ברגע האחרון - דרמה פוליטית בכנסת: יותר משעתיים נמשכה ספירת הקולות ובסיומה עדכן הערב (רביעי) יו"ר הכנסת אמיר אוחנה על בחירתה של חברת הכנסת קארין אלהרר לוועדה לבחירת שופטים. זאת לאחר שכמה מחברי הקואליציה הצביעו בעד חברת הכנסת מיש עתיד, למרות ההנחיה של ראש הממשלה נתניהו להתנגד למועמדותה בכדי שתתקיים הצבעה נוספת בעוד חודש. 

לאחר קבלת התוצאות הודיעו יו"ר יש עתיד יאיר לפיד ויו"ר המחנה הממלכתי בני גנץ על הקפאת השיחות בבית הנשיא. "נתניהו מנע היום את הקמת הוועדה לבחירת שופטים, ושם קץ להעמדת הפנים שפניו להידברות. נתניהו פעם היה רמאי וחזק, עכשיו הוא רמאי וחלש", אמר לפיד. "הוא ידע בדיוק את ההשלכות. הן הובהרו לו בידי הנשיא וגם בידינו. בלי ועדה לבחירת שופטים, לא נגיע לבית הנשיא".

ההצבעה על נציגי הוועדה - סיקור N12

חברת הכנסת טלי גוטליב מהליכוד, שסירבה להסיר את מועמדותה למרות הדרישה של נתניהו - לא נבחרה. היא זכתה ל-15 קולות בעד בלבד ול-59 נגד. לעומת זאת, חברת יש עתיד זכתה ל-58 קולות בעד ו-56 נגד. המשמעות – ייתכן שמועמדת האופוזיציה זכתה ליותר תמיכה מתוך הקואליציה, מאשר גוטליב. 

בכנסת נשמעו חילופי האשמות בין חברי הקואליציה. חה"כ משה סעדה האשים במליאה כי ה"עריקים" שהצביעו בעד אלהרר הם חברי ליכוד. השר מיקי זוהר תקף גם הוא בריאיון ל"שש עם עודד בן עמי" וכינה את המצביעים למועמדת האופוזיציה, מתוך המחנה "בוגדים". בינתיים, תועד נתניהו כשהוא מלווה את רעייתו לקראת טיסה בנתב"ג.

גנץ השתתף גם הוא בהצהרה של לפיד אחרי ההכרעה הדרמטית: "מה שקרה כאן היום הוא 'בנימין נתניהו נגד מדינת ישראל'. עד שלא תהיה ועדה אין טעם בשיחות בבית הנשיא". כבר בשעות הצוהריים איימו באופוזיציה כי יפוצצו את המגעים, וראש הממשלה השיב - "תפסיקו למצוא תירוצים". מובילי המחאה הודיעו על הפגנה הערב בקפלן אם מועמדת האופוזיציה לא תיבחר, שלא ברור אם תתקיים. 

גם באופוזיציה לא שמרו על חזית אחידה. חה"כ אביגדור ליברמן פנה מוקדם יותר ללפיד וגנץ וקרא להם לפרוש מהשיחות: "גם ההצבעה לוועדה לבחירת שופטים הופכת לעוד פארסה, לעוד תרגיל מלוכלך מבית היוצר של נתניהו. הגיע הזמן שלפיד וגנץ יתפכחו ויודיעו מיד על הפסקת כל שיתוף פעולה עם ראש הממשלה ואנשיו ועל הפסקת השיחות בבית הנשיא, ויפה שעה אחת קודם". 

יו"ר מפלגת העבודה, חה"כ מרב מיכאלי הצטרפה: "לאורך כל הדרך התרענו שנתניהו לא פרטנר לשיח וסיכומים. הוא ירמה איפה שרק יוכל. זו הסיבה שסיעת העבודה פרשה מהשיחות בבית הנשיא. זה פייק. שיח עם נוכלים. אין מקום לשיחות ולמשא ומתן עם האיש הזה. זה הזמן למחאה". 

הסערה הפוליטית מגיעה אחרי שהבוקר רה"מ בנימין נתניהו כינס את ראשי הקואליציה במטרה לקבוע מי יהיו נציגי הקואליציה שיתמודדו להיות חברים בוועדה. נתניהו הודיע לראשי הקואליציה שהוא תומך בהצבעה אחת לנציג קואליציה ובהצבעה שנייה לנציגת האופוזיציה קארין אלהרר. בהמשך ביקש מחברי המחנה להצביע נגד שתי המועמדות בניסיון לדחות את ההצבעה.

כחלק מהניסיונות של הקואליציה לצמצם את מספר המועמדים שלה לפני כן, דרש נתניהו מטלי גוטליב להסיר את מועמדותה, שסירבה. שיחה בטון גבוה התקיימה הבוקר גם בין יו"ר הקואליציה אופיר כץ לחה"כ אביחי בוארון שהגיש את מועמדותו לחברות בוועדה לבחירת שופטים. חה"כ בוארון הכחיש ואמר כי "לא היו דברים מעולם".

בחירת נציגי הכנסת לוועדות שיפוטיות (צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת)
בחירת נציגי הכנסת לוועדות שיפוטיות | צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

חה"כ טלי גוטליב הגיבה בקבוצת הסיעה אחרי ההודעה כי בקואליציה לא יתמכו במועמדותה: "בגלל שסתמו לי את הפה בישיבת הסיעה, אני מבהירה. לאחר שיחה עם היועמ"שית של הכנסת. תצביעו נגד מועמדת האופוזיציה והיא לא תיבחר. תצביעו בעד נציג קואליציה והוא ייבחר. כך ייבחר נציג משלנו, ונציג נוסף ייבחר במועד הבא תוך 30 יום".

בתום הפגישה עם רה"מ נתניהו אמרה חה"כ גוטליב: "הייתה פגישה מורכבת, לא אסיר מועמדות", ובשיחה עם חדשות 12 חשפה: "בישיבה עם רה"מ נתניהו הוצע להסיר את כל המועמדויות ולהצביע נגד חה"כ קארין אלהרר". חה"כ גוטליב אף טענה שרה"מ נתניהו, השר אמסלם ויו"ר ש"ס דרעי צעקו עליה בפגישה: "את מפרקת את הקואליציה". בהמשך לדבריה של גוטליב - בקואליציה מתכוונים להסיר את כל המועמדויות כדי לדחות את ההצבעה בחודש.

 יו"ר ישראל ביתנו, חה"כ אביגדור ליברמן, הוסיף: "סיעת ישראל ביתנו מכבדת את המסורת שקיימת כבר שנים בכנסת, שבה לוועדה למינוי שופטים יש נציגות לאופוזיציה ולקואליציה. נצביע בהתאם למועמדת המוסכמת מטעם האופוזיציה, כפי שדרשתי שיהיה מהרגע הראשון".