ועדת החוקה מתכנסת גם היום (שני) לדון בביטול עילת הסבירות, אחרי שבמהלך הלילה נפגש רה"מ נתניהו עם השרים לוין, אמסלם ודרמר. שר המשפטים יריב לוין והשר במשרד המשפטים דוד אמסלם דרשו מרה"מ לקדם חלקים נוספים של הרפורמה כבר בכנס הקיץ.

בין השאר דרשו השרים מרה"מ להעביר חלק "בעל משמעות", כמו שינוי מעמד היועצים המשפטיים או שינוי בהרכב הוועדה לבחירת שופטים. נתניהו החליט קודם כל להעביר את ביטול עילת הסבירות, ובהמשך יחליט על המשך הצעדים בחקיקת הרפורמה.

ועדת החוקה (צילום: N12)
ועדת החוקה | צילום: N12

המהפכה המשפטית - סיקור N12 

הדיון בוועדת החוקה מתקיים היום, לאחר שוועדת החוקה דנה גם אתמול בביטול עילת הסבירות. במהלך הדיון אתמול פרצה סערה ובה האשימו חברי האופוזיציה את הקואליציה בכך שהם "עושים תרגיל על חשבון המדינה". במהלך הדיון ח"כים מהאופוזיציה הוצאו, וגם חה"כ טלי גוטליב שטענה כי "לא נשאר כלום מהרפורמה שהייתה על השולחן". יו"ר ועדת החוקה, חה"כ שמחה רוטמן, ענה לאופוזיציה: "לא מעניין אתכם שום דבר חוץ מראשון בנובמבר, תאריך הבחירות שבו הפסדתם והחלטתם לשרוף את המדינה". 

עו"ד גיל לימון, ועדת החוקה (צילום: N12)
המשנה ליועמ"שית, עוה"ד גיל לימון: "ביטול עילת הסבירות תיצור חור שחור, פגיעה חמורה בציבור כולו" | צילום: N12

חה"כ גלעד קריב ממפלגת העבודה תקף בדיון את השרה אורית סטרוק על שתהתה אם המפכ"ל, הרמטכ"ל וראש השב"כ הם "כוח וגנר": "השרה סטרוק לא התביישה לכנות את ראשי מערכת הביטחון בכינוי כוח וגנר. כוח של רוצחים, אנסים ושכירי חרב. רק אחרי שהתפתחה מהומה היא אמרה 'השתמשתי בביטוי שגוי'. ולנו אתם קוראים אנרכיסטים? השתגעתם? חבורה מופרעת וקיצונית ששום דבר לא קדוש בעיניה".

בדברי הפתיחה במהלך הדיון, חה"כ עופר כסיף התייחס לפעולות הנקם של יהודים בפלסטינים, בעקבות הפיגוע בעלי: "זאת ממשלה מופרעת, פרועה ותומכת טרור. אנחנו רואים בימים האחרונים פורעים שלא היו מביישים את פרעות קישינב. שורפים בתים של פלסטינים שחיים תחת כיבוש אכזרי. הממשלה המתועבת הזו נותנת רוח גבית, לא מגנה ומגבה". 

אזהרת המשנה ליועמ"שית מביטול עילת הסבירות: "ייצור חור שחור שיוביל לפגיעה קשה בדמוקרטיה"

עוה"ד גיל לימון, המשנה ליועמ"ש לממשלה, הציג בוועדה את עמדת היועמ"שית נגד ביטול עילת הסבירות כפי שהיא מוצעת בוועדת החוקה: "השימוש בעילת הסבירות מייצג שברי אחוזים, פרומיל, מתוך החלטות בית המשפט. זו רק טיפה בים מההחלטות המנהליות שמתקבלות בידי הממשלה מדי יום. האם מוצדק לפטור מהחובה לפעול בסבירות והאם זה ייטיב עם האינטרס הציבורי? התוצאה של החקיקה המבוקשת היא מתן אור ירוק לממשלה לקבל החלטות שרירותיות שמתעלמות משיקולים רלוונטיים. ההשלכות יהיו קשות: חסימה מוחלטת של ביקורת שיפוטית ביחס להחלטות החשובות ביותר".

