פרסום ראשון: יותר מ-150 חיילי מילואים המשרתים במערך הסייבר ההתקפי שיגרו היום (שישי) מכתב לרמטכ"ל, לראש המוסד ולראש השב"כ ובו איימו כי אם המהפכה המשפטית תעבור, הם לא יתגייסו לשירות מילואים. מדובר באיום השני של יחדית מילואים רק היום, לאחר שיחידות רבות כבר יצאו באיום דומה בשבועות האחרונים.

לקריאת המכתב המלא - לחצו כאן

"אם יחוקקו החוקים המדוברים ועצמאות מערכת המשפט תבוטל, תישמט המסגרת המוסרית והחוקית שמאפשרת לנו לפתח יכולות רגישות בשירות המדינה", כתבו במכתב. "במצב כזה לא נוכל להמשיך להתנדב לשירות מילואים בתחום הסייבר. אנו חותמים לבד, כל אחת ואחד על דעת עצמו ולא טוענים לייצג ארגון או קבוצה כלשהי".

פעילותו של אגף התקשוב וההגנה בסייבר (צילום: דובר צה"ל)
פעילותו של אגף התקשוב וההגנה בסייבר (למצולמים אין קשר לנאמר בכתבה) | צילום: דובר צה"ל

עוד הוסיפו: "שירתנו את המדינה, באהבה רבה, תוך שימוש בכל הידע, היצירתיות והיכולות שלנו בתקופות של ממשלות משני צידי המפה הפוליטית והיינו שמחים להמשיך לעשות כך. השירות שלנו דורש פיתוח והפעלת יכולות עם פוטנציאל שימוש לרעה".

לטענתם, הלגיטימציה להפעיל יכולות סייבר מתקדמות קיימת רק מכיוון שישראל היא מדינה דמוקרטית ליברלית, כזו "שבה קיימת מערכת משפט חזקה ועצמאית המאפשרת איזון בין הרשויות". בסיום המכתב הדגישו כי "משטר ללא ביקורת שיפוטית עשוי להפעיל את יכולות הסייבר שאנו מפתחים באופן לא מוסרי הנוגד את עקרונות הדמוקרטיה".

בוגרי יהל"ם נגד המהפכה המשפטית

מוקדם יותר הים כ-130 אנשי מילואים, יוצאי יחידת העילית יהל"ם, שיגרו מכתב תקיף הקורא לשר הביטחון יואב גלנט לפעול לבלימת חוקי המהפכה המפכה המשפטית - כך נודע ל-N12. "נתקשה לשרת אם הרפורמה המשפטית תעבור", כתבו יוצאי היחידה - בהם: קצינים, מפקדים ולוחמים. 

עצומת יוצאי יחידת יהל"ם
עצומת יוצאי יחידת יהל"ם

"אנו חרדים מהמהלכים החד-צדדיים סביב הרפורמה המשפטית שמקודמת בימים אלה בכנסת", כתבו הלוחמים במילואים במכתבם.  "זו אינה עוד רפורמה, אלא שינוי דמותה של המדינה אותה שירתנו ובה גדלנו. אנו סבורים כי אם הליך החקיקה יימשך ללא הידברות וללא הסכמה, הקרע בעם, הפילוג והשנאה יגדלו עד כדי סכנה ממשית לעתידה של מדינת ישראל".

היחידה ללוחמה בטרור

"בימים אלה אנו מרגישים כי הקרקע נשמטת מתחת לרגלינו", כתבו מפקדי היחידה במכתב ששיגרו גם הם לשר הביטחון על רקע המהפכה המשפטית. "המדינה וערכיה הדמוקרטיים הם הסיבות שלשמן נקראנו לדגל כשהתגייסנו והתנדבנו ליחידה. אך אלה נתונים היום תחת מתקפה חסרת תקדים ואנו חוזים בערכים אלה מתנפצים לנגד עינינו. המתקפה על מערכת המשפט, מהווה איום ממשי על זכויות היסוד וערכי מגילת העצמאות". 

