ראש הממשלה בנימין נתניהו פרסם הלילה (בין שבת לראשון) הודעת תמיכה בשר האוצר בצלאל סמוטריץ', על רקע ההתנצלות על התבטאותו לאחר אירועי חווארה. "חשוב שסמוטריץ' הבהיר שלא הייתה לו שום כוונה לפגיעה בחפים מפשע או לענישה קולקטיבית. אני מכיר את עמדותיו והן השתקפו בהבהרתו", כתב נתניהו בציוץ שפורסם אחרי חצות. הוא שילב גם עקיצה לשגריר ארה"ב בישראל: "אף אחד מאיתנו לא חף מטעויות, כולל לא דיפלומטים זרים".

אתמול אמר גורם אמריקני כי בממשל שוקלים למנוע מהשר בצלאל סמוטריץ' להיכנס לארצות הברית, זאת על רקע התבטאותו לאחר אירועי חווארה, והאמירה כי "את הכפר חווארה צריך למחוק, מדינת ישראל צריכה לעשות את זה". בריאיון ל"פגוש את העיתונות" אמר הערב כי הדברים נאמרו בסערת רגשות, וכי "יכול להיות שהמילה לא הייתה נכונה". בהמשך פרסם סמוטריץ' התייחסות לאמירה של שגריר ארה"ב לישראל נגדו: "לא כועס עליו".

בציוץ הנרחב שכתב נתניהו הלילה, בעברית ובאנגלית, הוא הוסיף כי "עד לרגע זה הרשות הפלסטינית לא גינתה את רצח שני האחים הנפלאים, יגל והלל יניב ז"ל, וצר לי שיש בקהילה הבין-לאומית מי שמיהרו לגנות את ישראל אך עדיין לא דרשו גינוי נדרש זה מהרש"פ". ההודעות בעברית ובאנגלית אינן זהות, והגרסה האנגלית ארוכה יותר, וגם נעלמה בה ההתייחסות לשגריר האמריקני.

בעקבות ההתבטאויות החריגות של השר והגינויים בעקבותיהם, גורם אמריקני אמר הערב כי עדיף לשר שיודיע על דעת עצמו שהוא מבטל את הביקור, ו"ימנע מעצמו את המבוכה, כיוון שגם ככה כל גורמי ממשל ביידן סירבו להיפגש איתו".

בימים אלה מתקיימים דיונים בוושינגטון האם להעניק לסמוטריץ' ויזת כניסה, בין השאר בטענה שהוא מסית לאלימות ומקדם פשעי מלחמה. השר מתוכנן להגיע לארה"ב לאירוע השבוע, אך נראה כי לא יקיים פגישות רשמיות בוושינגטון כלל – בעקבות סרובם של כל גורמי ממשל ביידן להיפגש איתו על רקע הדברים.

בתוך כך פרסם הערב סמוטריץ' התייחסות לאמירה של שגריר ארצות הברית בישראל טום ניידס, שהתבטא נגדו באופן חריף. "אני משוכנע שהוא לא התכוון להסית להרג שלי כשהוא אמר שצריך לזרוק אותי מהמטוס, בדיוק כפי שאני לא התכוונתי לפגיעה בחפים מפשע כשאמרתי שצריך למחוק את חווארה", כתב שר האוצר. "אנשים משתמשים לפעמים בביטויים קשים שהם לא מתכוונים אליהם כפשוטם כדי להעביר מסר חריף. זה קורה לכולם".

בריאיון ל"פגוש את העיתונות" הערב, הסתייג חבר הקבינט סמוטריץ' מהדברים שאמר בשבוע שעבר בוועידת דה מרקר, ולפיהם יש "למחוק את חווארה". בריאיון טען כי המילים נאמרו בסערת רגשות: "מי שמסוגל לייחס לי כוונה למחוק את הכפר – זה מוחו הקודח. הכוונה היא שאנחנו צריכים להיות יותר יוזמים והתקפיים במאבק בטרור כי אנשים כאן נרצחים. הדברים נאמרו בסערת רגשות".

