שלשום (רביעי) נשבר עוד שיא, כאשר תדריך של משרד החוץ האמריקני נדרש להתעסק בהכחשת ציוצים של יאיר נתניהו. "ההאשמות שקרית לחלוטין", הגדיר סגן הדובר את הטענה שהפיץ נתניהו הצעיר ביוזר הפופולרי שלו, כאילו משרד החוץ האמריקני עומד מאחורי המחאות בארץ במטרה להפיל את נתניהו. אבל בינתיים השקר הזה, שמקורו בימין האולטרה-קיצוני האמריקני הגזעני והאנטישמי ברובו, עשה כבר את מסע השכפול וההפצה הוויראלי; הרחיב עוד יותר את השבר חסר התקדים בין ארה"ב לישראל; והרחיק מאביו עוד יותר את ההזמנה לחדר בבית הלבן - אותו חדר ששימש לו בילדותו הרחוקה כמגרש משחקים.

מה התפקיד שלו, בעצם?

העיתונאי חיים לוינסון מהארץ: "הוא ראש הממשלה בפועל. אתה רואה שזו ממשלת יאיר נתניהו הראשונה - עד עכשיו בנימין נתניהו היה ראש הממשלה ועכשיו אנחנו רואים שזו ממשלת יאיר". והעיתונאי ומחבר הביוגרפיה "נתניהו" בן כספית מסכים: "בגדול הוא מנהל את האירוע. איך אבא שלו אמר? 'נכנסתי לאירוע?' הוא נכנס לאירוע שהבן שלו מנהל".

איך הגיע בחור בן 31, "נסיך חתיך בן של קיסר" כפי שכינתה אותו בעבר גלית דיסטל, מי שבית משפט קבע רק אתמול שמותר להגדיר אותו כגזען, בטלן ומטרידן - לעמדה שמאפשרת לו להנחית מחדרו הוראות על ראש ממשלת ישראל?

"האימא הייתה מאוד אובססיבית אליו"

יאיר היה בן 5 כשנתניהו ניצח בבחירות 1996. איש העסקים רוני מאנה היה באותן שנים חבר קרוב של המשפחה. "יאיר גדל פה עם הילדים שלי, זה היה הפוך ממה שהוא היום, זה פשוט משגע אותי. זה לא אותו יאיר", הוא מצהיר. "תשמע, הוא לא היה ילד קל בגלל שהוא חי בבית לא קל. האימא הייתה מאוד אובססיבית אליו, ברמות שאי אפשר לתאר. יאיר גדל מתחת לשמלה של אימא - כל הזמן 'אימא, אימא, אימא' - והיא שמרה עליו בצמר גפן. היו גם המון המון מריבות שהייתי צריך להתערב בהן בינו לבינה, לכל דבר היא לא הסכימה לו - הוא רצה לצאת ולהתמרד".

בנימין נתניהו ובנו יאיר בכותל, 1998 (צילום: אבי אוחיון, לע"מ)
באור הזרקורים מגיל צעיר מאוד. עם אביו בכותל, 1998 | צילום: אבי אוחיון, לע"מ

מה הוא רצה לעשות שהיא לא נתנה לו, חוץ מאשר לצאת עם חברים?

"לצאת, לבלות, להביא חברים הביתה - אי אפשר להיכנס לבית שהוא סטרילי. ואוי ואבוי אם הוא מקבל איזו שריטה... סגרו אותו בצורה הרמטית, הוא כל הזמן היה ישן ומתעורר בשלוש, בארבע, בחמש - הוא לא היה מתעורר, גם לא לבתי הספר. הוא כל הזמן רצה לברוח מהבית, כל הזמן רצה להיות בחוץ. הוא לא אהב להיות בבית".

הוא בן 32.

"תראה, כשאתה גדל כמו שאתה גדל ואתה לא עושה כלום ועושים בשבילך הכול - הוא לא עשה כלום, כל הזמן עשו בשבילו ותמיד אנשים לקחו אותו והסיעו אותו ותמיד נתנו לו - אתה מתרגל לזה, זה הכול עניין של הרגל בחיים. הוא כל הזמן קיבל כל מה שהוא רוצה, את כל מה שהוא חלם בלילה היה לו בבוקר, לא דרך האימא אלא דרך החברים".

משפחת נתניהו, 1997 (צילום: סער יעקב, לע"מ)
רוני מאנה: "הוא לא היה ילד קל בגלל שהוא חי בבית לא קל" | צילום: סער יעקב, לע"מ

וזה שהוא גר בבית של ההורים בגיל 32 זה כי פשוט כי הוא לא יודע? לא יודע להתנהל בכוחות עצמו?

