השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר הודיע היום (ראשון) ליועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב-מיארה כי הוא אינו מתכוון להסתמך על ייצוגה בעתירות נגדו. "אינני סומך כי תייצגי אותי נאמנה בעתירות השונות, ובנסיבות שנוצרו מן הדין שאני אייצג את עצמי בייצוג עצמי או פרטי", כתב בן גביר במכתב חריף ליועמ"שית. גם ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לנושא בישיבת הממשלה, ואמר כי "בכל דמוקרטיה מתוקנת הממשלה אחראית על המשטרה, אוי לנו אם זה לא יהיה". 

ההדחה וההקפאה - סיקור N12

המכתב ששלח בן גביר ליועמ"שית מגיע בעקבות החלטתה להשהות את החלטת השר והמפכ"ל קובי שבתאי להעביר את מפקד מחוז תל-אביב עמי אשד מתפקידו. "מדובר בהחלטה הנובעת מהמלצת המפכ"ל", הסביר בן גביר בפתח מכתבו. "חרף העובדה שביקשת להפעיל לחץ על המפכ"ל, וחמור מכך, שלחת את מכתבך בעניין ניצב אשד מבלי לשוחח עימנו קודם", הוסיף השר.

בן גביר האשים את היועמ"שית בכך שעמדתה מנוגדת לעמדת מפלגתו באופן קטגורי, והבהיר כי "כך גם פעלת בחוקים אחרים של 'עוצמה יהודית' ובנושאים הקשורים בקבלת החלטות במשרד לביטחון לאומי". הוא הוסיף כי "זו איננה הפעם הראשונה שבה את מקבלת החלטות בדברים הקשורים אלי ולמשרדי מבלי לשוחח עמי".

"בנסיבות אלה אינני סומך כי תייצגי אותי נאמנה בעתירות השונות", הבהיר בן גביר. "בנסיבות שנוצרו יהיה זה מן הדין, היושר והצדק שאני אייצג את עצמי בייצוג עצמי או פרטי, ולא אצטרך לקבל ייצוג של יועמ"שית שעמדותיה מנוגדות לעמדותיי באופן קטגורי, תמיד, ותמיד מבלי לדבר איתי".  

בפתח ישיבת הממשלה הבוקר, התייחס לנושא גם ראש הממשלה נתניהו, שהבהיר כי "בכל דמוקרטיה מתוקנת וחפצת חיים, הממשלה הנבחרת היא זאת שאחראית על הצבא, על המשטרה ועל יתר גופי הביטחון. כך זה חייב להיות ואוי לנו אם זה לא יהיה". הוא הוסיף כי "זה לא רק מעוגן בחוק, זה מעוגן בשכל הישר. מישהו אחר מהממשלה הנבחרת, יפקד על המאבק נגד איראן? על המאבק נגד הטרור בתוך הארץ? על שמירת החוק והסדר?", תהה.

רה"מ נתניהו מגיע לישיבת הממשלה (צילום: מארק ישראל סלם, פלאש 90)
"הממשלה אחראית על המשטרה, אוי לנו אם זה לא יהיה". ראש הממשלה נתניהו | צילום: מארק ישראל סלם, פלאש 90

"רק לפני ארבעה חודשים הלכנו לבחירות", המשיך נתניהו בדבריו. "הממשלה בראשותי קיבלה מנדט ברור מאזרחי ישראל. העובדה שבמשך חודשיים שלמים הקריאות החוזרות ונשנות שלנו להידברות לא זכתה לשום מענה מהאופוזיציה, מוכיחה שמה שמעניין את האופוזיציה זו לא הרפורמה, אלא יצירת אנרכיה והפלת הממשלה הנבחרת.
הרפורמה היא רק תירוץ".

גם יו"ר הקואליציה חה"כ אופר כץ תקף את היועמ"שית בדיון של הוועדה המיוחדת לתיקונים לחוק יסוד: הממשלה. "אין דבר כזה בשום מדינה שיועצת משפטית מוציאה ראש ממשלה לנבצרות שלא מטעמי בריאות, לא זוכר שהיה פתק בבחירות למפלגה בראשות גלי בהרב-מיארה, אולי בהמשך יהיה", אמר כץ. "היא חושבת שהיא השריף של המדינה, היא חושבת שהיא קובעת פה הכול ואנחנו לא ניתן לה".