היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב מיארה אמרה היום (ראשון) בחוות דעת שהועברה לשרים כי חלוקת תלושי המזון כפי שמתכננת הממשלה מעלה קשיים, וכי באופן הזה יהיה קשה להתקדם. היועמ"שית התייחסה לקריטריונים לקבלת תלושי מזון שאותם מקדמת ש"ס, שיאפשרו בעיקר לתושבים בערים חרדיות ליהנות מהם.

"בחוות הדעת המקצועית של היועץ המשפטי למשרד האוצר הועלו קשיים מהותיים בנוגע לחלוקת תלושי מזון על ידי משרד הפנים", כתבה היועמ"שית בחוות הדעת. היא הוסיפה כי טרם הועברה התייחסות משפטית של היועץ המשפטי למשרד הפנים בעניין זה.

היא הוסיפה: "הביצוע כפוף לכך שאמות המידה לחלוקת תלושי מזון ייבחנו באופן סדור ויעמדו באמות מידה משפטיות, בכלל זאת, ככל שהכוונה היא שההקצאה תיעשה למשרד שאינו משרד הרווחה, צריך יהיה להסדיר את חלוקת הסמכויות בין המשרדים בהיבט זה".

עם הטיה לחרדים: שיטת חלוקת התלושים שדורשת ש"ס

כחלק מהכספים הקואליציוניים, כמיליארד שקלים מיועדים לש"ס לחלוקת תלושי מזון. לפי שעה, ש"ס תוקעת את ההצבעות בכנסת, וחלק מהן נעצרו כבר בחמישי האחרון. ש"ס דורשת להתבסס על קריטריון שמתחשב בזכאות להנחות בארנונה, קריטריון עם הטיה חד-משמעית לטובת החרדים, שלא מתאים לבחינת מידת הצורך של הנזקק לתלושי מזון. 

לפי הקריטריון שדורשת ש"ס, מי שזכאי ל-70% הנחה בארנונה, יהיה זכאי לקבל את תלושי המזון. הבעיה בקריטריון זה שההנחה בארנונה נקבעת על פי מבחן הכנסה ביחס לגודל משק הבית. כך שקשישים עריריים ללא משפחה, עשויים להיות לא זכאים להנחה, למרות שהם נזקקים לתלושים.

זאת ועוד, מי שלא רשום כמי שיש ברשותו נכס, לא מוכר במאגרי ההנחה בארנונה, ולכן לא יוכל לקבל את התלושים. השיטה הזו כבר נוסתה בתקופת הקורונה, והנתונים הראו שהכסף לא מגיע לזכאים. רק 16% ממי שזקוקים לסיוע בביטחון תזונתי קיבלו את הכסף, רוב המשאבים הגיעו לערים חרדיות.

באוצר מתנגדים, גורמים בכנסת: "זה פוליטי"

המהלך הזה נתקע בהתנגדות של הפקידות המקצועית שמרימה דגל אדום. מהסקירה של משרד האוצר לממשלה עולה ששיטת החלוקה שש"ס דורשת לתלושי המזון מוטה לטובת החרדים ולא תשיג את המטרה - לעזור למי שאין לו כסף לרכוש מזון.

לפי הסקירה, חצי מהחרדים שיקבלו תלושים כלל לא זקוקים לכך, בזמן שאוכלוסיות אחרות לא יזכו למענה. גורמים בכנסת אומרים כי מדובר ב"אלמנט פוליטי משמעותי. ש"ס רוצה לתפור חליפה למידותיה לקראת הבחירות של השלטון המקומי, והיא מחפשת הישג. לכן היא מחפשת נוסחה שתיתן למצביעים הפוטנציאליים שלה כמה שיותר".