חצי שנה בדיוק עברה מאז שסיים בנט את תפקידו כראש הממשלה ופרש מהחיים הפוליטיים. מאותו היום הוא לא התראיין, והערב (מוצ"ש) בריאיון ל"חדשות סוף השבוע" – הוא שובר שתיקה. בנט סיפר בפירוט יוצא דופן על פגישת החפיפה עם נתניהו, השיחה מסמרת השיער עם פוטין וגם על הטעויות שהובילו אותו מחוץ ללשכה החשובה במדינה.

כשהתייחס למצב המדינה כיום, בנט הביע דאגה. הוא טוען כי האוזניים נאטמות ואנשים בחרדה. "אנשים מפוחדים מהדבר הזה, יש חרדה אמתית שהלכה המדינה. מפחד מדינמיקה שאנשים לא ישלחו את ילדיהם ליחידות הקרביות", הסביר. "הדבר היחיד שאני יכול לעשות זה לקרוא לממשלה לא להתנהל בשיכרון כוח, זה יתהפך עליכם".

נפתלי בנט (צילום: אבשלום שושני, פלאש 90)
רה"מ לשעבר בנט, ארכיון | צילום: אבשלום שושני, פלאש 90

"זה היה יום אחרי ההשבעה ואחרי נאום הצעקות, האווירה הייתה מאוד קשה", סיפר בנט על פגישת החפיפה עם נתניהו. "בחדר יש את כיסא ראש הממשלה ואת כיסא האורח. נתניהו בא להתיישב בכיסא האורח – ואמרתי לו 'לא, בוא תשב פה', היה חשוב לי לכבד אותו. יכול להיות ששגיתי, אבל לא ראיתי ערך בלפגוע בכבודו". לאחר מכן הוסיף: "הוא היה מאוד מכווץ, לא דיבר הרבה. אחרי 20 דקות החפיפה נגמרה".

רה"מ לשעבר התייחס גם לתחילת כהונתו. "חלק מהדברים הייתי צריך לגרד אחורנית, אז שימרתי בהתחלה את היועץ לביטחון לאומי מאיר בן שבת, שהוא נהדר ונתן לי הרבה אינפורמציה. רוב המידע יש במערכת, החלקים שחסרים הם לא בדיוק המידעים כמו דינמיקות. יש דברים שאתה עושה בארבע עיניים עם מנהיגים של מדינה אחרת אבל לא פחות חשוב זה להבין מה האסטרטגיה שלך כרגע".

בנימין נתניהו ונפתלי בנט (צילום: AP / FLASH 90, פלאש 90)
ראש הממשלה בנימין נתניהו וראש הממשלה לשעבר נפתלי בנט, ארכיון | צילום: AP / FLASH 90, פלאש 90

בנט התייחס למערכת היחסים בינו לבין נתניהו: "אני לא שונא אותו. אף פעם לא שנאתי. כצעיר הערצתי אותו, היום ממש לא. אני חושב שהוא השתנה לאורך השנים. דקר לי קצת כאדם לאדם. אף אחד לא העלה על הדעת שהוא יחזור".

"התקשרתי לזלנסקי ואמרתי לו שפוטין לא יהרוג אותו"

רה"מ לשעבר בנט

בריאיון סיפר בנט על מקומו כמתווך במלחמה בין רוסיה-אוקראינה: "בפגישה פוטין נתן לי שני ויתורים גדולים. הוא ויתר על פירוז אוקראינה, וירד מדה-נאציפיקציה. כלומר, מלחסל את זלנסקי. זה הדבר הכי יקר, זה חיי מנהיג", סיפר. "ידעתי שזלנסקי תחת איום בבונקר, ושלא ידעו את מקומו. באיזשהו שלב, אמרתי לפוטין, 'שמע, מה עם הסיפור הזה? אתה מתכוון להרוג?' והוא אמר, 'אני לא אהרוג את זלנסקי'. אמרתי לו 'אני צריך להבין שאתה נותן לי מילה שאתה לא הורג את זלנסקי' והוא ענה לי, 'אני לא הורג את זלנסקי'".

