שר הביטחון יואב גלנט ביטל את הצהרתו שהיה אמור לשאת אמש (חמישי), ובמסגרתה היה צפוי לקרוא לעצור את החקיקה. החלטתו של גלנט "לדחות" את ההצהרה מגיעה אחרי שזומן לפגישה בלשכת נתניהו. ראש הממשלה נתניהו, שדחה את נסיעתו ללונדון לשעה 04:00 לפנות בוקר, נשא בשעות הערב נאום במשרד רה"מ בירושלים. 

הפגישה של נתניהו וגלנט הייתה קצרה במיוחד וארכה לא יותר מ-20 דקות. גלנט אמר לו שוב שחייבים לעצור את החקיקה כי צריך להגיע אליה בהסכמה רחבה, והוסיף שהדבר הזה מפרק את החברה הישראלית ופוגע קשות בצבא. גלנט הבהיר שהוא אחראי על מערכת הביטחון וחייב שהצבא יהיה בכשירות. לדבריו, האויבים שלנו רואים מה קורה פה וזוממים לפעול נגדנו. נתניהו השיב לגלנט שהוא מבקש עוד כמה ימים כדי לנסות להגיע לפתרון. גלנט שאל מה כבר יכול לקרות ביומיים או שלושה אם החקיקה לא נעצרת, אבל נתניהו ביקש שייתן לו עוד קצת זמן. בפגישה הובהר שהזכות לנאום ולהתריע לא ירדה מן הפרק לגמרי, וייתכן שגלנט עוד יישא דברים אם ירגיש שאין ברירה ולא נמצא פתרון. 

נזכיר - בסביבת שר הביטחון מוטרדים מאוד מההשפעה של החקיקה על הצבא, ומהאופן שבו האויבים של ישראל מפרשים את מה שמתחולל במדינה. עוד מוטרדים בסביבתו של גלנט מהפוטנציאל העצום לעימות באחת הזירות שהולך וגדל, ומהפגיעה המשמעותית ביחסים המדיניים והביטחוניים של ישראל עם ארה"ב, אירופה ומדינות המפרץ.

יואב גלנט ובנימין נתניהו (צילום: נועם ריבקין פנטון, פלאש 90)
יואב גלנט ובנימין נתניהו | צילום: נועם ריבקין פנטון, פלאש 90

גם הרמטכ"ל הרצי הלוי קיים פגישה עם נתניהו, בה ככל הנראה הציג לו את ההשלכות של המשך חקיקת הרפורמה המשפטית. גלנט אף עמד בקשר רציף אמש עם חבר הכנסת בני גנץ, וקיים עמו שיחות ממושכות. עוד ניסה גלנט לשכנע חברי כנסת מהליכוד להצטרף לקריאה לעצירת החקיקה.

גם שרה נתניהו פרסמה הודעה חריגה, בה קראה להרגעת הרוחות. "אסור לנו להגיע לשפיכות דמים, לאלימות ולהסתה, גם אם יש בינינו חילוקי דעות. אני קוראת לכולם להרגיע את הרוחות ולפעול יחד למען הסכמה רחבה בעם ישראל", מסרה נתניהו.

ממפלגת ש"ס נמסר כי חברי הכנסת של הסיעה ימשיכו לתמוך בכל החלטה שיקבל ראש הממשלה נתניהו, ובכל מהלכי החקיקה של הממשלה. "הדיווחים על תמיכה שלנו בעצירה אינם נכונים".

בנימין נתניהו (צילום: פלאש 90)
ראש הממשלה בנימין נתניהו | צילום: פלאש 90

גורמים בלשכת יו"ר המחנה הממלכתי בני גנץ מעדכנים כי בשבועות האחרונות קיים חבר הכנסת שיחות עם חברי כנסת רבים בקואליציה, בהם גם שר הביטחון גלנט. בשיחות גנץ לא דן במתווים ספציפיים, אלא פרס את עקרונותיו ודן בעצירת החקיקה, ובכך במניעת פגיעה אנושה בדמוקרטיה ושמירה על ביטחון המדינה והכלכלה.

בשבועות האחרונים התרחשו שורה של פגישות חריפות ומרות בין גלנט לנתניהו, ובהן הובע החשש של שר הביטחון שהמשך החקיקה ללא ריכוך יוביל להתפרקות הצבא. גלנט הבהיר בתחילת השבוע שהוא מוכן לשלם "כל מחיר אישי" כדי שזה לא יקרה. לא מדובר באיום התפטרות, אלא ביציאה ברורה של גלנט מול המשך החקיקה במתכונתה הנוכחית: השר הדגיש שאם לא יהיה ריכוך, הצבא יתפרק ולא תהיה לו ברירה אלא "לקחת עמדה ששומרת על הצבא".

ראש הממשלה בנימין נתניהו ימריא מחר ללונדון, והוא צפוי להיפגש לראשונה עם רה"מ הבריטי רישי סונאק. למרות שהביקור צפוי לצאת לדרך בעוד מספר שעות, לשכת ראש הממשלה עדיין לא פרסמה לו"ז רשמי. יתר על כן, למעט הפגישה עם סונאק, לא נמסרו פרטים על פגישות נוספות במסגרת הביקור.

חסימה בצומת הכפר הירוק (צילום: שי קוריאנסקי)
חסימה בצומת הכפר הירוק, היום | צילום: שי קוריאנסקי

במקביל, "יום השיתוק הלאומי" נגד צעדי החקיקה המקודמים במסגרת המהפכה המשפטית החל הבוקר, לאחר שהכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את חוק הנבצרות. המחאה צפויה להתקיים במספר מוקדים רב, תימשך לאורך כל היום ותכלול ניסיונות לחסימת כבישים וצעדות.

בין מוקדי המחאה המרכזיים - בית משפחת נתניהו בקיסריה, בית ראש הממשלה ברחוב עזה, משכן הכנסת, נתב"ג, ביתו של יו"ר הכנסת אמיר אוחנה בתל אביב, הבית של שר החינוך יואב קיש ברמת גן, בני ברק בדגש על ביתו של יו"ר ועדת הכספים משה גפני, ביתו של השר יריב לוין במודיעין, ביתו של חה"כ עמית הלוי בירושלים וביתו של השר ניר ברקת בירושלים.