האזהרה של מערכת הביטחון: למרות שבצה"ל עדיין לא נרשמו אירועים של אי-התייצבות לשירות בשל המהפכה המשפטית אלא רק איומים, במערכת הביטחון כבר קבעו מהו "הקו האדום" - שלאחריו הצבא יאבד את כשירותו.

בצה"ל מנסים לא לתפוס עמדה פוליטית בענייני המהפכה המשפטית, אך לא בטוח שבהצלחה רבה. בפורומים מצומצמים כבר שירטטו את "הקו האדום", מספר שלא ניתן בפרסום אך מונה כמה מאות מאנשי המילואים במערכים הקריטיים ביותר כמו המודיעין והטייסים, שאם הם לא יתייצבו צה"ל יצא מכשירות מבצעית.

יואב גלנט (צילום: Roman Yanushevsky, שאטרסטוק)
שר הביטחון גלנט מזהיר מה"קו האדום", ארכיון | צילום: Roman Yanushevsky, שאטרסטוק

שר הביטחון גלנט הגדיר אתמול בישיבת הקבינט את המספר הקריטי ככזה שאם ישראל תגיע אליו מדובר "בדבר שהמערכת לא תוכל לעמוד בו". על פי גורמי ביטחון, בצבא בודקים כל הזמן את המצב כדי לראות שאין שינוי - ושצה"ל שומר על כשירותו.

גורמי הביטחון הסבירו את הדברים לראש הממשלה נתניהו, ואמרו כי אם התחזיות יתממשו הוא יצטרך לפעול מול החקיקה ולא יוכל לקחת את האחריות על כתפיו. עם זאת מקורבי נתניהו ושר הביטחון אמרו שאיום בסרבנות לא יקפיא את החקיקה. לטענתם, כניעה לעילת הסבירות והפסקת החקיקה משמעותה שאין יותר דמוקרטיה. 

מחאת המילואימניקים בבני ברק (צילום: מחאת המילואימניקים אחים לנשק)
אחים לנשק, מובילים את מחאת המילואימניקים | צילום: מחאת המילואימניקים אחים לנשק

יצוין כי אין מקרי אי-התייצבות בצבא אך גם בצה"ל לא יודעים לחזות למה יובילו הימים הקרובים על נושא אנשי המילואים, המחאה ואי-ההתייצבות.

צמרת הצבא עושה הפרדה בין עצומות, מכתבים וקריאות – לאי התייצבות בפועל. בהצהרות לא מתכוונים לטפל כאמור, אבל מבהירים – חייל, כולל חיילי מילואים מתנדבים, שייקראו לשירות ולא יגיעו – יטופלו.

אם חייל יסרב לשירות בפועל, הוא עלול לפגוש בסל תגובות מצד הצבא. התגובה תנוע בטווח רחב שבין נזיפה, דרך הדחה ועד העמדה לדין שעשויה להסתיים בכלא.