השרה למשימות לאומיות אורית סטרוק תקפה הבוקר (שני) את הרמטכ"ל הרצי הלוי, ראש השב"כ רונן בר ומפכ"ל המשטרה קובי שבתאי, בעקבות הודעה שפרסמו בסוף השבוע על רקע טרור לאומני שביצעו אזרחים ישראלים בשטחי יהודה ושומרון.

בריאיון לקול ברמה אמרה השרה: "הרמטכ"ל, המפכ"ל וראש השב"כ הוציאו הודעה משותפת על טרור לאומני יהודי. מי אתם, כוח וגנר? מי אתם שתוציאו הודעה כזאת תחת האף של הממשלה? הם יטיפו לנו מוסר? אני נגד האירועים האלה אבל זאת בושה וחרפה לקרוא לזה טרור לאומני".

מתנחלים הציתו רכבים ובתים בכפר אום צפא (צילום: לפי סעיף 27 א')
שרפת בתים ורכבים בידי ישראלים באום צפא | צילום: לפי סעיף 27 א'

 

בהודעה המשותפת שפרסמו בסוף השבוע, נכתב: "בימים האחרונים מתבצעות בשטחי יהודה ושומרון תקיפות אלימות של אזרחים ישראלים נגד פלסטינים חפים מפשע. המתקפות הללו נוגדות כל ערך מוסרי ויהודי והן גם טרור לאומני לכל דבר, ואנו מחויבים להילחם בהן. כוחות הביטחון פועלים אל מול אותם פורעים, בתוך סיכון חייהם של חיילי צה"ל, שוטרי משטרת ישראל ומשרתי שירות הביטחון הכללי".

"אלימות זו מגבירה טרור פלסטיני, פוגעת במדינת ישראל, ובלגיטימציה הבין-לאומית של כוחות הביטחון להיאבק בטרור הפלסטיני, ומסיטה את כוחות הביטחון ממשימתם המרכזית נגד הטרור הפלסטיני", הוסיפו. "צה"ל, שירות הביטחון הכללי ומשטרת ישראל מחויבים להמשיך לפעול בנחישות ובכל האמצעים העומדים לרשותנו לשמירה על הביטחון והחוק ביהודה ושומרון. צה"ל יסיט ויתגבר כוחות למניעת אירועים מסוג זה ביהודה ושומרון, וכן השב"כ ירחיב את המעצרים, כולל מעצרים מנהליים, נגד הפורעים שפועלים באופן אלים וקיצוני בתוך הכפרים הפלסטינים. אנחנו קוראים גם למנהיגים ביישובים, מחנכים ומובילי ציבור, להוקיע בפומבי את מעשי האלימות הללו, ולהירתם למאבק בהם".

נזקים מהתפרעויות בתורמוס עיא
נזק בעקבות ההתפרעויות בתורמוס עיא

בהמשך התנצלה השרה סטרוק: "אומרת כאן ועכשיו: הביטוי 'כוח וגנר' שגוי, ואני מתנצלת עליו. נכנס לשיחה בשל נוכחותו בשיח החדשותי, אבל לגמרי לגמרי לא מתאים. סליחה ומחילה! לא חוזרת בי מהביקורת העניינית, על כך שראשי מערכות הביטחון שלנו, מסורים וראויים להערכה ככל שהם, לא אמורים להיות מטיפי-מוסר, אלא מייצרי ביטחון".

אמש הודיע דובר צה"ל כי צה"ל מתגבר כוחות בפיקוד המרכז: "בהתאם להערכת המצב בצה"ל, הוחלט על תגבור נוסף של שני גדודים באוגדת יהודה ושומרון. הכוחות יתגברו החל מהיום, זאת בנוסף לתגבור הכוחות מהשבוע שעבר".

סיקור N12 בנושא

תגבור הכוחות מגיע גם לאחר הפיגוע אתמול בשומרון, שבו מחבלים ירו מרכב חולף לעבר כוח צבאי ששהה בעמדה צבאית סמוך לשכם, ולאחר שמחבלים ביצעו פיגוע ירי במחסום קלנדיה שבירושלים בלילה שבין שישי לשבת, שבו מאבטח נפצע במצב קל. המחבל ירה לעבר כוחות הביטחון, הם השיבו באש - ונטרלו אותו. מותו נקבע בזירה. בנוסף, רובה M-16 שבאמצעותו המחבל ביצע את הירי נתפס בידי השוטרים. 

שלשום, בעקבות האירועים האלימים, דובר צה"ל הודיע כי חייל צה"ל עוכב לחקירה בחשד שהשתתף בעימות אלים בין אזרחים ישראלים לפלסטינים במהלך השבת בכפר אום צפא. "החייל עוכב בידי משטרת ישראל והועבר להמשך חקירת כוחות הביטחון", נמסר.

במהלך האירועים באום צפא, אזרחים ישראלים שרפו בתים ורכבים. שר הביטחון יואב גלנט גינה, והנחה את כוחות הביטחון לפעול לשמירת הסדר ולמניעת אירועי אלימות בלתי מבוקרת של אזרחים באזור. "אני מגנה בתוקף את האלימות שהביאה לשריפת בתים ורכבים בכפר אום צפא, לא זו דרכנו", מסר שר הביטחון. "‏מחזק את חיילי צה"ל הפועלים בנחישות ובהתמדה לסיכול הטרור ולהגנת התושבים ביהודה ובשומרון". 

על פי ארגון יש דין, ישראלים פעלו באלימות בעשרות אירועים בימים האחרונים שלאחר הפיגוע בעלי שבו נרצחו ארבעה בני אדם. בין האירועים שמציינים ביש דין - שרפת עשרות בתים ומכוניות בלובן א-שרקיה, בתורמוס עיא ובכפרים נוספים. ביש דין הוסיפו כי כמה פלסטינים נפצעו באירועים האלימים.

גם במועצת בנימין התייחסו לאירועים האחרונים, וציינו כי מאז הפיגוע בעלי בוצעו כ-150 אירועי טרור מצד פלסטינים באזור המועצה. במועצה הדגישו כי "עמדת ההתיישבות ברורה, ולפיה מי שמוסמך לפעול להגנת המדינה הם רק חיילי צה"ל וכוחות הביטחון ולא אף אחד אחר".

"פעולות עצמאיות פסולות ואסורות והנהגת ההתיישבות הוקיעה אותן תמיד", הוסיפו, אך טענו כי ההצהרה המשותפת של הרמטכ"ל, ראש השב"כ והמפכ"ל, "עיוותה את המציאות". "בעוד שהם כשלו במשימתם וארבעת מתינו מוטלים לפנינו, והמתיישבים תחת מתקפה של טרור אבנים וירי שאותה הם לא מונעים, הם בחרו בגינוי הפומפוזי כלפי ההתיישבות בתוך שהם מייצרים נרטיב שעושה עוול לאמת".