מצור על המספרה של אשת רה"מ בת"א: אלפי מפגינים מחו אמש (רביעי) מחוץ למספרה בכיכר המדינה, שבה שהתה אשת ראש הממשלה שרה נתניהו - ולא אפשרו לה לצאת. מאות שוטרים חסמו את הכניסה למספרה ופרשים הוזנקו למקום לתגבר את מאבטחיה. עימותים פרצו בין שוטרים למפגינים בניסיון לפזר את ההפגנה. כעבור יותר משלוש שעות, חולצה נתניהו בשלום מהמספרה בידי אנשי יחידת "מגן" לאבטחת אישים במשרד ראש הממשלה.

ההפגנה החלה לאחר שכמה מפגינים זיהו את אשת ראש הממשלה שרה נתניהו במספרה בכיכר המדינה, והחליטו למחות מחוץ לה - בזמן שמאבטחיה חוצצים ביניהם. אלפי מפגינים הצטברו במקום וחלקם ביקשו למנוע את יציאתה: "לא ניתן לה לצאת מהמספרה". המפגינים הגיעו עם מגפונים ודגלי ישראל, וקראו מחוץ למספרה "בושה", "שיישרף לכם הפן" ו-"שהגוונים ייצאו כהים". וילונות המספרה הוגפו ולא היה ניתן לראות את רעיית ראש הממשלה.

שרה נתניהו חולצה מהמספרה בכיכר המדינה (צילום: n12)
שרה נתניהו מחולצת מהמספרה בכיכר המדינה | צילום: n12
כוחות בכיכר המדינה מחוץ למספרה של שרה נתניהו
מאות שוטרים בכיכר המדינה
כוחות בכיכר המדינה מחוץ למספרה של שרה נתניהו
מאות שוטרים מקיפים את הכניסה למספרה

לכיכר המדינה הוזעקו מאות שוטרי מג"ב ופרשים שקראו למפגינים לעזוב את המקום בניסיון לחלץ את נתניהו. בשלב מסוים, כוחות כבדים פינו את המפגינים באלימות ואפשרו את מילוט אשת ראש הממשלה מהמספרה בשיירת רכבי שרד. ראש הממשלה בנימין נתניהו צייץ לאחר החילוץ: "שרה רעייתי האהובה, שמח שחזרת הביתה בשלום וללא פגע. האנרכיה חייבת להיפסק - זה יכול לעלות בחיי אדם".

משה, הספר של שרה נתניהו, סיפר לחדשות 12: "אני בהלם, דבר כזה לא חוויתי. יש לי לקוחות מכל גווני הקשת ואני בהלם. כמו שאתה רואה אני בסערת רגשות. לא נעים, לא נעים. אירוע לא פשוט בכלל. אנחנו מספר שנים ביחד. היא הרגיעה אותי. כולם דאגו לנו".

ההתכתבות שהובילה למצור במספרה:

בנו של ראש הממשלה, יאיר נתניהו, כתב לאחר המילוט: "כל מי שלקח חלק בדבר הזה, כל האנרכיסטים שניסו לעשות לינץ' באימא שלי, כל מי שארגן את המצור הזה בקבוצות וואטסאפ, מארגני ההפגנות והמממנים המיליארדרים שלהם, צריכים להיות עצורים עם כתב אישום ולסיים בכלא. הערב נחצה קו של הפיכה אלימה. דבר כזה בארה"ב היה מסתיים בפשיטות המוניות על הבתים של המעורבים על ידי ה-FBI".

ראש הממשלה נתניהו גינה את המפגינים בזמן המצור על המספרה: "פעילי האנרכיה בהנהגת לפיד ממשיכים לחצות קווים אדומים. כרגע הם צרים ומאיימים על רעייתי בתל אביב. אני קורא ללפיד ולאופוזיציה להפסיק זאת מיד ולגנות מעשה מביש זה שלא היה כדוגמתו".

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר תקף בטוויטר: "חבורת אנרכיסטים פריבילגים שלא מצליחים להשלים עם הפסד צורב בבחירות ואיבוד השלטון, צרים על אשת ראש הממשלה ולעזאזל חופש התנועה. דמוקרטיה, עלאק. מגבה את המשטרה לפעול במהירות וככל הנדרש, כדי להגן על חייה".

