ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע הערב (שני) כי הוא החליט להשהות את החקיקה של המהפכה המשפטית למושב הכנסת הבא. "מתוך אחריות לאומית והרצון למנוע את הקרע בהם - החלטתי להשהות את הקריאה השנייה והשלישית ולהשהות את החוק - ולתת זמן להידברות לקראת החקיקה במושב הכנסת הבא", אמר נתניהו בהצהרה שהגיעה על רקע הפגנות בעשרות מוקדים במשך היום, בעקבות הדחת שר הביטחון יואב גלנט ונגד המהפכה המשפטית. 

מיד לאחר הנאום של נתניהו, ההסתדרות והשלטון המקומי הודיעו כי הם עוצרים את השביתה. מנגד, מובילי המחאה הבהירו כי "כל עוד אין גניזה - ממשיכים במאבק". יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד ויו"ר כחול לבן בני גנץ בירכו על עצירת החקיקה והביעו נכונות להיכנס למו"מ בנושא. גם שר הביטחון יואב גלנט בירך על ההחלטה לעצור את החקיקה לטובת הידברות.

נשיא המדינה יצחק הרצוג בירך גם הוא על עצירת החקיקה וציין כי "בית הנשיא פתוח להידברות והסכמות". הוא אמר כי "עצירת החקיקה היא הדבר הנכון. זו העת להתחיל בהידברות כנה, רצינית ואחראית שתביא בדחיפות להרגעת הרוחות והנמכת הלהבות". לדבריו, "אני קורא לכולם לגלות אחריות. הפגנה ומחאה – מכל צד שהוא - כן. אלימות - בשום אופן לא. אם צד אחד ינצח - המדינה תפסיד".

  • בהסתדרות הכריזו על שביתה כללית במשק: בתי החולים יפעלו במתכונת חירום, נמלי התעופה יפסיקו לפעול.
  • הסתיימה ישיבת ראשי הקואליציה: בתום דיוניים קדחתניים, נתניהו עומד על דעתו לעצור את החקיקה ונערך לשאת את הצהרתו.
  • המחאה נגד החקיקה לא עוצרת: מוקד ההפגנות עובר לירושלים, הפגנת ענק שכונתה "עצרת המיליון", צפויה להיערך מול הכנסת בצוהריים.
  • "החזירו את הקול לעם": חה"כ שמחה רוטמן קרא לתומכי הרפורמה להפגין, בלה פמיליה כתבו: "עד היום שתקנו, הערב נגיע לקפלן".
  • המשבר בקואליציה: שר המשפטים לוין הודיע שיכבד כל החלטה של נתניהו, ייתכן שבן גביר יפרוש מהממשלה אבל לא יפרק את הקולאיציה.

ראש הממשלה דרש ממפקדי הצבא להילחם בתופעת הסרבנות. "יש מיעוט קיצוני, שמוכן לקרוע את המדינה שלנו לגזרים. הוא נוקט באלימות, מצית אש, מאיים לפגוע בנבחרי ציבור, מלבה מלחמת אחים וקורא לסרבנות שהיא פשע נורא", אמר נתניהו. "מדינת ישראל לא יכולה להתקיים בלי צה"ל. סרבנות מצד אחד תוביל לסרבנות מהצד השני, סרבנות זה קץ המדינה שלנו".

הפגנת תומכי הרפורמה בירושלים (צילום: רויטרס)
"את הקול הזה אף אחד לא ישתיק". הפגנת תומכי הרפורמה בירושלים, הערב | צילום: רויטרס

"לפני 3,000 שנים כאן בירושלים, התרחש משפט שלמה", הוסיף נתניהו. "שתי נשים באו לפני המלך, וכל אחת מהן טענה שהיא האמא האמיתית של אותו תינוק. המלך שלמה ציווה להביא חרב ולבתר את התינוק ולחתוך אותו לשניים. אישה אחת הייתה מוכנה לקרוע את התינוק, אבל השנייה סירבה בתוקף, והתעקשה שהתינוק יישאר חי ושלם. גם היום, שני הצדדים במחלוקת הלאומית טוענים לאהבת התינוק, המדינה שלנו".

נתניהו הוסיף כי "אלה שקוראים לסרבנות, אלה שקוראים לאנרכיה ולאלימות - קורעים במודע את התינוק לגזרים. אבל רוב רובם של אזרחי ישראל משני הצדדים אינם רוצים לקרוע את העם לגזרים". לדבריו, "אנחנו נמצאים בנתיב של התנגשות מסוכנת בחברה הישראלית, בעיצומו של משבר שמסכן את האחדות הבסיסית בנינו. משבר זה מחייב אותנו לפעול באחריות".

בנימין נתניהו
ראש הממשלה נתניהו, הערב בהצהרה

"אינני מוכן לקרוע את העם לגזרים", המשיך נתניהו בהצהרתו. "במשך שלושה חודשים קראתי פעם אחר פעם להידברות, וגם אמרתי שאהפוך כל אבן כדי להגיע לפיתרון. כי אני זוכר, אנחנו זוכרים, שאיננו עומדים מול אויבים, אנחנו עומדים מול אחים", הוסיף. "אני אומר כאן ועכשיו: אסור שתהיה מלחמת אחים".

