במהלך שעות הלילה (בין ראשון לשני) התקיימה פגישה לילית אצל ראש הממשלה בנימין נתניהו, שעסקה באופן המשך קידום המהפכה המשפטית. בישיבה השתתפו שר המשפטים יריב לוין, השר במשרד המשפטים דוד אמסלם והשר לעניינים אסטרטגיים רון דרמר. לוין ואמסלם דרשו מנתניהו לקדם כבר בכנס הקיץ, שמסתיים בעוד 3 שבועות, חלק מרכזי נוסף ברפורמה – שינוי מעמד היועמ"שים או שינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים. בדיון הוחלט קודם כל לקדם את ביטול עילת הסבירות, ורק לאחר מכן להחליט על המשך הצעדים.

המטרה של הקואליציה להשלים את החקיקה בבליץ של כ-3 שבועות, עד שהכנסת יוצאת לפגרה. אתמול התחדשו הדיונים בוועדת חוקה, חוק ומשפט, בנושא ביטול עילת הסבירות של נבחרי ציבור – בדגש על ראש הממשלה והשרים. הוועדה תתכנס שוב היום ב-11:00 להמשך הישיבה.

ועדת חוקה חוק ומשפט (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
הדיונים על ביטול עילת הסבירות יתחדשו הבוקר | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

המצב כיום הוא שבית המשפט יכול לפסול החלטות של הממשלה בעילה של "סטייה ממתחם הסבירות באופן קיצוני". המשמעות של השינוי שהקואליציה מקדמת היא שלא ניתן יהיה להחיל ביקורת שיפוטית כלל על החלטות של הדרג הנבחר, לא בסוגיות של מדיניות ולא בסוגיות של מינויים.

משרדי לשכת עורכי הדין (צילום: החדשות)
הצעת החוק לפירוק לשכת עורכי הדין תקודם בכנסת | צילום: החדשות

בתוך כך, וימים ספורים לאחר הבחירות לראשות לשכת עורכי הדין – ועדת השרים לחקיקה אישרה אתמול את הצעת החוק של ח"כ חנוך מילביצקי מהליכוד לפירוק לשכת עורכי הדין. ההצעה תעבור לכנסת שתצטרך לאשר אותה, וכבר ביום רביעי הקרוב תעלה להצבעה בקריאה טרומית.

לפי ההסכמות, אם הצעת החוק תעבור היא תיושם מהבחירות הבאות ללשכת עורכי הדין, ולא באופן רטרואקטיבי. המטרה היא להפוך את הלשכה לוולונטרית, ולהקים את מועצת עורכי הדין.