ישיבת סיעת ישראל ביתנו התכנסה בחדר הסיעה בכנסת היום (שני) ובה יו"ר המפלגה אביגדור ליברמן פתח את בהתייחסות להסכם הצפוי בבית הנשיא. ליברמן העריך כי הסכם יפורסם ביום רביעי לאחר בחירות חברי הכנסת לוועדה לבחירת שופטים. 

  

ליברמן הוסיף כי "ליבת ההסכם היא חזרת דרעי לממשלה בתמיכת גנץ ולפיד". לדבריו מדובר בחיזוק של ממש לקואליציה המשיחית של נתניהו. עוד הוא טען כי ההסכם יהיה "רע לישראל" ואמר כי ישוחח עם שאר חבריו לאופוזיציה במטרה לשכנע אותם שלא להסכים.

גם סיעת רע"ם התכנסה, ויו"ר המפלגה מנסור עבאס התייחס למפגש של רה"מ נתניהו עם נציגי חד"ש ותע"ל. על רקע האלימות בחברה הערבית, עבאס טען כי טרם קיבל פנייה מנתניהו, והוסיף כי על אף ההצהרות של רה"מ, יש צורך להמתין ולראות מה נתניהו באמת עושה למיגור הפשיעה. "נתניהו חייב לשאת באחריות, הוא זה שמינה את השר לביטחון לאומי וזה שיכול להביא להחלטת ממשלה חדשה ומקיפה ששמה את הנושא הזה בראש סדר העדיפויות של המדינה".

מנסור עבאס
מנסור עבאס

עבאס נשאל על הרצח של שרית אחמד שבוצע ככל הנראה על רקע נטייתה המינית: "אנחנו נגד כל אלימות, על כל רקע, גם על רקע דתי וגם על 'כבוד המשפחה'. חיי כל האזרחים צריכים להישמר, יש צורך לתת מענה לכל האזרחים. איננו מבדילים בין דם ודם, אנחנו פוסלים כל סוג של אלימות כלפי כל אדם".

סיעת המחנה הממלכתי בראשות בני גנץ התכנסה, ובה התייחס למהפכה המשפטית ולשיחות בבית הנשיא: "כמעט מהרגע הראשון אני שומע שצריך לפוצץ את המגעים, אבל מה לעשות? זו סוגיה כל כך רגישה, מדינת ישראל תקבל את מה שהיא רוצה. העקרונות של המחנה הממלכתי לא השתנו מהיום הראשון ולא ישתנו עד היום האחרון". 

אנחנו עומדים בפני רגע מכריע ביום רביעי", הוסיף גנץ - ופנה לנתניהו. "לא נהסס להגיע להסכמות. שיקול פוליטי לא יעמוד בפני מה שנכון למדינת ישראל. זה לא הזמן לשחק משחקים, לתרגילים פוליטיים. יש נוסחה פשוטה לוועדה לבחירת שופטים - נציג לקואליציה ונציגה לאופוזיציה. עשה את מה שרוב הציבור רוצה - שמור על הדמוקרטיה".

בני גנץ
בני גנץ

גנץ התייחס גם לאלימות בחברה הערבית ולפשיעה החקלאית - ואמר: "דרוש טיפול שורש. הגיע הזמן לעבוד במקום לדבר על 'מס עבאס'... מי שחושב שהשב"כ ייכנס וכל הבעיות ייפתרו, שוגה. דרושה עבודה מקיפה, אני קורא לנתניהו לפטר את בן גביר ולהחליפו. אין לו את היכולת, ואני לא יודע אם יש לו את הרצון האמיתי לפתור את הבעיה. האחריות גדולה מדי והמצב חמור". 

יו"ר מפלגת העבודה מרב מיכאלי אמרה בישיבת הסיעה: "איתמר בן גביר נעצר כל כך הרבה פעמים על כל כך הרבה עבירות, שהיום, כאשר הוא 'שר המשטרה', הוא לא עומד בפיתוי והוא רוצה לעצור את כולם בחזרה. בזמן שהחברה הערבית קוברת את הנרצח ה-102, הממשלה המסוכנת והרעה הזאת הייתה עסוקה בלהביא חוק דיקטטורה חדש, והפעם חוק הסמכויות המנהליות של הטרוריסט המורשע איתמר בן גביר. האיש שבתקופתו כשר לבטחון לאומי יש מספר חסר תקדים של רציחות וגל אלימות בלתי נתפס וחסר תקדים, נוקם עכשיו בציבור הישראלי שמוקיע אותו כעבריין מורשע וככשלון אדיר, כמו אחרון ראשי משפחות הפשע".

איתמר בן גביר יו"ר עוצמה יהודית אמר בישיבת הסיעה על רקע השיחות בבית הנשיא: "אין לנו מנדט לעשות פייק רפורמה". לדבריו - הימין רוצה ברפורמה משפטית, בהידברות ובשיח, אולם "אסור לנו לאכזב את הציבור שלנו".

יו"ר תע"ל אחמד טיבי דיבר בישיבת הסיעה של חד"ש-תע"ל על האלימות בחברה הערבית וטען כי השר בן גביר עוין את האוכלוסייה הערבית, עסוק בטיפולי שיניים של אסירים ובזמן המקלחת שלהם. טיבי התייחס לרצח של שרית אחמד וטען כי "רצח הוא רצח הוא רצח. גינינו אותו בעבר, ומגנים אותו היום, אסור לרצוח, אין שום הצדקה לרצח ואין כבוד ברצח".

בצלאל סמוטריץ', יו"ר הציונות הדתית, התייחס בישיבת סיעתו לאלימות ואמר: "האלימות היא כרסום יסוד הדמוקרטיה והיא מובלת כיום בידי חבורה של אנשים, חלקם מהאופוזיציה וחלקם מאופוזיציות קודמות. המשותף לכולם – שנאת האחר, הסתה ובערות. דווקא אותם האנשים שרוממות הדמוקרטיה בגרונם, אוחזים באלימות ומסיתים נגד כל מי שחושב אחרת מהם.

סמוטריץ' התייחס גם לשינויים במערכת המשפט ולשיחות בבית הנשיא: "עד כה לא נראה שהצד השני הגיע לשם עם אותן מטרות, אלא מתוך רצון למרוח זמן ולהשליט את דעתו – אז יש לי חדשות בשבילם: בבחירות האחרונות המחנה הלאומי ניצח, רוב הציבור בישראל בחר בו והרפורמה המשפטית תתקדם. אם אתם רוצים להגיע להבנות, אתם מוזמנים. אם לא, אל תפריעו".

ביש עתיד ובליכוד הודיעו כי הן לא יקיימו היום ישיבות סיעה, ביש עתיד בשל עדות לפיד במשפט נתניהו, ובליכוד בגלל חוסר ההסכמות על הוועדה לבחירת שופטים.