לוחמי לוט"ר אילת (למצולמים אין קשר לידיעה) (צילום: דובר צה"ל)
לוחמי לוט"ר אילת (למצולמים אין קשר לידיעה) | צילום: דובר צה"ל

קציני עבר במערך המבצעים המיוחדים ומפקדים ביחידות עילית

עשרות קציני מילואי במערך המבצעים המיוחדים של צה"ל מסרו לפני כשבוע הודעה דרמטית: "לא נתנדב כשדגל שחור ענק מתנוסס מעל מעשי השלטון". במכתבם מחו קציני המילואים נגד המהפכה המשפטית, והדגישו: "החקיקה המדוברת תחריב את כל מה ששירתנו ולחמנו למענו. לא ניתן לזה לקרות". על המכתב חתמו בראשי תיבות מסיבות ביטחון מידע. עם פרסום המכתב, סולק הקצין במיל' ביחידה המיוחדת מקבוצת הוואטסאפ של יוצאי היחידה - והודעתו נמחקה על ידי המנהלים. יוזם המכתב: "אין פה קריאת סירוב, אבל גמרנו לשתוק".

 

"השינוי החפוז והפראי ביסודות המשטר, מבלי שהתקיים דיון מעמיק ובהיעדר הסכמה רחבה, יפגע במדינה וביטחונה"

יוצאי יחידת העילית מורן

 

 

ביום ראשון הצטרפו למחאה נגד המהפכה המשפטית 500 לוחמים נוספים, יוצאי יחידת מורן – יחידת עילית בחיל התותחנים. ולצדם, עוד  250 אנשי מילואים ביחידת החילוץ 669. מאות לוחמי יחידת מורן חתמו על עצומה שבה הם קוראים לעצור את המהלכים "להחלשת מערכת המשפט והמשטר הדמוקרטי בישראל". לדבריהם, "השינוי החפוז והפראי ביסודות המשטר, מבלי שהתקיים דיון מעמיק ובהיעדר הסכמה רחבה, יפגע במדינה וביטחונה ובכלל אזרחיה".

מפקדי טייסת קרב הצטרפו למחאה

שני מפקדי טייסת קרב, המשרתים בשירות מילואים הודיעו ביום שני כי הם משעים את עצמם, בשל "צו השעה". אחד מהטייסים הסביר שאת היום הפנוי שלו הוא בוחר להקדיש להפגין מול ביתו של יואב קיש במחאה נגד המהפכה המשפטית.

F15 מתקדם (צילום: 00.99 PM DEFENSE NEWS, חדשות)
טייסי הקרב נגד המהפכה המשפטית | צילום: 00.99 PM DEFENSE NEWS, חדשות

הטייס הסביר מדוע הוא בוחר להפגין במקום לשרת במילואים: "אני עומד מול ביתו ומבקש ממנו לשקול שוב את ההחלטה לשים רעלה על בתי, לשלול את זכויות ההומו חברי או הערבי מהמכולת בה אני עורך קניות. אני מפגין מול ביתו של קיש על מנת שידע שבמקום לחנך דורות של טייסים, ביניהם בנו, אני עומד מול ביתו ומבקש ממנו לשקול החלטותיו. 25 שנים שרתי בקבע, כולן בתפקידי פיקוד הדורשים ממני הקרבה 24/7, השתתפתי במאות טיסות חוצות קו ולא אחת העמדתי את חיי בסכנה אמיתית".

בוגרי יחידת 8200 במכתב התרעה

בוגרי יחידת 8200 בחיל המודיעין פרסמו ביום שני מכתב המיועד לממשלה שפורסם בתקשורת, ובו הם התריעו מפני "סימנים המעלים חשש אמיתי לשלמותה ובטחונה של מדינת ישראל" - בעקבות המהפכה המשפטית. בנוסף, הם איימו כי יפסיקו לשרת במילואים אם התוכנית המשפטית תעבור במלואה.