יו"ר ועדת החוץ והביטחון יולי אדלשטיין התייחס הבוקר (שני) ליום שאחרי המלחמה. "הזמן לתחקירים והפקת לקחים עוד יגיע, ובהן צדקי - אין גורם שלא ייחקר. כולם, כולל כולם", הצהיר אדלשטיין.

"מדינת ישראל במלחמה. כולה, כולל כולם", פתח אדלשטיין את הודעתו. "כרגע נתרכז בלנצח ביחד, למחות את החמאס מעל פני האדמה ביחד ולעמוד מול כל אויבנו – ביחד". בסיום הוסיף יו"ר ועדת החוץ והביטחון: "קודם נטפל בבעיה ואז נתפנה לחקור את הסיבות. הפרוטוקולים בוועדת החוץ והביטחון לא משקרים. לא יהיו פרות קדושות. כל מי שאשם – ישלם".

אדלשטיין נשאל אמש בחדשות 12 על כך שראש הממשלה בנימין נתניהו לא התייחס בהצהרותיו לאחריות הממשלה. "אין מישהו במערכת, לא משנה באיזה תפקיד שלא נושא באיזושהי אחריות. מהגבוהים ועד הזוטרים", אמר אדלשטיין אתמול.

יו"ר ועדת החוץ והביטחון הוסיף: "רק אחרי שננצח במלחמה ולא יעמוד חמאסניק אחד על הרגליים עם נשק נעשה בירור מה האחריות של כל אחד. גם אני מבין שיש שאלות קשות. אף אחד לא יתחמק מאחריות, גם כלפינו יהיו שאלות קשות".

סמוטריץ': "מקבל אחריות למה שהיה"

אתמול, תשעה ימים לאחר מתקפת הפתע הרצחנית של חמאס, שר האוצר בצלאל סמוטריץ' הודה לראשונה באחריות הממשלה לכישלון ואמר: "אני לוקח אחריות על מה שהיה ועל מה שיהיה". במסיבת עיתונאים, הבהיר שר האוצר ויו"ר הציונות הדתית: "צריך לומר ביושר, בכאב ובראש מורכן - נכשלנו בשמירה על ביטחון אזרחנו. לא הצלחנו לממש את החוזה בין המדינה לבין אזרחיה. חוזה שנכתב בדם ועכשיו הוא מוכתם בדם".

סמוטריץ' אמר כי "אנחנו עוברים תקופה קשה, הטבח שהכה בנו בשמחת תורה הוא המחריד שידענו במדינת ישראל - אכזריות בלתי נתפסת שהעולם לא ראה מאז השואה". לדבריו, "האויב לא מבדיל בינינו, כולם יחד יילחמו עכשיו כתף אל כתף ויסירו את האיום". כשנשאל אם הוא שוקל להתפטר מתפקידו, השיב: "יהיה מספיק זמן לחשבונות נפש ולהתחשבנויות - עכשיו זה לא הזמן. האתגר האמיתי עכשיו הוא לנצח".