"הוא לא יודע, לפי דעתי הוא לא יודע להיות לבד".

השירות הצבאי, החמגשיות והמאבטחים הצמודים

את ההקצנה החדה ימינה, מספר מאנה, הוא שמע לראשונה מיאיר בסביבות גיל 15. "הייתי מדבר איתו על זה, הוא ימני קיצוני, יותר ימני מבן גביר, עד כדי כך. מגיל קטן הייתי אומר לו תשמע 'אבא שלך ראש ממשלה, אתה לא יכול להגיד דברים נגד ערבים'".

רוני מאנה זוכר שבאותן שנים ראה בפעם הראשונה איך יאיר הקטן שולט באביו דרך אימו שרה - טכניקה שתשמש אותו מאז ביעילות. "הכול היה עובר דרך האימא, אף פעם לא ראיתי אותו מתקשר לאבא ואומר לו. תמיד האימא מצלצלת ואם לא, הוא מצלצל לאימא. הוא השתנה ביום שהוא הלך לצבא, שם הוא הכיר את האנשים ואת החברים החדשים ומשם הוא פרח החוצה".

רוני מאנה (צילום: n12)
"זה לא היאיר שהכרתי". רוני מאנה | צילום: n12

כשהיה בן 18 התגייס יאיר נתניהו, לאחר שעבר את המבחנים, למערך דובר צה"ל. קצת לפני הגיוס קיבל אבי בניהו שיחה מראש הממשלה: "הוא ממש לא רווה נחת מכך שהבן שלו הולך להיות חייל בדובר צה"ל, הוא די חשש מזה"

מה הוא רצה שהוא יהיה, בשריון? בחובלים?

"אני לא יודע מה הוא רצה אבל הוא די חשש מזה שהוא יסתובב ואולי יגיד מילה פה ומילה שם לאוזני כתבים זרים. הסברתי לו שאני לא יכול לעשות כלום - הוא התקבל ועבר את המבחנים כמו שצריך וזה המצב"

בניהו לא דיבר עד היום על חיילים שלו לשעבר, אבל אחרי שהתרשם שהחייל הספציפי הזה שלו כבר מעורב במהלכים כמו פיטורי שר הביטחון, הגיע הזמן מבחינתו להתייחס. "כל השירות הוא היה עם שני מאבטחים צמודים, אני הייתי נקרא מדי פעם לדיונים שקשורים להמשך אבטחתו של יאיר נתניהו. התייעצתי עם גורמי הביטחון שאמרו שהם לא מבינים למה זה. כדי לצמצם את האנומליה של חייל שמסתובב עם מאבטחים וכדי לא לגרום להתבטאויות מיותרות, שיבצתי אותו בדובר צה"ל בפיקוד המרכז בתוך מחנה יחסית סגור, ורק לקראת העזיבה שלי העברתי אותו לתקשורת הבין-לאומית".

אבי בניהו
"אני מאשים גם אותו אבל לא פחות את אבא שלו". אבי בניהו, דובר צה"ל בתקופת שירותו של יאיר

חיילים ששירתו איתו מספרים על חמגשיות שהגיעו עבורו כל יום ממשרד ראש הממשלה ועל תחושת חוסר אונים של מפקדיו מכך שצריך להתנהל מסביבו בזהירות ועדיף שלא להעניש אותו. במהלך השירות הוא נכנס עמוק לעולם הרשתות החברתיות - בהתחלה תחת שמות בדויים, שבחסותם ביטא בחופשיות מסרים גזעניים קשים
בניהו: "שום דבר ממה שאתה רואה אצל יאיר נתניהו של היום הוא לא למד ביחידת דובר צה"ל, זו הכול התפתחות של השנים. אני רואה היום איך הוא מדבר על האמריקנים, איך האמריקנים קוראים לו 'רעל מרעיל' ואני מאשים גם אותו אבל לא פחות את אבא שלו".

"הוא מפעיל את היועצים של ראש הממשלה"

בבחירות 2015 הוא הביא לאבא שלו ממערך דובר צה"ל קלף מנצח - את יונתן אוריך וטופז לוק, שפיצחו עבור נתניהו את דור הניו מדיה בזמן שמתחרים עוד התקשקשו בהודעות פקס לתקשורת. "אבא שלו מייחס את הניצחון הגדול בבחירות 2015, נגד כל הסיכויים ונגד כל הפרשנים, לזכות העצות של בנו", מספר לוינסון. "מאז החשיבות של יאיר עולה, ואנחנו גם רואים שהיא עולה כל הזמן".

