לאחר שדחה את טיסתו ללונדון לשעה 04:00 לפנות בוקר, ראש הממשלה נתניהו מסר הערב (חמישי) הצהרה פומבית ברקע המהפכה המשפטית - והודיע כי החקיקה לא תיעצר, וכי החוק לשינוי בחירת השופטים יובא להצבעה בשבוע הבא. כשעה לפני הצהרתו נפגש ראש הממשלה באופן בהול עם שר הביטחון יואב גלנט, שהצהיר מוקדם יותר הערב כי גם הוא יישא דברים - אך חזר בו. נתניהו בהצהרתו אמר כי יעשה הכול לאיחוי הקרע בעם: "עד כאן. אני נכנס לאירוע", אמר.

פני כמה חודשים, מיד בהיוודע תוצאות הבחירות, אמרתי שאני מתכוון להיות ראש הממשלה של כל אזרחי ישראל", פתח בדבריו ראש הממשלה. "התכוונתי לכך אז ואני מתכוון גם היום. יש לנו מדינה אחת, ועלינו לעשות הכול כדי להגן עליה מפני איומים מבחוץ ומפני קרע בלתי ניתן לאיחוי מבפנים. איננו יכולים לאפשר לשום מחלוקת לסכן את העתיד המשותף של כולנו. לא רק שעלינו לדחות בריונות - עלינו גם לגנות הסתה והתלהמות".

"אפשר להעביר רפורמה שתיתן מענה לשני הצדדים"

"מתנגדי הרפורמה אינם בוגדים, ותומכי הרפורמה אינם פשיסטים", המשיך ראש הממשלה. "כדי למנוע קרע בעם, כל צד חייב להתייחס ברצינות לטענות ולחששות של הצד השני. תומכי הרפורמה מתקוממים על כך שהאיזון בין הרשויות בישראל הופר בעשרות השנים האחרונות. בלי סמכות, בית המשפט התערב בתחומים רבים שהוא כלל לא אמור היה לדון בהם".

"אני מאמין שאפשר להעביר רפורמה שתיתן מענה לשני הצדדים: שתשאיר את האיזון הראוי בין הרשויות, ומנגד תשמור על זכויות הפרט של אזרחי המדינה. לא באנו לרמוס, באנו לאזן ולתקן. אנחנו נחושים לתקן ולקדם באחריות את הרפורמה שתחזיר את האיזון בין הרשויות. הדרך הטובה ביותר: התדיינות והשגת הסכמה רחבה ככל האפשר. אני יודע שיש חשש מפסקת התגברות גורפת, זה לא יקרה. אנחנו נעגן בחוק את זכויות הפרט יהודים ולא יהודים. כל חקיקה תהיה מחויבת לעקרונות האלה", אמר נתניהו.

הצהרת רה"מ נתניהו (צילום: לע"מ)
הצהרת רה"מ נתניהו | צילום: לע"מ

נתניהו בהצהרתו אף התייחס לשיחה שקיים עם גלנט רק כשעה קודם לכן, וטען כי שמע את חששותיו - ולקח אותן בחשבון. באותה נשימה הוא ביקש להדגיש כי אין מקום לסרבנות בצה"ל. עוד ביקש ראש הממשלה להתייחס לחוק הנבצרות שעבר במליאה אמש: "עד היום ידיי היו כבולות. אם הייתי נכנס לאירוע הייתי מוצא לנבצרות. לכן הערב אני מודיע: עד כאן. אני נכנס לאירוע".

"הקול קול נתניהו, הידיים ידי לוין"

תגובתם של מובילי המחאה נגד התוכנית המשפטית על נאום נתניהו לא איחרה לבוא: "במקום לעצור ולגנוז את החקיקה, הוא דוהר כדי למנות שופטים שפוטים של פוליטיקאים, ולהשתלט על בית המשפט העליון. הוא ממשיך להסית נגד בית המשפט ומשחרר ספינים לכל עבר. בשבת הקרובה נערוך בפעם ה-12 ברציפות הפגנות ברחבי הארץ: המחאה תתעצם". גם במחאת המילואימניקים תקפו: "נתניהו ממשיך להעמיד בסכנה את ביטחון ישראל. המאבק נגד חוקי הדיקטטורה רק יתעצם עד שתיעצר החקיקה".

ראש האופוזיציה יאיר לפיד תקף גם הוא את ראש הממשלה: "נתניהו שוב התקרבן והתלונן, והמשיך להפיץ שקרים מחפירים נגד מערכת המשפט. הקול קול נתניהו, אבל הידיים ידי יריב לוין. אני קורא לאנשים האחראיים בליכוד, אל תעבירו את השינוי בוועדה לבחירת שופטים ובואו להידברות בבית הנשיא".

 

 

בשיחתם של ראש הממשלה ושר הביטחון שנמשכה כ-20 דקות בלבד, גלנט שוחח עם נתניהו בדבר מידע בטחוני עדכני שמחייב את עצירת החקיקה. לפי גורמים בליכוד, אין קשר בין הצהרת ראש הממשלה לבין הצהרת שר הביטחון, שאמור היה לשאת דברים בשעה 19:30 - אך לבסוף חזר בו.

מחאת ההייטקיסטים בקפלן, בתל אביב (צילום: ליאור באקאלו)
המחאה נגד המהפכה המשפטית, היום | צילום: ליאור באקאלו

בסביבת שר הביטחון הודיעו כי הם מוטרדים מאוד מההשפעה של החקיקה על הצבא, ומהאופן שבו האויבים של ישראל מפרשים את מה שמתחולל במדינה. עוד מוטרדים בסביבתו של גלנט מהפוטנציאל העצום לעימות באחת הזירות שהולך וגדל, ומהפגיעה המשמעותית ביחסים המדיניים והביטחוניים של ישראל עם ארה"ב, אירופה ומדינות המפרץ.

גם הרמטכ"ל הרצי הלוי קיים פגישה עם נתניהו, בה ככל הנראה הציג לו את ההשלכות של המשך חקיקת הרפורמה המשפטית. גלנט אף עמד בקשר רציף אמש עם חבר הכנסת בני גנץ, וקיים עמו שיחות ממושכות. עוד ניסה גלנט לשכנע חברי כנסת מהליכוד להצטרף לקריאה לעצירת החקיקה.

יואב גלנט ובנימין נתניהו (צילום: נועם ריבקין פנטון, פלאש 90)
יואב גלנט ובנימין נתניהו | צילום: נועם ריבקין פנטון, פלאש 90

גם שרה נתניהו פרסמה הודעה חריגה, בה קראה להרגעת הרוחות. "אסור לנו להגיע לשפיכות דמים, לאלימות ולהסתה, גם אם יש בינינו חילוקי דעות. אני קוראת לכולם להרגיע את הרוחות ולפעול יחד למען הסכמה רחבה בעם ישראל", מסרה נתניהו.