"עמדת הייעוץ המשפטי היא שביטול עילת הסבירות ייצור חור שחור שיוביל לפגיעה קשה בערכי הדמוקרטיה הישראלית ופגיעה בטוהר המידות", הוסיף עוה"ד לימון. "ביטול עילת הסבירות מבלי שיימצא תחליף אחר יפגע ביכולת של בית המשפט להגן על הפרט מפני שרירותיות שלטונית. זה יפגע בציבור כולו: פתח להשחתה ולפגיעה באמון הציבור". לדברים המלאים של עוה"ד גיל לימון, המשנה ליועמ"שית 

יו"ר ועדת החוקה חה"כ רוטמן הגיב על דברי המשנה ליועמ"שית: "אני מאוד שמח שמגיעים נציגי הייעוץ המשפטי לממשלה. אם אפשר לתת לך הצעת עריכה - הייתה פה חזרתיות ויש פה חברי כנסת נוספים שמחכים לדבר. בתור מי שהציע את הנוסח, הצגנו את הסיבות לצמצום עילת הסבירות. יש את עילת אי החוקיות לגבי כל מה שמנוגד לחוק והיא יכולה לתת מענה, העילה הזו לא מבוטלת. הפכנו את בית המשפט ואת היועץ המשפטי לממשלה להיות החוק עצמו ולפוסק האחרון. זה לא עיקרון שלטון החוק - זה שלטון המשפטנים". 

במהלך הדיון פרצה סערה בוועדה בעקבות השתתפותו של עובד חוגי, יועצו של השר ישראל כ"ץ (שהיום הודיע השר על פיטוריו). כפי שפורסם בתאגיד השידור הישראלי, חוגי התבטא בחריפות נגד ראשי מערכת המשפט לשעבר ברשתות החברתיות, קילל את חלקם ואיחל מוות. במהלך הדיון, חה"כ יוליה מלינובסקי מישראל ביתנו קראה לרוטמן שמאפשר את השתתפותו של חוגי - לבטל אותה: "מה הוא עושה כאן? למה אתה נותן לו להיות פה? הוא פוטר אתמול אחרי שכתב שהיטלר היה צריך לרצוח את אהרון ברק". 

יו"ר הוועדה חה"כ שמחה רוטמן הוסיף במהלך הדיון: "אני סבור שלגבי ההחלטה אם פעולה מסוימת היא סבירה או לא סבירה - נוצר גירעון דמוקרטי גדול כאשר נותנים את ההכרעה לייעוץ המשפטי". חה"כ יפעת שאשא ביטון מהמחנה הממלכתי השיבה: "אז למי תיתן אותו? לבן גביר?" וחה"כ רוטמן ענה: "להעביר את שאלת הסבירות לבית המשפט זה חסר אחריות". שאשא ביטון: "לא כי לנבחרי הציבור יש אחריות? אני לא מאמינה למשמע אוזניי. רמת רגשי הנחיתות שלכם בלתי נסבלת".

חה"כ גלעד קריב טען שרוטמן מנסה לקצר תהליכים בוועדה, כדי להעביר במהירות את הצעת החוק לביטול עילת הסבירות: "יו"ר הוועדה רוטמן טס מחר לחו"ל ולא יהיה כאן בזמן שהצעת החוק שלו עולה להצבעה. אתה מנסה לקצר תהליכים. בעוד זמן קצר יוצאת פנייה ליועץ המשפטי ואנחנו מבקשים שההצעה תוגש לפי הפרוצדורה הראויה. אני מבקש שתוצג לנו סקירה של כל המקרים שבהם היה ביטול של מדיניות ממשלתית על בסיס עילת הסבירות". 

בהמשך החלו צעקות בדיון. חה"כ מירב כהן מיש עתיד האשימה את רוטמן: "אתה זורע אי סדר בדיון הזה ומביא דוגמות רק מצד אחד". חה"כ טלי גוטליב: "לבג"ץ אין צבע פוליטי". יו"ר הוועדה רוטמן: "זאת לא תחרות צעקות". חה"כ רוטמן שטס לחו"ל ייעדר מהדיון מחר, ולכן מי שינהל אותו יהיה חה"כ יצחק פינדרוס.