"במהלך הקמפיין הוא נמצא ונוכח, יש לו קבוצות וואטסאפ ביחד עם היועצים והוא מפעיל אותם", טוען לוינסון. "הוא מבקש סרטונים, הוא מבקש ודוחף מסרים. מה קורה בארבע עיניים בינו לבין אבא שלו? אני לא יודע אבל אתה רואה בסוף במבחן התוצאה, במבחן הסגנון, במבחן המסרים, במבחן התעמולה - אתה פשוט רואה איך זה מתחיל אצל יאיר בטוויטר, עובר איזשהו עידון מסוים לרוע הגולמי שיש באותם מסרים ומגיע לאבא שלו, אם זה בנאומים ואם זה במדיניות. אני חושב שמה שהוא הביא לאבא שלו זה בעיקר הסגנון, זה הדבר המהותי - הסגנון המתנגח והמשסה, תמיד להאשים את האחרים ואף פעם לא לקחת אחריות וזה תמיד הם והם והם וזה תמיד מלוווה בקונספירציות של חורשי רעה".

יועץ ראש הממשלה טופז לוק (צילום: יונתן זינדל, פלאש/90 )
יאיר הכיר לאביו את טופז לוק, חברו מימי השירות שהפך ליועץ רה"מ | צילום: יונתן זינדל, פלאש/90

אחרי הניצחון בבחירות 2015 המאזן בין האבא לבן התהפך. לפי עדויות, שמעו את יאיר אומר על אביו: "הוא איש חחלש שעושה שטויות". שינוי המעמד הודגם היטב באירועי אלאור אזריה, כשהתברר מי שולט במי. 
וכספית משחזר: "ביום חמישי ביקש שר הביטחון לפרסם הודעת גיבוי להחלטת הצבא לפתוח בחקירת מצ"ח והוא פרסם. אומנם היה גיבוי מינורי אבל הוא פרסם. במוצאי שבת הוא מתהפך והוא מרים טלפון לאבא של אלאור אזריה, וזה רק בגלל מה שעבר עליו בבית. ואתה שואל אותי 'מה, אין שם (בבית) אקדחים' אבל האישיות של נתניהו - הפרדוקס הוא שכל מה שהוא כל החיים מטיף לו זו המילה חזק: 'מנהיג חזק, איש חזק, רק הליכוד חזק, חזק מול החמאס'. בתכל'ס הוא מאוד חלש - חזק בדיבורים אבל הוא עלה נידף".

ההסתבכויות וההחלטות שהשתנו אחרי שהתערב

בספטמבר 2017, כשהוא כבר משתמש כבד במדיה החברתית בשמו הגלוי, מספק יאיר נתניהו את ההסתבכות המאז'ורית הראשונה. מם ששיתף ומשפיל את אהוד ברק מתברר כגרסה מטופלת של קריקטורה אנטישמית. האתר הנאו-נאצי דיילי סטורמר ממהר לחבק אותו בתגובה.

הקריקטורה של יאיר נתניהו נגד סורוס (צילום: חדשות)
הפוסט שפרסם תחת השם "יאיר הון" | צילום: חדשות

באותה שנה, במשבר תאגיד השידור הציבורי, מגלה יאיר שאביו נוטה להסכים למתווה של כחלון על הקמת התאגיד. הוא מתפרץ לחדר, יורד על ארבע ואומר: "אתם מלקקים לכחלון". אחר כך הציע להפיק פגישה מצולמת עם ותיקי רשות השידור, שיגידו שבגילם כבר לא ימצאו עבודה. וראש הממשלה דבק בתסריט. דפוס דומה היה גם במשבר המגנומטרים בהר הבית גורמי הביטחון דרשו להסיר אותם ולמנוע התלקחות, וראש הממשלה מסכים. לפי עדויות ניר חפץ, יאיר חושב אחרת - וביבי מתהפך.

במרס 2019 מציג נתניהו בגאווה הישג גדול: הסדר עם האו"ם לפתרון בעייתי המהגרים הסודאנים בדרום תל אביב. גם שם הכול השתנה, וכספית מסביר איך: "שנה עבדו על זה, ראש המל"ל מאיר בן שבת מול האו"ם, השיגו הסכם מצוין, באמת הסכם של יכולות גבוהות - ונתניהו מכנס מסיבת עיתונאים במשרד רה"מ ומביא את שר הפנים דרעי שייתן לו גיבוי. והוא יושב שם שעה ומסביר - מתוך 34 אלף 17 אלף אנחנו מוציאים עם האו"ם למדינות מוסכמות עכשיו, עוד 17 אלף נוציא מתל אביב ונפזר בארץ".

