18 שופטי עליון בדימוס פרסמו אמש (שבת) גילוי דעת חריף עליו הם חתמו, נגד המהפכה המשפטית שמקדמת הקואליציה. "אנחנו חרדים מפני התוכנית. היא מאיימת באופן חמור לא רק על מערכת המשפט אלא גם על מהות המשטר ועל אורחות החיים בישראל, ובייחוד על האפשרות להגן על זכויות היסוד של כל אדם", נכתב בגילוי הדעת.

השופטים התייחסו לתוצאות האפשריות במידה והתוכנית תעבור כמו שהיא, ומציעים אלטרנטיבה: "חובתנו להתריע על הסכנה לפני שהיא תתממש. אנחנו מתנגדים באופן נחרץ לדרך שבה התוכנית מקודמת. השינויים המוצעים גורמים קיטוב חמור ומסוכן והם עלולים להמיט אסון על ישראל. אנחנו פונים אל הממשלה בבקשה שתעצור את קידום התוכנית, ומציעים הקמת ועדה ציבורית בהרכב הולם לביצוע התיקונים הנדרשים במערכת המשפט באופן מבוסס ואחראי".

הבעת עמדה פומבית של שופטי עליון לשעבר הינה חריגה ויוצאת דופן, ועד כה שופטי העליון מיעטו להתבטא בסוגיות פוליטיות גם אחרי פרישתם. לפני כחודש פרסמו יועצים משפטיים ופרקליטי מדינה לשעבר מכתב דומה, בו כתבו שהמהפכה השיפוטית "אינה מבשרת את שיפור המערכת - אלא מאיימת להרוס אותה".

השופטים בדימוס שחתמו על גילוי ההצהרה הם: אהרן ברק, דורית ביניש, סלים ג'ובראן, דליה דורנר, יורם דנצינגר, ניל הנדל, יצחק זמיר, יעקב טירקל, שלמה לוין, מני מזוז, חנן מלצר, אילה פרוקצ'יה, ג'ורג' קרא, אליקים רובינשטיין, טובה שטרסברג-כהן, תיאודור אור, יצחק אנגלרד ועדנה ארבל.

נשיאי העליון לשעבר אהרן ברק ודורית בייניש (צילום: Yossi Zamir/Flash 90, חדשות)
נשיאי העליון לשעבר ביניש וברק | צילום: Yossi Zamir/Flash 90, חדשות