ביקורת מימין: השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר שבר שתיקה היום (שישי) והתייחס למתיחות הביטחונית הרב-זירתית: "לצערי, אני לא קובע לבד את המדיניות הביטחונית של הממשלה, ברור שאני מוצא את עצמי פעמים רבות מתוסכל מהחלטות מסוימות". עם זאת, הוא הדגיש: "להפיל את הממשלה זו לא אופציה. עם כל חסרונותיה, היא טובה ואחראית פי אלף מהממשלה הקודמת".

השר בן גביר תקף בפוסט את הממשלה הקודמת: "גנץ, שבמשמרת שלו הטרור זינק במאות אחוזים לרמה שלא הייתה שנים רבות, הגיב לטרור באירוח הטרוריסט אבו מאזן בביתו ובחלוקת חצי מיליארד לרשות הפלסטינית. זו ממשלה שמנסור עבאס אחז בגרונה וניווט את מדיניותה". בנוסף, טען שהסכם עם לבנון הוא "דוגמה נוספת לנזקים האדירים שהממשלה הקודמת חוללה". 

עוד האשים את האופוזיציה: "גם כשהם לא ליד ההגה, הם ממשיכים להזיק. המסרים שהם שקדו להעביר לעולם כולו, בעידוד הסרבנות, בפגיעה בכלכלה, במסרים שצה"ל מתפרק, שהכלכלה הישראלית במשבר, שהחברה הישראלית מפוררת, ושקיומה של מדינת ישראל מוטל בספק, הם ללא ספק עידוד לאויבנו לפתוח בעימות צבאי".

השר בן גביר עלה להר הבית (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
בן גביר על האופוזיציה: "חסרי האחריות המופקרים הללו, הם האחרונים שיכולים להטיף לנו מוסר" | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בתוך כך, בן גביר תיאר בהודעתו את הפעולות שהוא עשה במשרדו: "הבאנו תקציב של 9 מיליארד שקלים למשרד לביטחון לאומי... העברנו החלטת ממשלה להקים משמר לאומי, יצאנו למבצע משילות ואכיפת חוק במזרח ירושלים... התחלנו את הפסקת החגיגות של המחבלים בכלא בסגירת המאפיות והפסקת המקלחות הבלתי נגמרות...העברנו בקריאה טרומית את חוק עונש מוות למחבלים, ואישרנו את חוק שלילת אזרחות וגירוש מחבלים". 

שר הביטחון לשעבר גנץ הגיב לדברים, וכתב: "אובדן עשתונות מוחלט. מעולם לא היה שר בקבינט שדיבר כל כך הרבה על ביטחון והבין כל כך מעט. נתניהו צריך לגנות את האמירה שלו ולפטר אותו". גם לפיד תקף: "השר לענייני טיקטוק בן גביר הוציא פוסט עלוב ובכייני, שבו הוא רק מחפש אשמים לכשלונות שהוא חתום עליהם".

שרת ההתיישבות והמשימות הלאומיות, חה"כ אורית סטרוק תקפה גם היא בפוסט בפייסבוק את המדיניות הביטחונית של הממשלה – שבה היא חברה: "חייבים להשמיע קול ברור, לדחוף לתפיסת ביטחון אחרת, לעשות כל מאמץ לחבר אלינו ח"כים ושרים ממפלגות אחרות – ולהוביל לשינוי". שר האוצר בצלאל סמוטריץ' הביע תמיכה: "מה שאורית כותבת. כל מילה!".

בפוסט הארוך של השרה סטרוק, היא תיארה בפירוט את השתלשלות האירועים וההחלטות של ממשלות קודמות, שהביאו לטענה למצב הביטחוני המתוח כיום: "לא אנחנו הקמנו את הרש"פ, לא הנחנו הסרנו את המחסומים ביו"ש, לא אנחנו הוצאנו את צה"ל ממרכזי הערים שכם וג'נין, לא אנחנו אפשרנו לחמאס להשתלט על עזה, לא אנחנו נקטנו במדיניות 'שקט מדומה' מול עזה, לא אנחנו חתמנו על הסכם הגבול הימי עם לבנון", תיארה סטרוק והדגישה: "לא אנחנו החלטנו על הרצפה המאוד עקומה הזו, ולא אנחנו אשמים בקיומה".

השרה סטרוק טענה שהממשלה הנוכחית לא עושה מספיק - ועליהם לבצע צעדים קונקרטיים: "להחזיר את המחסומים ביו"ש, להחזיר את צה"ל לפעילות הרבה יותר אפקטיבית מול קיני הטרור, ולא רק בפינצטה. לבצע צעדי ענישה והרתעה גם מול המחבלים וגם מול שולחיהם ומתקצביהם... לחזק את ההתיישבות באותם מקומות מהם מנסים לעקור אותנו... לפגוע אנושות בחימוש החמאסי, וגם במנהיגי החמאס עצמם".

"אנחנו יושבים סביב שלחן הממשלה, וחובה עלינו להרעיד את השולחן הזה עם הדרישות הכל כך קריטיות הללו", סימכה סטרוק. "עלינו לעשות כל מאמץ למצוא שותפים נוספים סביב השלחן הזה, ולהניע שינוי בתפיסת הבטחון של מדינת ישראל.כי גם לכך נבחרנו".

"לא ראיתי שינוי במדיניות הביטחונית של הממשלה הנוכחית"

אלישע ירד, דוברה של חה"כ לימון סון הר-מלך, הודיע לאחר הפיגוע הקטלני בבקעה על התפטרות מתפקידו בשל המדיניות הביטחונית של הממשלה: "לצערי הרב לא ראיתי שינוי במדיניות הביטחונית של הממשלה הנוכחית. יתרה מכך, לא מעט שיאים שליליים חדשים נשברו בחודשים האחרונים. אלו דברים שרק מצד עצמם מצדיקים הפיכת שולחן מצד גורמי הימין בממשלה והשלכתו על הפושעים שמפקירים את חיינו".

לימור סון הר-מלך (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
הדובר של חה"כ לימור סון הר-מלך התפטר: "גל הפיגועים הזה לא יעלם מעצמו אם נמשיך להתעלם ממנו" | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

לדבריו, גם לגורמים נוספים במפלגות עוצמה יהודית והציונות הדתית יש את אותה הביקורת. "המחלוקת שיש לי איתם (הגורמים) היא האם נכון להפוך שולחנות על המדיניות הביטחונית הרופסת שעולה לנו בדם. הפיכת שולחן אינה פירוק הממשלה, אלא למשל פגיעה בדברים היקרים לליבם של מי שמונע תגובה חריפה. הדבר הזה לא קרה לצערי", כתב ירד והדגיש: "גל הפיגועים הזה לא יעלם מעצמו אם נמשיך להתעלם ממנו, אלא רק יתפח למימדי אינתיפאדה בואכה מלחמה. כדאי שתתעשת עכשיו, הציבור ונבחריו, לפני שזה יעלה לנו ביותר מדי דם".