בפעם ה-25 ברציפות: גם אתמול (שבת) התאספו מתנגדי המהפכה המשפטית להפגין נגד קידום החקיקה בעשרות מוקדים ברחבי הארץ - ובראשם: קריית הממשלה שבתל אביב. ההפגנה התקיימה הפעם בצל הדיון הצפוי היום בוועדת החוקה בנושא צמצום עילת הסבירות. זאת כחלק מתהליך קידום החקיקה החד-צדדי, שעליו החליטה הממשלה.

בתום ההפגנה בת"א, המפגינים חסמו את איילון צפון למשך כשעה. בתיעודים מהמקום נראים המוחים מדליקים אבוקות, שהבעירו אש באמצע הכביש. המפגינים קראו קריאות נגד הרפורמה, בין היתר: "כגוש אחד ביחד ננצח". המשטרה פיזרה את המפגינים עם עם פרשים.  

ממחאת הסטודנטים נמסר: "רוטמן השווה השבוע בין לחסום את איילון למאות מתנחלים שמציתים מכוניות ובתים של פלסטינים. בינתיים אין עצור אחד מהפרעות. נחריף את המחאה הלא אלימה כל עוד הממשלה הלא-סבירה תמשיך בחקיקה חד צדדית להרס מערכת המשפט״.

איילון נחסם לתנועה (צילום: גלעד פירסט)
איילון צפון, הערב | צילום: גלעד פירסט
איילון נחסם לתנועה (צילום: גיל לוין)
איילון צפון, הערב | צילום: גיל לוין
הפגנה בקפלן (צילום: n12)
המפגינים נערכים להעצים את ההפגנות ככל שתתקדם החקיקה | צילום: n12
איילון דרום נחסם לתנועה
איילון, הערב
הפגנות נגד הרפורמה המשפטית בת"א (צילום: איל מרגולין, פלאש 90)
הפגנות נגד הרפורמה המשפטית בת"א | צילום: איל מרגולין, פלאש 90

במקביל, פרסמנו לראשונה כי מארגני המחאה מתכננים להחריף את פעולות המחאה, אם אכן יקודמו החוקים באופן חד-צדדי. לדבריהם, לאורך השבוע הם יחסמו שורה של מוקדים מרכזיים ברחבי הארץ. על הפרק: חסימת הכניסה לנתב"ג, חסימת הכניסה לירושלים והפגנה בנקודה מרכזית בנתיבי איילון.

איילון נחסם לתנועה (צילום: לפי סעיף 27 א')
איילון צפון נחסם לתנועה | צילום: לפי סעיף 27 א'
הפגנות נגד הרפורמה המשפטית בת"א
הפגנות נגד הרפורמה המשפטית בת"א

בתחילת השבוע הזהירו מארגני המחאה כי אם החקיקה אכן תחודש - גם המחאה תחזור ביתר שאת. המפגינים צפויים לחזור לרחובות ולכבישים למחאות ממושכות עם "ימי שיבוש" בנקודות אסטרטגיות שונות ברחבי ארץ. המוחים נערכים, בין היתר, לאפשרות של יום שיבוש בנמל התעופה בן גוריון.

הפגנות נגד הרפורמה המשפטית בת"א
הפגנות נגד הרפורמה המשפטית בת"א
בנימין נתניהו ומחאת ההייטקיסטים (צילום: Sean Gallup, getty images)
נתניהו מחאת ההייטקיסטים קולאז' | צילום: Sean Gallup, getty images

ד"ר שקמה ברסלר, ממובילות המחאה נגד הרפורמה המשפטית, התראיינה לגדעון אוקו וענת דוידוב בתוכנית "שבע תשע" והעבירה מסר ברור ומאיים לממשלה, על רקע כוונת הקואליציה להמשיך בקידום החקיקה למרות ההפגנות. "המחאה לא הפסיקה מעולם, כי הכוונות שלהם היו ברורות מהרגע הראשון", אמרה. "ניכר מאוד שהציבור הישראלי מבין שחלה כאן עליית מדרגה".

"ניכר מאוד שהציבור הישראלי מבין שחלה כאן עליית מדרגה"

ד"ר שקמה ברסלר, ממובילות המחאה

ביום ראשון האחרון נפגש ראש הממשלה נתניהו עם השרים לוין, אמסלם ודרמר, במטרה לקדם את צמצום עילת הסבירות בנוסח המרוכך. ראש הממשלה נתניהו מתכוון לקדם את צמצום עילת הסבירות לפי הנוסח שהציע שופט בית המשפט העליון נעם סולברג. לפי המתווה שהוצע בעבר, בית המשפט לא יוכל לפסול החלטות של נבחרי ציבור בגין "חוסר סבירות קיצוני". עם זאת, לבית המשפט תישאר הסמכות לבטל החלטות של הדרג המקצועי.

הפגנה בנתב"ג (צילום: אריק מרמור, פלאש 90)
הפגנה בנתב"ג, ארכיון | צילום: אריק מרמור, פלאש 90

בקידום נוסח כזה, ראש הממשלה יטען כי אין למתנגדי הרפורמה סיבה לצאת ולהפגין ברחובות, שכן מדובר בוויכוח משפטי עם עמדות לגיטימיות לכאן או לכאן. נראה שנתניהו, לפי שעה, לא מעוניין לשנות את הרכב הוועדה לבחירת שופטים במושב הכנסת הנוכחי.

_OBJ _OBJ

בקואליציה הבינו לאן נושבת הרוח, וכבר החלו להיערך לחידוש חקיקת המהפכה המשפטית באופן חד-צדדי. בתוך כך, חבר הכנסת אביחי בוארון (הליכוד) כבר הניח על שולחן הכנסת הצעת חוק חדשה העוסקת ביועצים המשפטיים. בין סעיפי הצעת החוק: הגדרת עמדת היועצים המשפטיים כלא מחייבת ומתן סמכות לשר לקבוע את העמדה שתוצג בבית המשפט מטעמו במקרה של מחלוקת עם הייעוץ המשפטי לממשלה. כמו כן, הוצע סעיף נוסף לפיו מינוי היועצים המשפטיים ייקבע בוועדת החוקה.