ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש היום (ראשון) בצוהריים עם השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר, לקראת הדיון הביטחוני שנערך בלשכתו. במהלך הפגישה השר לביטחון לאומי שב וביקש מראש הממשלה לקבל את עמדתו בנוגע לצעדים להחמרת תנאי האסירים שהוא מקדם, ובהם צמצום הביקורים של משפחות האסירים. נתניהו הביע התנגדות למהלך והחליט לדחות את ההחלטה בעניין לאחרי החגים.

הפגישה התקיימה זמן קצר לפני הדיון המצומצם שכינס ראש הממשלה בנושא ההיערכות הביטחונית לחגי תשרי. בדיון השתתפו ראשי מערכת הביטחון, שהביעו בכמה הזדמנויות בתקופה האחרונה התנגדות לצעדים שמקדם בן גביר - וטרם ידוע מה הוחלט בו. ההערכה היא שראשי הארגונים הביטחוניים העלו בו מסר אחיד והדגישו כי יש לשדר שמירה על הסטטוס קוו בהר הבית ולמנוע כל החמרה בתנאי האסירים.

בסוף השבוע פרסמנו כי עימות התפתח בין השר לביטחון לאומי לבין נציבת השב"ס קטי פרי, על רקע סוגיה זו. פרי הזהירה מהניסיון של השר לצמצם את ביקורי המשפחות לאסירים הביטחוניים - ולהפחיתם לפעם בחודשיים, במקום אחד בכל חודש. עוד הוסיפה הנציבה כי לצמצום הביקורים יהיו השלכות רוחב וכי המהלך עלול להתסיס את האסירים ולהקרין גם על מה שקורה מחוץ לכותלי הכלא.

בן גביר נתן הוראה לצמצם את הביקורים לפני יותר משבוע, לאחריה הכריזו האסירים הביטחוניים על שביתת רעב. ההנחיה של השר נתקלה בהתנגדות מצד השב"כ, המשטרה ושירות בתי הסוהר, שם דרשו שלא להחמיר את התנאים מבלי לקיים דיון מסודר ומבלי שהשמיעו את עמדותיהם. ראש הממשלה הוציא בעקבות זאת הודעה והדגיש כי לא תתקבל כל החלטה עד לדיון מיוחד בהשתתפות ראשי מערכת הביטחון.

בן גביר בישיבה עם שירות בתי הסוהר (צילום: דוברות שב"ס, דוברות שב"ס )
השר לביטחון לאומי בישיבה בשב"ס, ארכיון | צילום: דוברות שב"ס, דוברות שב"ס

המחלוקת בין נתניהו ובן גביר

בתקופה האחרונה התנהלו מגעים בין השניים לקראת הדיון הביטחוני. גורמים בלשכת נתניהו פנו לבן גביר וספק אמרו לו, ספק התריעו בפניו: עליך להימנע מכל שינוי מהותי בתנאי הכליאה של האסירים הביטחוניים טרם הישיבה. בן גביר, מצדו, קיים שיחות עם נציגי נתניהו ואמר להם דבר מפתיע - אני מוכן להיענות לבקשה שלכם ולחכות לדיון הכללי בקבינט, שבוטל לטובת הישיבה המצומצמת היום.

"אני מקווה שמערכת הביטחון תגיע עם עמדות מגוונות ולא עם עמדה קונצנזואלית אחת", הוסיף השר לביטחון לאומי במהלך חילופי הדברים בנושא. עם זאת, הוא הבהיר שבכל הנוגע לביקורי האסירים, פקודת בתי הסוהר ברורה מאוד ולפיה משפחות האסירים יכולות לבקר פעמם בחודשיים בלבד - והנושא מצוי בסמכותו.