יותר משבוע אחרי המתקפה הרצחנית שתפסה את ישראל בהפתעה - עוד ועוד שרי ממשלה ובכירים בקואליציה מתייחסים לשאלת תפקוד הממשלה נוכח האסון הכבד. "שאלת האחריות היא לא שאלה - יש פה הגדרות מאוד ברורות - ממשלה התפקיד הבסיסי, היסודי שלה, ממש כמו פירמידת מאסלו זה לתת ביטחון לאזרח ולתושב", אמר היום (שני) שר התפוצות עמיחי שיקלי. "כשזה לא קורה אתה נכשל במשימה שלך. חד וחלק נכשלנו. יש לנו משימה להעניק ביטחון לאזרחי ישראל ולא עמדנו במשימה הזאת".

על הדיווחים השגויים על פתיחת מעבר רפיח לסיוע הומניטרי, אמר שיקלי, שאינו חבר קבינט: "אין שום מקום לדבר בכלל על סיוע הומניטרי כשתינוקות, ניצולי שואה, משפחות, נמצאות במנהרות שם ועוברים סבל וייסורים. אין שום מקום כרגע לתת סיוע, צריך להחזיק את המצור בצורה אינטנסיבית וחזקה, אנחנו הולכים למערכה ארוכה".

"המלחמה לא דומה לשום דבר שראינו"

"יש לנו כעם, כאומה, כממשלה, כצבא, משימה אחת ויחידה - להוריד את חמאס על הברכיים - להביא את האנשים שם להיכנע בהמוניהם ולחסל את ההנהגה שלו", המשיך השר שיקלי. "זה לא דומה לשום דבר שראינו בעבר. אם אנחנו נעשה עוד סוג של סבב או מבצע נוסף ברצועה לא עשינו שום דבר".

ממרכז ההסברה של משרד התפוצות בשדרות, הסביר השר: "אנחנו פועלים בצורה עצימה מאז תחילת הלחימה. זה בסיס עבור התקשורת הזרה לבוא, מי שעושה כאן את עיקר הדוברות הם תושבי האזור ואנשים נוספים. זו הדרך של תושבי שדרות להביא את הסיפור שלהם לעולם, בסיוע לוגיסטי של ממשלת ישראל".

שיקלי ביקש לשלוח מסר לכוחות הביטחון. "יצא לי ביום הראשון או השני של המלחמה להגיע לבית החולים ברזילי ולדבר עם לוחמי ימ"מ שלקחו פה חלק בקרב (על תחנת שדרות)", סיפר השר שיקלי. "קודם כל אני רוצה להצדיע לאנשי משטרת ישראל וכוחות הביטחון. היה פה קרב בלתי נתפס, שולם מחיר כבד".