סערת המשמר הלאומי של בן גביר מתגברת: השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר אסר על מפכ"ל המשטרה רב-ניצב קובי שבתאי להגיע לישיבות הממשלה, כך אנחנו פרסמנו הערב (שישי) ב"אולפן שישי". הסירוב מגיע על רקע המחלוקת סביב מנגנון המשמר הלאומי שבן גביר סיכם עם נתניהו להקים, במקביל לכוחות הביטחון.

במהלך כהונת הממשלה הקודמת, המפכ"ל שבתאי סיכם תחת השר לביטחון הפנים לשעבר עמר בר-לב להקים משמר ישראלי – שבמסגרתו יתוגברו כוחות מג"ב ויגויסו כוחות מג"ב במילואים. התכנון כלל מנגנון של גיוס, מיון והכשרה, שאמור היה לקחת בין שנתיים ל-3 שנים.

הפגנות ענק ספונטניות ברחבי הארץ (צילום: אמנון חורש)
רוב המשטרה עוסקת כבר 3 חודשים בביטחון ההפגנות | צילום: אמנון חורש

כעת, בן גביר מקבל מנתניהו משמר לאומי, שבו הוא יכול לגייס אנשים למעין משטרה פרטית משלו. המשמר הפרטי הזה מצריך מנגנונים כפולים, ודורש קיצוץ חלקי כולל במשרד הביטחון.

בכיר במשטרה טוען כי המשמר הלאומי של בן גביר הוא "קטסטרופה", כלשונו. ב-3 החודשים האחרונים, המשטרה עוסקת ברובה בניסיון לספק ביטחון בהפגנות. הדבר גורם לכך שחסר כוח אדם, ובכירים בארגון אומרים כי ציפו שדווקא בן גביר יזרים הרבה שוטרים.

 

בנימין נתניהו ואיתמר בן גביר במליאת הכנסת (צילום: פלאש 90)
ראש הממשלה נתניהו והשר בן גביר | צילום: פלאש 90

אלא שבפועל, במשטרה אומרים שיש יותר מתפטרים מאשר מתגייסים חדשים, וכי הם לא מקבלים את הכסף שבן גביר הבטיח. לכן, לגישתם, במצב כזה לא ייתכן שבנוסף למשטרה יקימו גוף נוסף של משמר לאומי. בסביבת השר לביטחון לאומי אומרים שמעכשיו והלאה הוא יעסוק אך ורק בעניין המשמר הלאומי.