מפקד חיל האוויר האלוף תומר בר שוחח אתמול (ראשון) עם הדרגה הבכירה של החיל, סגני אלוף ומעלה, ועדכן על שינוי מדיניות בנוגע לקריאות הסרבנות כנגד המהפכה המשפטית. לפי דבריו, אם החקיקה תתחדש ולצידה איומי הטייסים לסרב להתנדב למילואים, הוא יתנהל אחרת – וידיח אנשי צוות שלא יגיעו. דבריו מגיעים לאחר שבשבוע שעבר כ-200 טייסים בכירים וכ-100 קציני מילואים במטה המבצעי הודיעו כי מעתה הם מקפיאים את שירותם במחאה על החקיקה.

סרבנות בצה״ל על רקע המהפכה המשפטית - סיקור N12

טייסת חיל האוויר (צילום: שי לוי)
טייסת 69 "הפטישים", ארכיון | צילום: שי לוי

זהו למעשה מפנה במדיניות של חיל האוויר, וכנראה של צה״ל כולו על רקע המהפכה המשפטית. ״צריך לנקות את הפוליטיקה מהצבא ומחיל האוויר״, אמר האלוף בר. ״אנחנו בין גלים. בגל הבא יהיה שינוי מדיניות: מי שלא יהיה מעוניין להתנדב או לשרת במילואים פשוט לא יהיה פה - ומבחינתי הבדל בין אימונים לפעילות מבצעית״.

עד כה חלה הכלה היחסית של סרבנות אנשי חיל האוויר במילואים. כעת נראה כי בצה״ל מעדיפים לספוג הכלת סרבנים, מאשר את הקרעים של הכלת סרבנות והמחיר שלה שנים ארוכות קדימה. בדובר צה״ל מסרו בתגובה:  ״לא נתייחס לנאמר בפורומים סגורים. בשבועות האחרונים קיימו כלל מפקדי צה״ל שיחות עם פקודיהם בסדיר ובמילואים במטרה לחזק את לכידות צה״ל ושמירה על כשירותו״.

"אני מצפה מהרמטכ״ל ומראשי זרועות מערכת הביטחון להיאבק בתקיפות בסרבנות״, אמר ראש הממשלה נתניהו בישיבת ממשלה בחודש שעבר. ״אין שום מקום לסרבנות בשיח הציבורי. מדינה חפצת חיים לא יכולה להשלים עם תופעות כאלה, ואנחנו לא נשלים איתן".

בשבוע שעבר כ-200 טייסים בכירים מכל מערך חיל האוויר – קרב, תובלה ומסוקים – הודיעו למפקד החיל על הקפאת שירות המילואים הפעיל. מדובר בטייסים בכירים ביותר שמובילים מבצעים במקומות שישראל אינה מודה בפומבי כי תקפה. הם נחשבים לטייסים פעילים מאוד שעושים כל שבוע אימונים ופעילויות מבצעיות.

מחאת המילואימניקים בבני ברק (צילום: מחאת המילואימניקים אחים לנשק)
מחאת המילואימניקים | צילום: מחאת המילואימניקים אחים לנשק

מחאת הטייסים (צילום: חדשות  12, חדשות 12)
מחאת הטייסים | צילום: חדשות 12, חדשות 12

קבוצת הטייסים החליטה לאחר נאומו אמש של ראש הממשלה נתניהו כי הם מקפיאים את התייצבותם לשירות - ובעוד כשבועיים יבחנו את הדבר מחדש. לדבריהם ראש הממשלה לא מתכוון לעצור את החקיקה ומוביל את ישראל לדיקטטורה, והם אינם יכולים להמשיך לשרת. זהו משבר אמון חמור בין מקבלי ההחלטות לאלו שמסכנים את חייהם בהגנה על מדינת ישראל.

בנוסף, כ-100 קציני וקצינות מילואים במטה המבצעי של חיל האוויר הודיעו למפקדיהם על הקפאת התנדבות לשירות מילואים בשגרה בשל התקדמות הליך החקיקה שמקדמת הקואליציה במסגרת המהפכה המשפטית. בין המוחים: קציני מודיעין, אנשי מערך הבקרה, מפעילי כטב"מים וטייסים, המשמשים בתפקידי תכנון ושליטה.