סיעות הכנסת התכנסו היום (שני) לישיבות סיעה. יו"ר ישראל ביתנו, חה"כ אביגדור ליברמן, התייחס להמשך חקיקת המהפכה המשפטית ואמר כי במפלגתו: "לא נותנים לגיטימציה לתרגילי ההונאה של נתניהו וחבריו". יו"ר ישראל ביתנו טען כי מתחילת השיחות בבית הנשיא, "כל מה שקרה בוועדה לבחירת שופטים וכל מה שקורה כרגע עם קידום חד-צדי של עילת הסבירות - אומר דבר אחד. עם האנשים האלה, אם אתה לא מקבל את עמדתם - הם מיד שוברים את כללי המשחק". 

הצהרת גנץ ולפיד (צילום: ערוץ הכנסת)
בני גנץ על המהפכה המשפטית: "זו אזעקת אמת" | צילום: ערוץ הכנסת

"זה ברור במיוחד על רקע הבחירות ללשכה לעורכי הדין. יום אחרי ההפסד בבחירות, הקואליציה מיד הגישה חוק לפירוק לשכת עורכי הדין, וזה מקבל מיד אישור של ועדת השרים לענייני חקיקה. לכן אני קורא לחבריי לאופוזיציה, תודיעו כאן ועכשיו, שאין יותר שום תרגילי הונאה ושאתם לא חלק מאותה מצגת שווא שמנסים להציג נתניהו וחבריו, אין מו"מ. אנחנו לא נותנים שום לגיטימציה למהלכי סרק והונאה של נתניהו וחבריו לממשלה".

גם סיעת המחנה הממלכתי קיימה ישיבה. יו"ר המחנה הממלכתי, בני גנץ, אמר בה: "בכל ממשלה שאקים או אקח בה חלק - אדאג לביטול חוקי ההפיכה המשטרית טרם הקמת הממשלה". גנץ פתח את דבריו: "מה נתניהו עושה כשהוא קם בבוקר? את אותם הדברים אבל לאט. ההפיכה המשטרית כאן, אבל לאט... אותה הגברת ואותה האדרת, רק 'בתשלומים'. הם מנסים להרדים את הציבור – ולהתקדם באותה הדרך. זו אזעקת אמת".

"נתניהו בחר בקיצוניות, ובכך גורם לפגיעה בדמוקרטיה, באחדות העם, בביטחון ובכלכלה", המשיך שר הביטחון לשעבר. "ועדיין, עוד לא מאוחר לעשות את הדבר הנכון לעשות. לעצור את החקיקה החד-צדדית, למנות את הנציג לוועדה לבחירת שופטים כפי שסוכם, ולחזור לבית הנשיא. אם חלילה חוקי ההפיכה יעברו, ואני לא בטוח שיהיה לנתניהו רוב בכנסת להעביר אותם, הם יהיו חוקים עם חותמת 'פג תוקף'. בכל ממשלה שאקים או אהיה שותף בה בעתיד, אוודא את ביטולם טרם הקמתה בחקיקה".

הצהרת גנץ ולפיד (צילום: ערוץ הכנסת)
לפיד: "אם תבוטל עילת הסבירות יחזירו את דרעי" | צילום: ערוץ הכנסת

"אתם חברי הקואליציה, תפגעו בדמוקרטיה, בעם, בביטחון ובכלכלה", הוסיף גנץ. "המחאות יחזרו, ההשפעות ההרסניות על החברה יעלו מדרגה, והממשלה הזו – תתפרק במוקדם או במאוחר. ובממשלה הבאה, נוביל תהליך רוחב שיעגן את יסודות הדמוקרטיה וידאג לאזרחים - באחריות, בתהליך רחב, ובתוך שמירת מערך של איזונים ובלמים. אבל זו לא רק ההפיכה. הבלמים בממשלה הזו, נשרפו. זו לא ממשלה – זו אנרכיה!"

"הבוקר, שרה בממשלת ישראל משווה את ראשי זרועות הביטחון לקבוצת וגנר. איזה מסר זה מעביר לכוחות בשטח? לאזרחים שצריכים לציית לחוק? נתניהו צריך לפטר אותה. בלי גינויים ובלי הבהרות. כל דקה שהיא נשארת בתפקידה, זו פגיעה בביטחון המדינה. בן גביר קורא להפרת חוק – שנגמרת בשריפת בתים, ומסרב לגנות טרור לאומני. הוא זה שיכול למנות את המפכ"ל הבא? כל דקה שהוא נשאר בתפקיד – זה חוסר אחריות של נתניהו. סמוטריץ', דורש וגלנט מאפשר להפר את שלטון החוק ולהקים מאחזים בלתי חוקיים בתוך הנחיה של צה"ל לא לבצע אכיפה. למי אכפת מהחוק? למי אכפת מהכוחות בשטח? למי אכפת הנזק הבין-לאומי? אין דין ואין דיין. ההתנהלות הזו מדאיגה ומטרידה".

