לקראת אישור תקציב המדינה שצפוי בשבועיים הקרובים, הממשלה אישרה הבוקר (ראשון) בישיבתה את כספי ההסכמים הקואליציוניים שעומדים על 13.6 מיליארד שקלים. על אף שרבים מהכספים יועברו למוסדות תורניים, להתיישבות ולרשות לזהות יהודית - שרי עוצמה יהודית ויהדות התורה התנגדו לאישור הכספים. 

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר אמר: "עוצמה יהודית מתנגדת לתקציב הזה. לא יכול להיות שאנחנו נשכח את הנגב והגליל, החלוקה צריכה להיות הוגנת. לא יכול להיות שבצלאל ייקח לעצמו שלושה מיליארד וישאיר את הנגב והגליל בלי תקציב. שר האוצר זה תפקיד חשוב, אבל אתה צריך לזכור ש-14 מנדטים שקיבלנו ביחד בצלאל, זה מאנשים שרוצים לייהד את הנגב והגליל".

העברת הכספים הקואליציוניים - סיקור N12

איתמר בן גביר
בן גביר: "לא יכול להיות שבצלאל ייקח לעצמו שלושה מיליארד"

שר הנגב, הגליל והחוסן הלאומי, יצחק וסרלאוף, הוסיף: "אני מאוכזב וכועס, לקחנו את הנגב והגליל והפכנו אותו למשרד אסטרטגי. בכל דיון התקציב יורד ויורד. לבצלאל קל לנהל משא ומתן עם עצמו, זו פגיעה בנגב, בגליל, נשארו רק 14% יהודים בגליל. אנחנו רוצים לייהד את הנגב והגליל אבל בלי תקציב לא נוכל לעשות את זה, זו גם הפרת הסכם של מה שהבטיחו לנו, מקווה שהתקציב לא יעבור כמו שהוא".

שר התקשורת שלמה קרעי, ממפלגת הליכוד התייחס גם הוא לתקציב: "פוגעים בגני הילדים של החינוך המיוחד של המוכר הלא-רשמי (בתי ספר של ערבים וחרדים), אי אפשר לדבר כל היום על לימודי ליב"ה, ועכשיו מקצצים דווקא מאלה שרוצים ללמוד ליב"ה. התקציב הזה גם לא מביא בשורה לפריפריה".

ולא רק בממשלה תקפו את אישור חלוקת כספי ההסכמים הקואליציוניים, אלא גם באופוזיציה. ראש הממשלה לשעבר יאיר לפיד אמר: "13.5 מיליארד שקלים הממשלה הזו מחלקת לעצמה בכספים קואליציוניים. כספים קואליציוניים תמיד היו, אבל לא שום דבר שמתקרב לזה. זה מושחת, זה חסר אחריות, זו כניעה לסחטנות חסרת בושה".

"13.5 מיליארד שקלים זה הכסף של הציבור היצרני בישראל", הוסיף לפיד. "במקום להשקיע אותו בחינוך של הילדים שלנו, בהורדת יוקר המחיה הבלתי נסבל, במנועי צמיחה כלכליים, במיגון מעונות יום בעוטף עזה, הם משקיעים אותו בקניית קולות. במקום לעודד הצלחה ואחריות כלכלית, הם החליטו לשדוד את הארנונה של הערים שמובילות את הכלכלה הישראלית, ולהעביר את הכסף למצביעים שלהם".

"הכסף הזה ישמש רק לדבר אחד: לצ'פר את החברים של סמוטריץ' וגולדקנופף", תקף לפיד. "רק אבי מעוז יקבל 285 מיליון שקל למימון הסתה נגד נשים ולהט"בים. מדובר בהמשך המהפכה המשטרית באמצעים כלכליים. נתניהו מכר לחרדים ולסמוטריץ' את הכלכלה הישראלית ואת עתיד הילדים שלנו בשביל להישאר בשלטון".