ההפגנות נגד המהפכה המשפטית אומנם נחלו הצלחה מסוימת עם השהיית הרפורמה, אך מארגני המחאות רחוקים מלהתרצות. "נתניהו מתכוון לקדם את הרפורמה ביום הראשון של כנס הקיץ", אמרו ל-N12. "נמשיך להגן על הדמוקרטיה הישראלית". איך תיראה המחאה מעכשיו? שיחה עם מובילי המאבק. 

החקיקה נעצרה, מה קורה מבחינת המחאה?

החקיקה לא נעצרה, בחירת המילים של נתניהו הייתה מדויקת -הוא לחץ על כפתור ההשהיה במטרה לחזור לאותה מתכונת בדיוק ביום הראשון של כנס הקיץ. מהיום הראשון אמרנו שנצא לרחובות עד שנהיה בטוחים שהדמוקרטיה בטוחה, כרגע חרב הדיקטטורה מונחת על צווארה.

הפגנה נגד המהפכה המשפטית בירושלים (צילום: אמיר טרקל)
"החקיקה לא באמת נעצרה", רבבות בהפגנה בירושלים בחודש שעבר | צילום: אמיר טרקל

תמו להם ימי השיבוש?

אתמול היה יום השיתוק הגדול בהיסטוריה של המדינה, בימים שלפני ראינו את התפרצות הזעם עם פיטורי גלנט ובשבת את ההפגנה הגדולה בהיסטוריה עם מעל ל-600,000 מוחים ברחבי הארץ. נמשיך בכל פעולות המחאה בכל שעה שנראה לנכון - גם בימים ובשבועות הקרובים כדי להגן על הדמוקרטיה.

אחרי ימי שיבוש, הפגנות ענק ומחאות מול חברי הכנסת, מובילי המאבק מגבשים כעת פעולות מחאה חדשות, כאלו שלא ננקטו עד היום. "נמשיך להשתמש גם בארסנל הפעולות הקיים", הבהירו המארגנים.

חסימה בצומת הכפר הירוק (צילום: שי קוריאנסקי)
"תומכים בכל פעולה אזרחית לא אלימה", חסימה בצומת הכפר הירוק בשבוע שעבר | צילום: שי קוריאנסקי

ומה לגבי ההפגנות ברחוב קפלן? החסימות באיילון, "סמל המחאה", יימשכו?

"בשבת הקרובה נתכנס בקפלן וברחבי הארץ להמשיך להגן על הדמוקרטיה הישראלית מפני נתניהו, לוין, רוטמן ובן גביר עם הפלוגות שהוא מקים", הוסיפו המארגנים. אנחנו תומכים תמיד בכל פעולה אזרחית בלתי אלימה. האזרחים הנהדרים שיוצאים לשמור על הדמוקרטיה ימשיכו במסע המפואר בתולדות המדינה להגן עליה מפני חורשי רעתה.

גם הדגלים השחורים הודיעו כי ימשיכו במחאה נגד המהפכה המשפטית, וכי יקיימו הפגנה בקפלן במוצאי השבת: "אנחנו לא נסכים לחצי דיקטטורה. לא לרבע דיקטטורה, וגם לא ל-1% נוספים של דיקטטורה בכל חודש. הציבור יברך על מהלך של חקיקת חוקה בהסכמה ברוח מגילת העצמאות שתיתן ביטוי לרב-גוניות הישראלית - אבל אך ורק בהנצחת עקרונות הדמוקרטיה ועצמאות מערכת המשפט, לצד דרישה בנשיאה בשיויון בנטל".

"מזימתם של הנאשם וכנופייתו היא ההפך הגמור - לשרידותם האישית והפוליטית הם חייבים דיקטטורה מושחתת, חשוכה וקיצונית. לכן צפוי לנו קרב ארוך, שבסופו הם ייכנעו כמו שנכנעו אתמול - הדמוקרטיה תנצח - ומדינת ישראל תצא מחוזקת".

המילואימניקים הודיעו על השהיית המחאה

בניגוד לכך, מטעם מחאת המילואימניקים "אחים לנשק", נמסר כי הם מקפיאים את המחאה נגד המהפכה המשפטית. "עם עצירת החקיקה הודיע ראש הממשלה על השהיית ההפיכה המשטרית. לדבריו עצירה זו נעשתה מתוך כוונה לתת זמן להידברות. אנחנו - כמו רוב העם - לא מאמינים למילים, לא מאמינים שיש כוונה אמיתית להגיע להסכמה רחבה. אנחנו מאמינם רק למעשים. יחד עם זאת, כמתנדבי מילואים ערכיים שהובילו את המדינה בכל פעם שהמדינה קראה לנו, ולאחר חשיבה מעמיקה ואחריות לאומית לאחדות העם, מתוך רצון ליישר קו עם ארגוני המחאה בדגש על ההסתדרות וראשי המשק - החלטנו לתת הזדמנות למהלך ההידברות".

מחאת המילואימניקים בבני ברק (צילום: מחאת המילואימניקים אחים לנשק)
מחאת "אחים לנשק" | צילום: מחאת המילואימניקים אחים לנשק

"מתן הזמן להידברות בא מתוך עוצמתנו, וההבנה כי נמשיך להתארגן ולהתכונן. הוא ניתן למרות שאמש ועדת חוקה שמה אקדח טעון על השולחן, כך שהמרחק לחקיקה הוא שעות ספורות וחמור לא פחות ראש הממשלה אשר ממשיך להבעיר את השטח ולהתסיס נגדנו. אנחנו חוזרים ומדגישים: אנחנו מוכנים ומאורגנים לחדש את המחאה בזמן קצר".

בנוסף, מילואימניקים הוזמנו לאירוע חיזוק וחיבוק לבני גנץ מול ביתו בראש העין, ביום שישי בשעה 10:00. "תומכים במתן צ'אנס להידברות כדי להגיע למתווה מוסכם, אבל - מזכירים שלאף אחד אין מנדט להתפשר על הדמוקרטיה, ומבהירים שהרודן השקרן סיים את דרכו ונוקט כביכול 'הידברות' רק כדי לסמם אותנו ולכבות את המחאה. פאתט נבצר. אפילו לשקר הוא כבר לא מצליח".