החזרה של אמון הציבור בראש הממשלה: סקר מכון מדגם בשיתוף ipanel שפרסמנו אתמול (שישי) בערב ב"אולפן שישי" מראה כי מבחינת התאמה לראשות הממשלה - מעמדו של נתניהו השתפר, והוא חזר להוביל מול גנץ ולפיד.

אחרי מספר שבועות שבהם יו"ר המחנה הממלכתי הוביל בסקרים – הפופולריות של נתניהו עולה: 39% מהנשאלים השיבו שראש הממשלה הנוכחי הוא המתאים ביותר לתפקיד, זאת לעומת 36% שתומכים בבני גנץ.

במקרה של נתניהו מול ראש האופוזיציה - הפער גדל: 42% חושבים שנתניהו המתאים ביותר לתפקיד, ורק 27% סבורים שלפיד.

אפשר להגיד שהמבצע בעזה החזיר לראש הממשלה נתניהו את האהדה בקרב הקהל. אך עדיין יש ביקורת על התנהלותו: רוב מוחץ של 63% מהנשאלים סבורים כי "נתניהו והליכוד נכנעו לחרדים", זאת לעומת 30% שלא הסכימו עם המשפט.

על רקע "חוק הגיוס" השנוי במחלוקת, שאלנו מה הציבור חושב על פטור לחרדים; מתוך כלל הנשאלים - רוב של 65% סבורים כי החרדים צריכים להתגייס לצה"ל, לעומת 22% בלבד שחושבים כי החרדים צריכים לשמור על המדינה באמצעות לימוד תורה. 

בקרב מצביעי גוש נתניהו הפער הצטמצם, והאחוזים כמעט זהים: 42% סבורים שלימוד תורה שומר על המדינה ולכן מי שלומד תורה לא צריך לשרת בצה"ל, 45% מאמינים שהחרדים צריכים לשרת כמו כולם.

ובהמשך לכך, שאלנו – "אם ללפיד וגנץ הייתה אפשרות להקים ממשלה עם החרדים, האם לדעתך הם היו מעבירים את אותם כספים למגזר החרדי?" – כאן, רק 34% טענו שהכספים היו עוברים למגזר החרדי, בעוד 49% חשבו כי גנץ ולפיד לא היו מעבירים סכומים כאלה.

הסקר עסק גם ב"קרן הארנונה", שבמסגרתה רשויות חזקות יעבירו מכספי הארנונה שלהן לרשויות חלשות יותר. משתתפי הסקר נשאלו האם הם תומכים או מתנגדים למהלך; מכלל המשיבים – 46% מתנגדים, לעומת 39% שתומכים. עם זאת, כאשר אותה שאלה נשאלה רק בקרב מצביעי גוש נתניהו – הרוב התהפך: 58% תומכים במהלך, ורק 27% מתנגדים לו.

 


מזמין הסקר: חברת החדשות

עורך הסקר: מדגם ייעוץ ומחקר בראשות מנו גבע

מועד איסוף הנתונים: 18/5/2023

אוכלוסיית המחקר: מדגם מייצג של כלל האוכלוסייה בישראל בגילאי 18 ומעלה

מספר המשיבים בפועל: 502

טעות הדגימה המירבית: 4.4%+

שיטה סטטיסטית: הסקר בוצע בשיטות סטטיסטיות מקובלות

שיטת הדגימה: דגימת שכבות ובתוך השכבות דגימה אקראית

אופן ביצוע הסקר: אינטרנטי