היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב-מיארה אומנם הודיעה שלשום שהיא מסרבת להצעה לפתוח בהליך גישור בתיקי נתניהו, אך הערב (רביעי) פרסמנו כי לפני ההחלטה שלה היה ניסיון נוסף וחריג של השופטים במשפט לשכנע אותה אחרת. 

מפרטים מהדיון הסגור שנערך בנושא עלה כי לפני הסירוב של היועמ"שית שחשפנו לראשונה ב-N12, שלושת השופטים הפצירו בצדדים ללכת לגישור. לפני כשבועיים התקיימה הישיבה של השופטים, ובה הם קראו לשני הצדדים לשקול גישור בתיקי האלפים. 

גישור בתיק אומנם הוא לא הדבר האידאלי לשני הצדדים בתיק שנמשך כבר שלוש שנים, ועוד לא כלל את עדותו של ראש האופוזיציה יאיר לפיד, אך ברור שההצעה מיועדת בעיקר ליועמ"שית מכיוון שסנגורי נתניהו היו מסכימים לגישור. מאידך, עצם העובדה שהשופטים הבהירו לצדדים שכדאי להם להגיע לגישור ולסיים את המשפט שנמשך ונמשך - ועוד לפני שברור עוד כמה יימשך, פירושה שהשופטים אומרים לצדדים להעריך את הסיכונים בהימשכות המשפט. 

השבוע כאמור הודיעה היועמ"שית לביהמ"ש כי היא מתנגדת לגישור פלילי בתיקי האלפים. בהרב-מיארה הודיעה לבית המשפט ולפרקליטי ראש הממשלה כי היא מתנגדת לגישור פלילי, וזאת מכיוון שייתכן כי גישור פלילי יעצור את המשפט. בהרב-מיארה אף נפגשה עם פרקליטים וסנגורים שניסו לשכנעה להסכים לגישור - אך לבסוף החליטה לסרב.

החלטה של היועמ"שית הייתה צפויה, שכן, היא הסתייגה מלכתחילה להליכה לגישור מתוך מחשבה שגישור פלילי יעצור את המשפט לפרק זמן ממושך - וכי סיכוייו להצליח לא גבוהים. גישור פלילי הוא הליך שכיח בתיקים פליליים, ובמסגרתו מופנים הצדדים לדיון מקוצר ומתומצת בפני שופט חיצוני. בהמשך, השופט שומע את הצדדים, עובר על הראיות, ומביא לצדדים הצעה להסדר טיעון.