התנועה הדמוקרטית האזרחית שלחה אתמול (רביעי) מכתב ליועצת המשפטית לממשלה, גלי בהרב-מיארה, בבקשה לדון בנבצרות של ראש הממשלה נתניהו. "נראה שאין עוד מנוס מבחינה יסודית וקפדנית של סוגיית הנבצרות של ראש הממשלה והכרעה בה עתה, ללא דיחוי".

במכתבם פירטו כי הסיבות לכך, הן בין היתר, "בשל פעולותיו הקיצוניות לפגיעה חמורה במערכת המשפט ואכיפת החוק, כאשר הוא מצוי בניגוד עניינים חריף ועמוק בין תפקידו כראש ממשלה לבין היותו נאשם בפלילים; והן בשל מהלכיו לפגיעה קשה ואנושה ביסודות הדמוקרטיה בישראל, תוך פגיעה חמורה בעקרונות יסוד של הפרדת רשויות, שלטון החוק, עצמאות הרשות השופטת".

המעשים, המשמעות והשינוי במצב: מה עומד מאחורי חזרת סוגיית הנבצרות

עוד נכתב בפנייה ליועמ"שית כי "הצעות החקיקה בתחום חוקי יסוד וחוקים משטריים תוך כדי ניהול משפטו כנאשם בעבירות פליליות חמורות, ובניגוד עניינים מהותי, מביאות למסקנה ברורה וחד-משמעית כי נתניהו פועל לשינוי מן היסוד של שיטת הממשל והמשטר בישראל ועיקור מתוכן של היסוד הנצחי הדמוקרטי של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית".

"זה מחייב כי תפעלי לאלתר לקביעה כי נבצר מנתניהו להמשיך ולכהן כראש ממשלת ישראל ה-37", נכתב. "זוהי נבצרות מהותית המתחייבת ממעשי נתניהו שיביאו למיטוט היסודות, הרשויות והמוסדות החיוניים של הדמוקרטיה הישראלית".

לפני יומיים הודיעה היועצת המשפטית לממשלה לראשי מפלגות הקואליציה כי בניגוד לפרסומים בתקשורת, היא לא קיימה דיונים בנוגע לאפשרות להכריז על נבצרות ראש הממשלה בנימין נתניהו. זאת לאחר שמוקדם יותר הם שלחו לה מכתב שבו הזהירו אותה כי "ניסיון להכרזה או הכרזה על נבצרות של מנהיג מכהן, מהווים ניסיון בלתי חוקי בעליל להדיחו ולהפיל ממשלה נבחרת וחוקית, ללא שבריר של הסמכה בחוק".