יו"ר המחנה הממלכתי בני גנץ וחה"כ גדי איזנקוט נשאו היום (ראשון) הצהרה נגד התוכנית שמקדמת הקואליציה. הם הזהירו כי המהלך עלול לסכן את הצבא, הביעו חשש מפגיעה בחלקים נרחבים באוכלוסייה הישראלית, קראו לממשלה לשקול את צעדיה - והציגו תוכנית משלהם למתווה השירות. בליכוד הגיבו על הדברים: "ההצעה שעל הפרק - דומה להצעתו של גנץ".

"לפי הפרסומים האחרונים צה"ל ניצב בסכנה - לא מיידית אבל עתידית. לצבא העם חשיבות אסטרטגית, מדינת ישראל חייבת צבא כדי להגן על עצמה וחייבת את צבא העם כדי לקיים את העם", פתח את נאומו גנץ. "אני לא סבור שישראל יכולה לוותר על ערך השירות וצבא העם. התוכנית הנוכחית מסוכנת, במקום עם בונה צבא בונה עם - נקבל צה"ל בערבון מוגבל".

בהמשך הוסיף יו"ר המחנה הממלכתי: "בן גוריון וגם רבים קבעו שהאדם חשוב מהטנק - שביטחון קודם כל זה האדם הישראלי. כמי שפיקד על כל חיילי צה"ל אני מבקש להגיד - יש דברים שאין להם תג מחיר. אני מאמין שהציבור הישראלי שלא מוכן לוותר על הדמוקרטיה ולא יכול להכריז פג תוקף על ערך השירות".

בני גנץ (צילום: n12)
גנץ: ההצעה היא סכנה לצבא העם | צילום: n12

התוכנית שהציג גנץ

גנץ המשיך והסביר על הקווים הכללים למתווה שהציע לסוגיה. "העקרונות פשוטים - לפתוח תוך מספר שנים מספר מסלולי שירות שיקפידו על הוגנות לאלו המסתכנים יותר ומשרתים זמן ארוך יותר", הסביר יו"ר המחנה הממלכתי. "השירות ישמור על כך ומנעד השירות יאפשר לכל אחד למצוא את השירות הנכון למדינה לחברה. מי שמוכן לחרף את נפשו, גם הורים השולחים את ילדיהם לחזית, ראויים לתגמול כספי".

"הורדת גיל הפטור לחרדים צריכה להיעשות בשיקול דעת מעמיק. גם המשך הפטורים שניתנים צריכים להיות במעקב", פירט חבר המחנה הממלכתי והרמטכ"ל לשעבר איזנקוט. "בעת הזאת צריך לתגמל את המשרתים והמשרתות. הפיתרון הוא לא הגדלת שכר - כסף תמורת פטור. הפיתרון היא העמקת התוכנית 'ממדים ללימודים', ותעדוף הלוחמים הקרביים, צעדים שיוודאו את הערכת והוקרת המשרתים".

בליכוד השיבו: אין הסכמות

מיד לאחר הנאום בליכוד תקפו את הצהרתו של גנץ. "נכון לעכשיו אין הסכמות בעניין חוק הגיוס", מסרו. "הצעת צה"ל שעומדת על הפרק דומה להצעתו של בני גנץ, ושונה קודם כל בכך שהיא כוללת את קיצור השירות, העלאת שכר משמעותית ללוחמי צה"ל, והטבות כלכליות ליוצאי צבא ומשרתים במילואים".

ההצהרה של חברי המחנה הממלכתי והודעת הליכוד מגיעה על רקע פגישת הפורום המצומצם של ראשי מפלגות הקואליציה לדיון בקידום "חוק הגיוס", כפי שפרסמנו ב"מהדורה המרכזית". במפלגות החרדיות לחצו על ראש הממשלה נתניהו והבהירו כי לאור ההתחייבויות הקואליציוניות - עליו לקדם את חקיקת החוק במקביל לאישור התקציב, כבר בחודש הקרוב. 

לפי מתווה "חוק הגיוס" החדש שפורסם, הממשלה היא זו שתקבע את מכסות הגיוס, ולא הכנסת. בו בעת, יקודם חוק שישפר משמעותית את תנאי המשרתים, ויכלול העלאה בשכר לחיילים חיוניים, שיגיע לאלפי שקלים. בנוסף, גם חוק הורדת גיל הפטור צפוי לעלות על שולחן הכנסת - זאת במטרה לאפשר לחרדים להצטרף לשוק העבודה.