 

"הוצאתי הבהרה מאוד ברורה בעניין הזה, אני מתבייש שאני צריך בכלל להסביר", המשיך סמוטריץ'. "מי שמסוגל לייחס דברים אלה לי או לאחרים במדינת ישראל – זה מוחו הקודח. גם היום אני בסערת רגשות כי אנחנו קוברים אנשים קרובים אלינו, וזה קשה לנו. יכול להיות שהייתי לא בסדר בשימוש במילה הזו, אבל יש מי שעובד קשה כדי לנסות להשחיר אותנו, יש קמפיין נגדי. אני מצפה משר הביטחון וממשלת ישראל להורות על מאבק התקפי בטרור", אמר.

בעקבות ההתבטאויות של שר האוצר אמר דובר משרד החוץ האמריקני, נד פרייס: "הקריאות האלה היו חסרות אחריות, פוגעניות ודוחות. כמו שאנחנו מגנים הסתה של פלסטינים לאלימות, אנחנו מגנים דברים אלה וקוראים לראש הממשלה ובכירים אחרים לדחות ולהתנער מהדברים". בתגובה לדברים אלה אמר סמוטריץ' בריאיון הערב: "אני עובר מסע השחרה ודמוניזציה בארץ ובעולם במשך שנים. עוד לפני שנכנסתי לתפקיד כבר היו מי שקראו לאמריקנים לא להיפגש איתי, ואני לא מוכן לרקוד לפי החליל הזה".

נד פרייס (צילום: רויטרס)
"קריאות פוגעניות, דוחות וחסרות אחריות". נד פרייס | צילום: רויטרס

"האירוע בחווארה היה חמור, אמרתי את זה בצורה חד משמעית, ואסור לקחת את החוק לידיים" הוסיף שר האוצר. על המעצרים המנהליים אמר כי: "יש אנשים שמפוצצים אנשים בלוד באמצע היום, מה ההבדל? זו תפיסה של הרבה שנים ואני אאבק בכל כוחי כדי לשנות אותה, היא הופכת את המתיישבים לאזרחים סוג ב'. מדינה דמוקרטית מטפלת בפשיעה בסוגיה השונים בכלים שמתאפשרים לה, וזה לא מעצרים מנהליים. האירועים בחווארה הם פשיעה לאומנית חמורה – אבל לא טרור".

בנוגע למהפכה המשפטית התבטא שר האוצר סמוטריץ' ואמר כי יש הידברות, וכי הוא מאמין שיהיו דיוקים ברפורמה. "חסימת כבישים היא לגיטימית, יכול להיות שצריך לשלם עליה מחירים אבל בוודאי שלא צריך לנהוג באלימות. אני כאבתי השבוע את הדו-פרצופיות. את החששות נגד הרפורמה אני מבין, וצריך למצוא את הדרך להפיג אותם. אגב, לא רק של כלכלנים ואנשי היי-טק", אמר.

הפרות סדר בחווארה
הפרות הסדר בחווארה

"אנחנו מנסים, יש דיאלוג ויש הידברות, ואני מעריך שבסוף יהיו דיוקים ברפורמה כדי שכולם יוכלו לחיות איתה", אמר שר האוצר, "אבל יש במחאה הזו טרמפיסטים כמו יאיר גולן שהם מסיתים, חסרי אחריות ואם ניכנע להם – זו תהיה סוף הדמוקרטיה. האכזבה הגדולה שלי היא שאין שם אמיץ אחד שיוצא נגד מה שעשו לגברת נתניהו, נגד האנרכיסטים שקוראים לסרבנות, נגד הקריאות לשרוף את המדינה והכלכלה".

עוד הוסיף לגבי הדאגה לכלכלת ישראל ואמר כי "יש אנשים שמנסים לפגוע בכלכלה בצורה מכוונת כמו יאיר לפיד, אלה אנשים חסרי אחריות ומבחינתם שתישרף המדינה. יש בהחלט בהלה, בעיניי תוצאה של קמפיין שקרי. אני לא מוכן לקבל את הדבר הזה. אני שר האוצר ואני חושב שהכלכלה הישראלית חזקה".