הפגנה בכיכר המדינה מחוץ למספרה של שרה (צילום: עמרי לוטינגר)
ההפגנה בכיכר המדינה | צילום: עמרי לוטינגר
משה, הספר של שרה נתניהו (צילום: חדשות 12)
משה, הספר של שרה נתניהו | צילום: חדשות 12

יו"ר המחנה הממלכתי בני גנץ קרא למפגינים לאפשר לאשת ראש הממשלה לצאת מהמספרה: "אני קורא למפגינים בכיכר המדינה - תנו לאשת ראש הממשלה לחזור לביתה ואתם המשיכו להניף את הדגלים ולהשמיע את זעקתנו הצודקת. נמשיך לפעול ביחד, במגוון דרכים חוקיות כדי לעצור את ההפיכה המשטרית".

ראש האופוזיציה ויו"ר יש עתיד יאיר לפיד הצטרף לקריאה: "קורא למפגינים בכיכר המדינה לאפשר לשרה נתניהו לצאת לביתה. המאבק שלכם ושלנו הוא נגד ההפיכה המשטרית והרס הדמוקרטיה".

מאבטחים מחוץ למספרה של שרה נתניהו בכיכר המדינה (צילום: n12)
מאבטחיה של שרה נתניהו מחוץ למספרה | צילום: n12

הפגנה בכיכר המדינה נגד המהפכה המשפטית (צילום: n12)
מאות מפגינים בכיכר המדינה | צילום: n12

הפגנה בכיכר המדינה מחוץ למספרה של שרה (צילום: אור אדר)
ההפגנה בכיכר המדינה ממעוף הרחפן | צילום: אור אדר

סגן ראש הממשלה ושר המשפטים יריב לוין תקף: "המצור על רעיית ראש הממשלה, הגברת שרה נתניהו הוא מטורף וחסר תקדים. מי שחשב שהאנרכיה תיעצר בחסימות כבישים ובקפיצה על שולחנות בכנסת, גילה הערב שכשמאפשרים אלימות והפרות סדר זה לא נעצר בזה. הגיע הזמן להחיל את שלטון החוק על אלה שמדברים בשם שלטון החוק, אבל רומסים את החוק ואת זכויות הפרט של כל מי שלא חושב כמוהם".

חה"כ וסגן הרמטכ"ל לשעבר יאיר גולן פרסם בטוויטר סרטון שבו גיבה את המפגינים שצרים על המספרה: "אז שרה הגיעה להסתפר ותראו איזו הפתעה נפלאה חיכתה לה. הון, שלטון, עולם תחתון – זה מה שקוראים פה המפגינים – והם כל כך צודקים. קדימה, עד הסוף, עם המרי האזרחי".

המחאות נגד המהפכה המשפטית נמשכו הערב גם מחוץ לביתו של ראש הממשלה ברחוב עזה בירושלים לאחר שקיימו תהלוכה ממשכן הכנסת. המשטרה חסמה לתנועה באופן יזום את הכביש שעליו צועדים המפגינים. במקביל, מאות בני אדם הפגינו בתחנת משטרת מרחב ירקון ברחוב ראול ולנברג בתל אביב בדרישה לשחרר את המפגנים שנעצרו. כביש החוף נחסם לתנועה במחלף הסירה ומכת"זית הופעלה בצומת כרכור.

השיירה שבאה לחלץ את שרה נתניהו בכיכר המדינה
השיירה בכיכר המדינה

הפגנה נגד המהפכה המשפטית ברחוב עזה (צילום: בן כהן)
הפגנה נגד המהפכה המשפטית ברחוב עזה | צילום: בן כהן

_OBJ

_OBJ

לפחות 50 מפגינים נעצרו במהלך היום במוקדי העימותים במסגרת "יום השיבוש הלאומי", שהמרכזי שבהם היה מחלף השלום בתל אביב. משטרת ישראל השתמשה ברימוני הלם, פרשים ומכת"זיות לפזר את המוחים. בבית החולים איכילוב מדווחים על 11 מפגינים פצועים, אחד מהם פונה לחדר ניתוח. מילואימניקים רבים ובהם טייסים לשעבר עוכבו או נעצרו.

הפגנות רבות בעשרות צמתים ברחבי הארץ חסמו את התנועה, לפרקים, מצפון לדרום, משעות הבוקר עד הצוהריים, וכללו גם עצירה של כביש 1. בין הקבוצות המרכזיות שחסמו כבישים גם הייטקיסטים וסטודנטים. מובילי מחאת הסטודנטים תקפו: "מה שקרה הבוקר בתל אביב לא מפחיד אותנו, אלא רק ממחיש לנו באיזה מדינה נחיה אם ההפיכה המשטרית תעבור. נמשיך להילחם נגדה בכל הכוח. אנחנו קוראים לכל הצעירים להצטרף".