"נתניהו מסיים את מסיבת העיתונאים, יוצא ומתחיל ללכת ללשכתו: מאולם ארבל במשרד רה"מ ללשכתו זה משהו כמו דקה הליכה", מוסיף כספית. "באמצע הדקה הזו מגיע טופז לוק עם טלפון פתוח והוא מתחיל לדבר, מהצד השני שומעים צרחות, הוא מגיע ללשכתו, מתיישב, סוגר את השיחה ואומר לראש הסגל שלו 'תבטל הכול'. זה הסיפור כולו, לא צריך יותר מזה. זה היה הבן שלו על הקו".

מההקלטה בדרך לפוסיקט לכינוי שדבק בו

פרשת הפוסיקט, הקלטה משיחה של יאיר עם חבריו בנסיעה למועדון סקס כאשר המאבטחים מסיעים אותם, לא רק ציירה אותו באור שלילי כשנורר כרוני וכמי שמציע לחברים שלו לקיים יחסים עם חברתו דאז בתשלום - אלא בעיקר סיבכה את אביו. "אבא שלי סידר לך עכשיו 20 מיליארד דולר הצגה, ואתה לא יכול לפרגן לי ב-400 שקל?", אמר לניר מימון. אחר כך ניסה להסביר: "אלו סתם שטויות כשאתה זורק דחקות לחברים, מן הסתם אתה לא מתכוון לשטויות שאתה אומר". לא כולם השתכנעו מההסבר.

כמו אביו, גם יאיר נתניהו עוסק הרבה בתקשורת. במסגרת החקירה בתיק 4000, פרשת בזק-וואלה, נחשפה התכתבות סמס סביב דרישותיו של הבן מאתר וואלה! - לדוגמה דרישה לפרסום פפראצי מבוים עם חברתו בבר, שם קרא לו אלוביץ' "ילד זין". הכינוי דבק בו מאז.

אלוביץ' על יאיר נתניהו: ילד זין

"הוא מטריף את כולם מהבוקר עד הלילה"

בשנים האחרונות השלים יאיר שני תארים ביחסים בין-לאומיים ובדיפלומטיה וביישוב סכסוכים. במקביל בנה את עצמו כאיש תקשורת - בהתחלה באולפן הפתוח של ערוץ 20, אחר כך בתוכנית שבועית ברדיו גלי ישראל ובראיונות לרשתות אמריקניות. אבל טוויטר הוא עדיין הזירה החביבה עליו, ממש כמו טראמפ בשעתו. לפי "פייק ריפורטר", שמנטרים את הרשתות החברתיות, הוא מצייץ ומרטווט (מצייץ מחדש) לפעמים 300 פעמים ביום, בעיקר נגד יריבים פוליטיים, מערכת המשפט והתקשורת. לקבל לייק ממנו זה צל"ש עבור צייצן ימני.

גרף הציוצים משרטט את יומו - מתי התעורר, מתי הלך לישון, מתי בצוהריים התעייף קצת. "מה הוא עושה כל היום? מתבאסס", מצהיר לוינסון. "הוא מתעורר בשעות אחר הצוהריים ואז הוא נכנס לכל מיני עמודי טוויטר באמת מהשוליים הקיצוניים ביותר ושולח לינקים לכל מיני אנשים בסביבת ראש הממשלה - 'למה לא עושים את זה?' 'למה אנחנו לא מוציאים את המסר הזה?' 'חייבים לדבר על זה בכנסת', 'חייבים לעשות על זה הצעת חוק' - הוא מטריף את כולם מהבוקר עד הלילה, הוא אובססיבי".

הרבה פעמים הוא כותב ומוחק, זו שיטה מוכרת. אחיה שץ, מנכ"ל פייק ריפורטר, מפרט את השיטה: "אתה מצייץ משהו שהוא לא לגיטימי לציוץ. הדבר נמצא באתר ואז אתה מקבל הוראות או המלצות, משפטיות או מאבא שלך, להוריד את הציוץ ואתה אומר 'בסדר, אני אוריד'. אבל הציוץ הזה כבר עשה את העבודה שלו, הוא כבר הועתק, מי שצריך להבין כבר הבין מה שהוא צריך להבין. ומהבחינה הזו, שוב מכונת הרעל כבר נכנסה לפעולה".

