנית נשיא ארה"ב, כהן קצת שינה כיוון: "קודם כול בעיניי זה לא דבר ביקורת", אבל גם הוסיף בהמשך: "אני לא יודע אם היא קראה את החוק או לא, אבל ההערכה שלי - שלא".

קמלה האריס (צילום: רויטרס)
סגנית נשיא ארה"ב קמלה האריס | צילום: רויטרס

זמן קצר אחרי הפרסום, גורמים בארה"ב הביעו זעם על התבטאות שר החוץ: "לדבר ככה על סגנית הנשיא, ועוד תומכת ישראל כל כך נלהבת, במה זה מועיל?" שגריר ארה"ב בישראל טום ניידס אמר: "העובדה שסגנית הנשיא הגיעה לחגוג את יום העצמאות ה-75 של ישראל מדברת בעד עצמה על הקשר בין המדינות".

הוא הוסיף: "יש לי הערכה לשר החוץ כהן אבל סגנית הנשיא אמרה דברים שהממשל אומר בכל הזדמנות לגבי הערכים המשותפים בין המדינות". יצוין כי לסגנית נשיא ארה"ב השכלה משפטית, וגם ניסיון רב בתחום. להאריס תואר במשפטים מאוניברסיטת קליפורניה. היא הייתה פרקליטת מחוז סן פרנסיסקו, ולאחר מכן שימשה גם כתובעת הכללית של קליפורניה, עד שהחליטה להצטרף למערכת הפוליטית.

כהן הגיב לזעם האמריקני בציוץ בטוויטר: "יש לי הערכה רבה לבעלת בריתנו ארה"ב ולסגנית הנשיא האריס ידידה גדולה של ישראל. הרפורמה המשפטית היא נושא פנים ישראלי הנמצא בתהליך גיבוש והידברות, מדינת ישראל תמשיך להיות דמוקרטית וליברלית כפי שתמיד הייתה".

שר החוץ כהן: הרפורמה המשפטית תצא לפועל

"גם אני תומך במערכת משפט עצמאית וחזקה אבל לא מערכת משפט שהיא כל-יכולה", אמר עוד כהן בריאיון. "גם השופטים בארה"ב אין להם זכות וטו על מי יחליף אותם. אנחנו רואים בשנים האחרונות הידרדרות באמון במערכת המשפט, ולכן צריך את הרפורמה שלגישתנו תחזיר את האמון, תחזק את הפרדת הרשויות ותיצור הטרוגניות בביהמ"ש".

"העקרונות שלי - שתיים: הקואליציה לבדה לא צריכה למנות את השופטים, אבל מן הצד השני לשופטים לא יכולה להיות זכות וטו", הוסיף כהן. על ההידברות בבית הנשיא אמר: "נחכה שהתהליך יושלם, ימים יגידו. אם אתה שואל אותי, היה צריך מלכתחילה ללכת לכיוון של בחירת שופטים על ידי הכנסת ברוב גדול כמו באירופה. ההנחיה של רה"מ - לפעול להגיע להסמכה רחבה. רפורמה משפטית תהיה, השאיפה שלנו להגיע לנוסח בהסכמה רחבה".

בנאומה הלילה במהלך בטקס לכבוד יום העצמאות בשגרירות ישראל בוושינגטון, אמרה עוד האריס: "ארה"ב תמשיך להגן על הערכים שמייצגים את בסיס היחסים עם ישראל, שכוללים את חיזוק הדמוקרטיה הבנויה על מוסדות חזקים ומנגנוני איזונים ובלמים".