"כך או כך, נביא רפורמה שתחזיר את האיזון שאבד בין הרשויות - תוך עיגון זכויות הפרט", הבהיר נתניהו לקראת סיום נאומו. "אני רוצה לפנות כאן לתומכי המחנה הלאומי, יש לנו את הרוב לעשות את המעשה לבד בכנסת, רבבות מתומכינו הגיעו לירושלים כדי לתמוך ברפורמה ולהגיד שצריך אותה. אני גאה בכם. אתם לא אזרחים סוג ב', אני מעריך את זה שיצאתם היום לרחובות כדי להשמיע את קולכם הדמוקרטי, את הקול הזה אף אחד לא ישתיק". 

המחאה בירושלים (צילום: reuters)
מחאה נגד המהפכה המשפטית בירושלים, היום | צילום: reuters

מיד לאחר נאומו של ראש הממשלה, בירך יו"ר המחנה הממלכתי בני גנץ על עצירת החקיקה, ובהצהרה משלו אמר כי "עמדתי כאן לפני כמה שבועות ואמרתי שאנחנו עלולים להגיע למלחמת אחים ושנתניהו יישא באחריות לכך, אני מברך על החלטתו לעצור. טוב מאוחר מאשר אף פעם". הוא הוסיף כי "יש פוליטקיאם צינים שלא מתעלים לגודל השעה. שורפי האסמים ממשיכים להצית את המחאה בין ירושלמים לתל אביבים, בין קביצוניקים לבין תושבי עיירות פיתוח - לא ניתן להם".

"כולנו צריכים לקרוא פה אחד - לא למלחמת אחים, לא לאלימות, אבל כן להסכמות ולהידברות", הוסיף גנץ בנאומו. "בהפגנות בחוץ יש דגלי ישראל בשני הצדדים, והרי זו עוד הוכחה שאחים אנחנו. אני מבקש להגיד שוב תודה לאלפי אזרחים אוהבי המדינה שמאבקם הנחוש שעוד לא תם - אך יקבל מקום של כבוד בהיסטוריה של מדינת ישראל".

גם יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד הביע נכונות להידברות, אך הבהיר כי יש לוודא שלא מדובר באחיזת עיניים. "מדינת ישראל פצועה וכואבת. אנחנו צריכים לשבת יחד ולכתוב חוקה על בסיס מגילת העצמאות", אמר לפיד בהצהרה. "אנחנו צריכים לסמוך על הנשיא כמתווך הוגן. למודי ניסיון מר מן העבר, אנחנו נוודא קודם כל שאין תרגיל או אחיזת עיניים".

לפיד הוסיף כי "שמענו בדאגה את הדיווח שנתניהו אמר למקורביו שהוא רק מרגיע את הרוחות. אם הוא ינסה לעשות לנו תרגילים - הוא שוב ימצא מולו אנשים שילחמו מול התוכנית שלו. מצד שני, אם הממשלה תבוא להידברות אמיתית והוגנת נוכל לצאת מנקודת השבר הזו מאוחדים יותר ולהפוך אותו לרגע מכונן". לדבריו, "זה המשבר הגדול ביותר בתולדות המדינה. יש לנו אחריות לפתור אותו יחד". 

_OBJ

מנגד, יו"ר מפלגת העבודה חה"כ מרב מיכאלי הבהירה כי רק גניזה מוחלטת של החוקים תוביל לעצירת המחאה ולמו"מ עם האופוזיציה. "ביום שבו מתברר שנתניהו למד מהפולנים איך לדכא הפגנות, הוא שוב פונה לתומכים שלו בלבד, בנאום מלא שקרים והסתה כלפי חצי מהעם", מסרה מיכאלי. "לא השהיה ולא שום תרגיל אחר. כמה פעמים עוד אפשר ליפול בפח של שיתוף פעולה עם נתניהו? אמרנו לאורך הדרך - רק גניזה מוחלטת של חוקי ההפיכה המסוכנים". 

_OBJ

נאום נתניהו מגיע לאחר הפגנות נרחבות שהתקיימו מאז אתמול ברחבי הארץ באופן ספונטני לאחר פיטורי שר הביטחון גלנט, וכן בעקבות השביתה הכללית במשק שעליה הכריז יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד. מוקדם יותר אישרה ועדת החוקה את החוק לשינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים לאחר מהומה גדולה בזמן ההצבעה.

המהפכה המשפטית - סיקור N12

שר המשפטים יריב לוין הודיע שיכבד כל החלטה של נתניהו ולא יתפטר במידה ויחליט על עצירת החקיקה. נתניהו התכוון להכריז כבר בשעות הבוקר על עצירת החקיקה, אך דחה את הצהרתו בעקבות חילוקי דעות בקואליציה והאיום של השר לביטחון לאומי בן גביר לפרק את הממשלה אם המהפכה המשפטית לא תקודם השבוע.

גם יו"ר ועדת חוקה רוטמן ויו"ר מפלגת נעם חה"כ אבי מעוז קראו לממשלה להמשיך ולקדם את החקיקה. מנגד, מרבית שרי הליכוד וכן מפלגות ש"ס ויהדות התורה הביעו תמיכה במהלך של ראש הממשלה לבלום את המהפכה המשפטית.

המונים הגיעו למחות נגד המהפכה המשפטית היום מול משכן הכנסת, והמונים נוספים מפגינים בתל אביב. מנגד, מתארגנת הפגנה גם של תומכי המהפכה המשפטית - ח"כ רוטמן קרא לתומכים להפגין וגם בארגון לה פמיליה קראו: "עד היום שתקנו, הערב נגיע לקפלן".