אחרי לילה לבן במליאה: הבוקר (רביעי) אושר סופית תקציב המדינה לשנים 2023-2024 - ברוב של 64 תומכים מול 55 מתנגדים. התקציב הדו-שנתי עלה להצבעה אחרי שהקרב על חלוקת הכספים בתוך הקואליציה נפתר ברגע האחרון וראשיה תיאמו עמדות.

ההצבעה על התקציב במליאה (צילום: נועם מוסקוביץ, דוברות הכנסת)
מהומה פרצה באולם הכנסת בזמן ההצבעה | צילום: נועם מוסקוביץ, דוברות הכנסת

חה"כ בני גנץ גינה את העברת התקציב וכתב בחשבון הטוויטר שלו: "מדינת ישראל נפלה שבי בידי קואליציה קיצונית ששמה את כלכלת ישראל והחברה הישראלית על מזבח הפוליטיקה". בסרטון שצירף לדבריו, אמר: "התקציב שזה עתה עבר, הוא התקציב הכי פוליטי שקרה בישראל בשנים האחרונות. נותן 100 אחוז מענה לצרכים של הקואליציה ו-0 מענה למדינה. כולנו נשלם את המחיר". 

נתניהו: "התקציב מקדם מהפכות"

לאחר אישור הסופי של התקציב הדו-שנתי בירך ראש הממשלה נתניהו בחשבון הטוויטר שלו, כתב: "תודה רבה לכולכם", והוסיף תמונה של חברי הקואליציה.

ההליך הסוער נפתח בנאומו שפנה לאופוזיציה. "יש גביע המדינה, אתם יודעים שזה גמור. בוא נספיק לראות את זה בזמן אמיתי", אמר נתניהו על רקע הצעקות של חברי האופוזיציה. "יש תקציב ואנחנו מעבירים תקציב אחראי, מצוין, שישרת נאמנה את כל אזרחי ישראל ויביא לשיפור באיכות חייהם. שמעתי מחברי האופוזיציה שלא נצליח להעביר תקציב – התחזיות שלכם התבדו".

בהמשך הוסיף נתניהו: "התקציב מקדם מהפכות גדולות – בביטחון האישי, בחינוך, בתחבורה ובמאבק ביוקר המחיה". הוא נקטע בידי חברי כנסת מהאופוזיציה, שקראו לעברו "דיקטטור" ונקראו לסדר. בדבריו של ראש הממשלה, הוא מנה שורת הישגים של תקציב המדינה והדגיש: "אנחנו מעבירים תקציב מוטה צמיחה, שומרים על מסגרת התקציב כדי להיאבק באינפלציה וביוקר המחיה".

ראש הממשלה ניסה להדוף את הביקורת על הגדלת התקציבים שמיועדים לישיבות ולמענקים לאברכים. "ילד חרדי שווה לילד דתי או חילוני או ערבי", טען למשמע מחיאות כפיים של חברי כנסת מהקואליציה. הוא הוסיף כי "אי אפשר לקבל את ההסתה נגד החרדים". חברת הכנסת אורנה ברביבאי קראה לעברו: "אתה המסית הראשי".

נתניהו בהצבעה על התקציב (צילום: נועם מוסקוביץ, דוברות הכנסת)
נתניהו: "תקציב אחראי", הערב | צילום: נועם מוסקוביץ, דוברות הכנסת

לפיד: "רה"מ לא קרא את התקציב"

ראש האופוזיציה גינה את העברת התקציב וכתב: "בזמן שישנתם עבר התקציב הגרוע וההרסני בתולדות המדינה". לדבריו בתקציב החדש אין בו שום בשורה, אין בו מאבק ביוקר המחיה "יש רק סחטנות אינסופית". הוא הוסיף כי "התקציב הזה הוא הפרת החוזה עם אזרחי ישראל, שכולנו וילדינו וילדי ילדינו עוד ישלמו עליו".

קודם לכן, עלה ראש האופוזיציה יאיר לפיד לשאת דברים במליאה שבה פרצה מהומה. "ראש הממשלה לא קרא את התקציב", אמר לפיד בתחילת דבריו. "אם אתה שואל למה בתקציב שלנו שמחו ובתקציב שלכם היה בכי ונהי זה כי התקציב שלנו היה טוב והתקציב שלכם הוא רע – וזה לא רק אני אומר את זה".

בהמשך נאם יו"ר המחנה הממלכתי גנץ שפתח גם הוא במתקפה ופנה לנתניהו: "יוקר המחיה עולה, והקואליציה לא מביאה רפורמה אחת רצינית שתטפל בו. אנשים עומדים בפקקים - והקואליציה לא מביאה שום בשורה בתשתיות הלאומיות. אנשים נרצחים ברחובות במספרים אדירים ופוחדים לצאת בלילות – ובקואליציה עסוקים בדיבורים על תקציבים ותקנים שאין להם אחיזה במציאות. נתניהו - האחריות עליך". 

יאיר לפיד בהצבעה על התקציב (צילום: נועם מוסקוביץ, דוברות הכנסת)
לפיד: התקציב מסוכן לכלכלה הישראלית, במליאה | צילום: נועם מוסקוביץ, דוברות הכנסת
ההצבעה על התקציב (צילום: נועם מוסקוביץ, דוברות הכנסת)
ההצבעה על התקציב, הערב | צילום: נועם מוסקוביץ, דוברות הכנסת

סמוטריץ': "האופוזיציה בפוזיציה"

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' השיב לביקורות מצד האופוזיציה על התקציב ותקף: "שמעתי את הנאומים של חברי האופוזיציה - ומסקנתי: האופוזיציה בפוזיציה. כשאין טיעונים עניינים כל מה שנשאר זה לנגח, לגדף ולצעוק - לפעמים גם מול מליאה ריקה. כל זה רק בשביל לקבל עוד כותרת, בלי שום קשר לעובדות ובלי להכיר את התקציב ואת מה שיש בו". 

"עבור מדינת ישראל מדובר ברגע חגיגי", בירך סמוטריץ' על התקציב. "מאחוריו עומדות אלפי שעות, של משרתי ציבור יקרים שעושים לילותיהם כימים למען מדינת ישראל ואזרחי ישראל. עובדי ציבור מסורים במשרד האוצר ובכלל משרדי הממשלה - שרים, יושבי ראש וחברי כנסת שעבדו מאוד קשה כדי להעביר את התקציב הזה". 

הפתרון למשבר בקואליציה

הקרב על חלוקת הכספים בתוך הקואליציה נמשך עד הרגע האחרון. ביממה האחרונה הגיע נתניהו לסיכום עם השותפות הקואליציוניות, בניסיון לרתום אותן להצבעה כמקשה אחת. למפלגת עוצמה יהודית ולחברי אגודת ישראל הובטחו העברות תקציבים במאות מיליוני שקליםבאופוזיציה זעמו על תוספות הכספים וארגוני המחאה הפגינו הערב מול הכנסת.

ההסכמים, שנערכו ברגע האחרון, עוררו ביקורת רבה מצד חברי האופוזיציה. "מחיר הכניעה היומי של נתניהו - 500 אלף שקלים", צייץ ראש האופוזיציה יאיר לפיד. יו"ר מפלגת ישראל ביתנו אביגדור ליברמן הוסיף: "סמוטריץ' ונתניהו נכנעו, העסקנים החרדים שוחטים את מעמד הביניים". האופוזיציה מתכננת להאריך את הדיון על התקציב ככל שתוכל, וחבריה הגישו הסתייגויות רבות.