כך עוברים המסרים: "יש ח"כים שסרים למרותו"

הוא מדביק כינויים משפילים לשנואי נפשו, גם זו טקטיקה מוכרת של טראמפ. ולמרות תביעות לשון הרע רבות שבהן הפסיד במצטבר מאות אלפי שקלים, הטון רק מחריף והולך. באחרונה העלה את המפגינים בעד הדמוקרטיה מ"אנרכיסטים" לדרגת "טרוריסטים" וכמה ימים אחרי כן כבר השווה אותם ל-SA, פלוגות הסער הנאציות. 

"הוא לא אמר 'לכו תתקיפו', הוא רק אמר שאנחנו טרוריסטים ושהאלו הם אס-אה", מחדד שץ. "אתה יודע, לא צריך להגיד בפירוש את הדברים האלה - יש מסרים מלמעלה, ולמטה כבר יודעים איך לתרגם את זה. יש לזה גם שם לסגנון הזה - להפעיל את הציבור שלך מבלי שאתה אומר את הדברים מפורשות. זה נקרא Dog-whistling - לכלבים יש משרוקית שאנחנו לא שומעים את הצליל שהיא משמיעה, אבל הציבור של נתניהו שומע את הצליל והם פועלים".

כספית מספר כי "יש ח"כים שסרים למרותו, אם תעקוב אתה תראה - ברגע שקורה משהו וצריך תגובות, אתה תראה את הקבוצה שלו מתחילה לצייץ בטירוף את הדברים שבמקביל הוא שולח בכל קבוצות הוואטסאפ לכל השופרות". כדי לדעת בבוקר מה ראש הממשלה יעשה בערב, צריך לבדוק מה הבן שלו אומר. ביום רביעי שעבר, כשכולם העריכו שנתניהו יעצור באותו הערב את החקיקה, יאיר נתניהו הגיב במילה אחת: "שקר!" ואחריה חמישה סימני קריאה. והוא צדק.

בנימין נתניהו ובנו יאיר נתניהו בכותל (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
כל הסימנים מראים שיאיר נתניהו ירש את אימו בתפקיד האיש שמנהל את ראש ממשלת ישראל. | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"תן לי הסבר אחר - למה הוא פיטר את יואב גלנט? אם הוא בכלל פיטר אותו", שואל לוינסון ועונה: "ביום חמישי בערב, עוד לפני שידענו מה גלנט רוצה לומר והייתה הדלפה לניר דבורי שהוא הולך לדבר - אתה רואה מיד מי האנשים של יאיר נתניהו, מי המפלגה המובהקת שלו - דיסטל, קרעי וקצת פחות יריב לוין. דיסטל וקרעי הם שלוחות שלו, אתה עובר על הציוצים שלו ושלהם וזה פשוט אותו דבר, אחד לאחד המסרים של יאיר. בחמישי בערב עוד לפני שגלנט מדבר ועוד לפני שנכנס לפגישה עם ביבי הם כבר קוראים לפטר ולהעיף את גלנט".

והוא מוסיף: "אתה רואה איך הוא דוחף את זה באמצעות השופרות האחרים שלו - ארז תדמור, מתן פלג מאם תרצו, קרוליין גליק, במידה פחותה אראל סג"ל, כל האנשים האלה ואתה רואה שבסופו של דבר במבחן התוצאה ראש הממשלה עושה טעות פוליטית נוראית ומפטר את גלנט".

כשנבחר בפעם הראשונה, היה בנימין נתניהו אדם חזק וכריזמטי, ויאיר היה ילד חמוד ואינטליגנטי בן 5. עם השנים נחלש נתניהו בתוך משפחתו - בהתחלה מול אשתו שרה והיום כל הסימנים מראים שיאיר נתניהו ירש את אימו בתפקיד האיש שמנהל את ראש ממשלת ישראל.

תחקיר: מאי פכט, יעל יפה והדי זעירא


תגובת יאיר נתניהו

"ליאיר נתניהו לא היה כל קשר לפיטוריו של שר הביטחון גלנט ומי שטוען אחרת משקר. עוד בטרם התחיל לצייץ ולפרסם ברשתות החברתיות, יאיר נתניהו היה נתון למתקפות מרושעות ושקריות. במהלך השנים הצטרפו להתקפות על יאיר קבוצות שמאל קיצוניות שאיימו להרוג אותו. בד בבד, התקשורת מתעלמת מפעילותו הרגישה והיפה של יאיר למען ניצולי שואה וזכויות בעלי חיים. לאור הדמוניזציה שהוא עובר, מה יותר טבעי מזה שיאיר יגן על עצמו ומשפחתו, כפי שהיה נוהג כל אדם אחר".