ראש הממשלה לשעבר וראש האופוזיציה יאיר לפיד, אמר בפתח ישיבת סיעת יש עתיד: "הקואליציה יושבת גם היום בוועדת החוקה ועושה כל מאמץ לבטל את עילת הסבירות. מפני שהמציאות הפכה להיות בלתי סבירה. מפני שהם רוצים לוודא שאין עליהם שום בקורת שיפוטית, שום ביקורת ציבורית, שום דרך לגרום להם להתנהל באופן נורמלי". 

_OBJ

"נאשם באמצע משפט או עבריין מורשע, אחד משניהם יבחר את המפכ"ל הבא", הוסיף לפיד. "זה לא מצב שפוי. זה לא מצב סביר". על האפשרות שתבוטל עילת הסבירות אמר יו"ר יש עתיד: "קודם כל הם יחזירו את דרעי, עוד עבריין מורשע, בניגוד לפסיקת בית המשפט, ואז נראה פה רק מינוי מקורבים, רק מכרזים תפורים. השחיתות תשתלט על מדינת ישראל. לאזרחים ישרים לא יהיה למי לפנות ולא יהיה מי שיגן עליהם".

גם סיעת הציונות הדתית של בצלאל סמוטריץ' קיימה ישיבת סיעה ובה שר האוצר התייחס לדבריה של חברת מפלגתו, השרה אורית סטרוק: "התנצלה על זה מיד, כולנו עושים טעויות". השרה סטרוק כינתה הרמטכ"ל, את ראש השב"כ ואת המפכ"ל - "כוח וגנר", וזכתה לגינויים מח"כים באופוזיציה, מרה"מ ומהנשיא.   

בישיבת הסיעה של מפלגת העבודה, יו"ר המפלגה ושרת התחבורה לשעבר מרב מיכאלי אמרה כי היא "עוקבת בדאגה אחרי מה שקורה במשרד בתקופה האחרונה". מיכאלי האשימה כי "גורמים עבריינים שמחוברים למשפחות פשע השתלטו על משרד התחבורה".

"קבוצה של עסקנים, מאעכרים, השתלטה על המשרד ועסוקה כעת רק בביזת כספי הציבור ובתפירת מכרזים למקורבים ולאנשי שלומם", אמרה מיכאלי. "התוצאה הישירה היא החמרה בפקקים, פחות תחב"צ שאנחנו הוספנו, ייקור התעריפים שאנחנו הוזלנו, המטרו תקוע, ביטול פרויקטים בפריפריה - רק קומבינות ושחיתות".

יו"ר עוצמה יהודית איתמר בן גביר, אמר בישיבת הסיעה: "העיניים שלהם נשואות רק למתיישבים, לנוער ולגבעות יהודה ושומרון. שם הם אוכפים את החוק בזמן שעשרות אלפי בתים לא חוקיים בנגב ובגליל לא מעניינים אותם. לא יהיה חוק אחד למתנחלים וחוק אחר למפגינים באיילון. אני עדיין מחכה לתחקיר המשטרה בנוגע לאירועים ביישוב עטרת, השימוש בטייזר ומשיכה בזקנים. ממשלת ישראל לא יכולה להפלות בין דם ודם. לא תהיה פה אכיפה סלקטיבית".

על הפגנות העדה הדרוזית אמר השר בן גביר: "יש בינינו ברית אחים אבל הקומץ שמתפרע ומשתולל: עד כאן. לא יהיה דבר כזה. צריכה להיות משימות בישראל ואנחנו לא ניכנע ונתקפל מול הקומץ הזה".

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בישיבת הסיעה של הליכוד: "אנחנו בעיצומו של מאבק גדול מאוד מול התגברות הטרור והתגברות הפעולות שלנו נגד הטרור. אנחנו כל הזמן משנים את המשוואה. ב'שומר החומות' הסבנו את חמאס עשור לאחור והשמדנו את רוב יכולותיו, והראיה היא שמאז המבצע חמאס לא ירה אפילו רקטה אחת לשטח ישראל. נתנו להם מכה שקשה להם להתאושש ממנה. מי שלא היה מורתע מספיק זה הג'יהאד האיסלאמי. חיסלנו את ההנהגה שלהם ואת החלופה להנהגה שלהם ונראה כמה זמן הדבר הזה מחזיק. שוב שינינו את המשוואה".