האירוע "לשחרר את הכותל" שהחל כיוזמה להצדעה ללוחמים ששחררו את ירושלים במלחמת ששת הימים מעורר סערה פוליטית. ארגוני המחאה "אחים לנשק" ו"קריים מיניסטר" הפיצו את ההזמנה לאירוע, ובעקבות זאת הקרן למורשת הכותל הודיעה למארגנים כי האירוע מבוטל. מנגד, ארגוני ימין קוראים להגיע לכותל ולמחות נגד האירוע: "לא ניתן להם להפוך את הכותל לאזור הסתה ופילוג".

איתן רפאלי, בנו של אחד מלוחמי החטיבה הירושלמית ששחררו את הכותל, מספר כיצד התגלגלו העניינים: "מחר זה יום פרוץ מלחמת ששת הימים. רצינו לעשות אירוע מכובד ומרגש, להביא את הלוחמים ששחררו את העיר והם מרגישים שהכותל נלקח מהם. פנינו למשטרה, הפנו אותנו לקרן למורשת הכותל וכך עשינו. זו יוזמה של חברים ובני משפחה, אבל האירוע החל להיות מופץ בכל מיני מקומות וכך הופצה גם כרזה של ארגוני המחאה סביב היום הזה. כשהם ראו את הכרזה עם לוגו של "אחים לנשק" ו"קריים מיניסטר" - אמרו לנו שזה אירוע פוליטי וביטלו לנו את האישור. זה לא אירוע מחאה אלא אירוע הזדהות עם הלוחמים".

את ההזמנה לאירוע הפיצו ארגוני המחאה "אחים לנשק" ו"קריים מיניסטר". גם שקמה שוורצמן-ברסלר, ממובילות מחאת "הדגלים השחורים" הזמינה את הציבור לקחת חלק באירוע שצפוי להיערך מחר בכותל המערבי.

בעקבות זאת, ארגוני ימין קראו להגיע מחר לרחבת הכותל ולקבל אותם בתפילות ובריקודים: "מחאת המתנגדים מגיעה למעמקי ירושלים", נכתב בכרזה שהפיץ ארגון הימין "מטה 64". "לא ניתן להם להפוך את הכותל לאזור הסתה ופילוג. נגיע לקבל אותם בתפילות וריקודים".

עמותת "חוזה חדש" הגישה הבוקר עתירה לבג"ץ נגד הקרן למורשת הכותל המערבי, באמצעות עו"ד גונן בן יצחק, ובה נטען כי הקרן לא יכולה לאסור על קיומו של האירוע. עו"ד גונן בן יצחק : "רק לפני חודש נערך בכותל המערבי מצעד הדגלים שהוא לכל דבר ועניין אירוע פוליטי שנוי במחלוקת. זה פשוט אבסורד שאוסרים על אנשים ששחררו את הכותל - לקיים אירוע לכבודם ברחבת הכותל. שלחנו מכתב בניסיון להגיע להידברות בנוגע לאירוע ההצדעה ללוחמים אך בקרן למורשת הכותל פשוט מתעלמים".

מ"הקרן למורשת הכותל" לא נמסרה תגובה, אך על פי נוהל השימוש ברחבת הכותל המערבי המפורסם באתר האינטרנט הרשמי - "אין לערוך במקום אירועים פוליטיים או אירועים בעלי אופי מסחרי או שיווקי".

הלוחמים שהשתתפו בשחרור ירושלים והיו אמורים להגיע לאירוע הם יורם זמוש, מ"פ א' בצנחנים, אלוף במילואים עמוס ירון, קצין האג"ם של חטיבת הצנחנים, הלוחמים מיכה אשד ואבינועם מילא ואיתן רפאלי, בנו של לוחם החטיבה הירושלמית רפאל רפאלי.

בעקבות הפרסום ב-N12 על אירוע ההצדעה ללוחמים ששחררו את הכותל - אל"מ (מיל') ערן דובדבני, יוזם האירוע הבהיר: "למרות ההחלטה של הקרן למורשת הכותל אנחנו מתכוונים לקיים את האירוע ולהגיע מחר כמתוכנן. אם בג"צ לא יקבל את העתירה - נעשה זאת במתכונת אחרת אבל לא נבטל".