בנט סיפר כי לאחר שהסתיימה הפגישה, עוד בנסיעה מהקרמלין לשדה התעופה, הוא התקשר לזלנסקי ישירות ואמר לו שפוטין לא מתכוון להרוג אותו. "הוא שאל אותי: 'אתה בטוח?' עניתי לו, '100 אחוז, הוא לא הורג אותך'". שעתיים לאחר מכן, זלנסקי עלה למשרדו וצילם סרטון בו הוא אמר: "אני לא מפחד". 

פגישת בנט פוטין (צילום: קובי גדעון , לע"מ)
פגישתם של בנט ופוטין, ארכיון | צילום: קובי גדעון , לע"מ

בנט הוסיף כי גם זלנסקי עשה ויתור מאוד גדול באותה השבת כשוויתר על הצטרפות אוקראינה לנאט"ו. "אלה צעדים אדירים מכל צד", אמר. "כל פעולה שעשיתי הייתה מתואמת לפרטי פרטים, גם עם ארצות הברית, גם עם גרמניה וגם עם צרפת. אומנם הם חדלו מזה, ובאותו הזמן, אני חשבתי שהם טועים. בדיעבד, מוקדם לדעת", אמר בנט.

בנוגע לסוגיה האיראנית סיפר בנט כי נשיא ארצות הברית ביידן ניסה להציב בפניו דרישה: "'אני רק רוצה שתתחייב שתעדכן אותנו על כל פעולה שאתם עושים באיראן' ואמרתי לו שיהיו זמנים בהם הוא לא ירצה לדעת על דברים, אבל באופן כללי אני אשאיר אותך בתמונה במובן הגדול של הדברים".          

כיום, לצד עיסוקיו בהרצאות מסביב לעולם ובחברות היי-טק, הוא מנהל כמה תביעת דיבה נגד רב שטען בקרב שומעיו הרבים כי הוא בדק ואימו של בנט אינה יהודייה. "אנשים חשבו שיש אדם גוי שחטף את המדינה, ששילם 53 מיליארד שקלים למחבלים, בגלל זה מתים יהודים ברחוב, דברים נוראיים", הסביר.

ראש הממשלה יאיר לפיד משוחח עם נפתלי בנט  (צילום: רויטרס)
בנט ולפיד בישיבת ממשלה, ארכיון | צילום: רויטרס

כשהתייחס לסיבת נפילת ממשלתו הוא אמר: "הנקודה העיקרית היא שהחלטתי להקים ממשלה עם מפלגת העבודה, מרצ ויש עתיד - שנתפסת כאשכנזית וחילונית". עוד טען: "נתניהו הוא כבר ממזמן לא איש, מבחינתם – הוא דמות שמזוהה עם הרעיון. כמו מגן דוד או מנורה – זה סמל ממלכתי. נתניהו לא עניין אותי, המדינה עניינה אותי וזה עומק העניין. כל היתר זה רעש".

התמונה המסורתית של הממשלה החדשה בבית הנשיא (צילום: רויטרס)
התמונה המסורתית של ממשלת בנט-לפיד, בבית הנשיא | צילום: רויטרס

"היו כמה שגיאות, אחת מהן הייתה עיסוק חסר בפן הפוליטי"

ישנה גם מציאות פוליטית מעשית יותר: בנט, שקורא בימים אלה לאחדות בעם, סבל מלשכה מסוכסכת ומפולגת, וממפלגה שחבריה נשרו וערקו בזה אחר זה. כל אלו התרחשו בשעה שהיה עסוק בקשרים עם מנהיגים בעולם. "העיסוק בתחזוקה ובפוליטיקה הוא קריטי. לא אשכח שהייתי בשיחת טלפון עם פוטין, והעוזר הפוליטי נכנס באמצע ואמר, 'אני צריך אותך דחוף'. עניתי לו, 'אני עם פוטין', והוא אמר, 'אתה חייב לטפל עכשיו באביר קארה'. כלומר אלה פערים מאוד גדולים. היו כמה שגיאות, אחת מהן הייתה עיסוק חסר בפן הפוליטי".