בכירים בקואליציה ובאופוזיציה הגיבו הבוקר (שלישי) על פרסום מסמך הפשרה שגובש בימים האחרונים בידי אנשי בית הנשיא ולטענתם התקבל בידי ראש הממשלה בנימין נתניהו. "הדיווח על המתווה חיסל אותו", תקפו אותם גורמים בכירים. "הקיצוניים בשני הצדדים ניצחו שוב". 

המסמך שהעביר הליכוד

אמש פרסמנו ב"חדשות 12" כי בימים האחרונים התנהל מרתון דיונים בבית הנשיא על הצעת הפשרה שכוללת גם את הקפאת החקיקה המשפטית לשנה וחצי הקרובות. בליכוד אומנם הכחישו כי הגיעו להסכמות במסגרת המגעים, אך מסמך שהעבירו לבית הנשיא, במסגרת מרתון הדיונים בנושא, מעיד על המגעים האינטנסיביים.

על פי המסמך שהועבר על ידי הליכוד, בתקופת הביניים של 15 החודשים הבאים יחוקק תיקון לחוקי יסוד החקיקה והשפיטה שלפיו תידרש תמיכת 80 ח"כים לשינויים בהם. זאת למעט מקרים שבהם פסק בג"ץ נגד חקיקה הנוגעת לראש הממשלה, הממשלה והכנסת, אז יהיה צורך רק ברוב של 61. הסעיף למעשה נועד להוות "תעודת ביטוח" לאופוזיציה מפני המשך הרפורמה, ולקואליציה - מפני פסילת חוקי הנבצרות או הסבירות.

ריכוך של עילת הסבירות והקפאת החקיקה

"כחלק מהמאמצים מקיים הנשיא שיחות עם ראשי הקואליציה והאופוזיציה במטרה להביא לדיאלוג שיביא להסכמות רחבות", נמסר אתמול מבית הנשיא, והודגש כי טרם הושגו הסכמות. בתוך הצעת הפשרה הדרמטית: ריכוך בחקיקה מחדש של עילת הסבירות, אי שינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים כאשר הרוב הנדרש לכל מינוי בוועדה יהיה: שבעה מתוך תשעה, והקפאת החקיקה המשפטית לשנה וחצי שתעוגן בחוק יסוד.

הדיווח על מסמך הפשרה הדרמטי הכה גלים במערכת הפוליטית, ובאופוזיציה ובקואליציה נרשמו תגובות מעורבות. בליכוד הכחישו את הפרטים ומסרו כי "לא הושגה כל הסכמה", ויו"ר עוצמה יהודית בן גביר מיהר להודיע שיתנגד לכל פשרה שהיא. ביש עתיד של לפיד ובישראל ביתנו של ליברמן תדרכו נגד הפשרה. במחנה הממלכתי של גנץ לא התייחסו עדיין לפרטים, והכריזו על עוצר ראיונות.

המהפכה המשפטית: הצעת הפשרה של הנשיא יצחק הרצוג (עיבוד: אייל מרגולין, פלאש 90)
סעיפי הפשרה הדרמטית בחסות הנשיא | עיבוד: אייל מרגולין, פלאש 90