בדרך לפריצת דרך? הקואליציה הסכימה לדחות את ההצבעה היום (רביעי) במליאה על הצעות החוק במסגרת המהפכה המשפטית "כדי לקיים הידברות". זאת, לאחר המגעים אתמול בין הנשיא לגורמים באופוזיציה ובקואליציה. לפיד בירך: "הצלחנו לעכב את חוקי דריסת הדמוקרטיה". מארגני המחאה הזהירו: "לא לבלוע את הפיתיון, זה ניסיון שקוף לצנן את המחאה".

שלושה חוקים היו אמורים לעלות היום להצבעה במליאה ולא יעלו בעקבות ההקפאה: הצעת החוק הפרטית של יו"ר ועדת חוקה שמחה רוטמן לפסקת ההתגברות, "חוק מח"ש" של ח"כ משה סעדה שיאפשר למחלקה לחקירות שוטרים לחקור פרקליטים ו"חוק דרעי 2" שיאפשר ליו"ר ש"ס לחזור להיות שר. ל-N12 נודע שלדחיית "חוק מח"ש" קדמה שיחה בין הנשיא הרצוג לח"כ סעדה. 

נאום הנשיא הרצוג (צילום: חיים צח, לע"מ)
מאמציו צלחו? נשיא המדינה יצחק הרצוג | צילום: חיים צח, לע"מ

חשוב להדגיש שהקואליציה עדיין לא מקפיאה את הצעות החוק שעברו לקריאה ראשונה בוועדת החוקה ביום שני האחרון. ההצעות, לשינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים וביטול מוחלט של האפשרות של בג"ץ לפסול חוקי יסוד, אמורות לעלות להצבעה במליאה ביום שני הקרוב. כאמור, להצעות אלה הקואליציה לא התייחסה, ולפי שעה הן יתקיימו כמתוכנן בשבוע הבא.

לקריאה נוספת בנושא ב-N12:

"בעקבות פניית כבוד נשיא המדינה ובקשתו לאפשר המשך הידברות בלב פתוח ונפש חפצה, החלטתי בהתייעצות עם ח״כ משה ארבל, לדחות לשבוע הבא את ההצבעה על הצעת חוק יסוד הממשלה המבקשת למנוע ביקורת שיפוטית במינוי שרים שאושר על ידי הכנסת", נמסר מטעם יו"ר הקואליציה חבר הכנסת אופיר כץ. "דחיית החוק לא תשפיע על התקדמות הרפורמה המשפטית".

חה"כ שמחה רוטמן בוועדת חוקה ומשפט (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
ההצבעה על החוק שלו תידחה. ח"כ רוטמן | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

לפיד: "הצלחנו"; מארגני המחאה: "אחיזת עיניים, לא להאמין"

במקביל להודעת הקואליציה, ראש האופוזיציה יאיר לפיד נפגש כעת עם נשיא המדינה. לפיד בירך על הודעת ההקפאה בציוץ בטוויטר. "כל אדם שיצא מהבית להפגין עם דגל ושלט יכול להגיד היום לעצמו – נלחמנו ביחד והצלחנו לעכב את חוקי דריסת הדמוקרטיה שלא יעלו היום להצבעה במליאת הכנסת", כתב. "תודה, זה בזכותכם. חייבים להמשיך ולהאבק יחד ברחובות ובכנסת על נשמתה של המדינה". 

בשונה מלפיד, יו"ר העבודה מרב מיכאלי קראה שלא להאמין למהלך של הקואליציה. "הידברות אפשרית רק עם הקפאה מוחלטת של החקיקה, על דעת כל הקואליציה ושמירה על הקווים האדומים של עצמאות מערכת המשפט בישראל", אמרה. "מאות אלפי ישראלים לא יצאו לרחובות כדי לסיים בתור חותמת הכשרות לעקרונות לוין-רוטמן. זה הזמן להגדיל ולהחריף את המחאה, עד שהדמוקרטיה תנצח".
 
גם מארגני המחאה יצאו בקריאה דומה ללפיד ולגנץ. "קוראים ללפיד ולגנץ לא לבלוע את הפיתיון הזה, מדובר בניסיון שקוף לצנן את המחאה", אמר נדב גלאון, ממובילי המחאה. "זה מסך עשן שנועד לאפשר לקואליציה להמשיך להתקדם בחלקים אחרים של המהפכה המשפטית ובמקביל, לקרוא להידברות ולהראות לציבור איזושהי מראית עין של מחוות ורצון להידברות".

הוא הוסיף: "בפועל, כל זמן שהם לא גונזים את כל חוקי ההפיכה המשטרית, ברור לנו שהם לא מתכוונים לעצור. לא במקרה לא נשמעה אף התייחסות לוועדה לבחירת שופטים ולמרכיבים נוספים מתוך חוקי ההפיכה, ולכן אנחנו לא קונים את הספין וקוראים גם ללפיד ולגנץ - לא להיכנס להידברות עם הקואליציה עד לגניזת כל החוקים. אם רוטמן וחבריו חושבים שהספין השקוף הזה יצנן את המחאה - הם יגלו בקרוב מאוד שהיא תתעצם ותגבר, אנחנו לא מתכוונים לעצור עד שכל חוקי ההפיכה המשטרית יגנזו ויוסרו מסדר היום".

יאיר לפיד בבמה המרכזית (צילום: חדשות 12)
לפיד בירך, מארגני המחאה הזהירו: "לא לבלוע את הפיתיון" | צילום: חדשות 12

התנועה לאיכות השלטון, שגם לה חלק מרכזי במחאה, הגיבה בטון דומה: "התנועה מברכת על כל עצירת חוק מטורלל, לא דמוקרטי ועוקף בג"ץ, עם זאת עצירת חוק דרעי ועצירת חוק מח"ש הינה אחיזת עיניים שאין בה בכדי לעצור את חוקי הליבה של הפיכה השיפוטית כגון הפוליטיזציה של הועדה לבחירת שופטים, ביטול עילת הסבירות והחקיקה שתמנע מבית המשפט העליון ביקורת שיפוטית על חוקי היסוד. ולכן התנועה לאיכות השלטון דוחה בשאט נפש את הניסיון לאחז עיניים".

ממטה מאבק עובדי ההייטק נמסר: "אין הידברות עד לעצירה מוחלטת של החקיקה. אין מערכת משפט רבע עצמאית, אין חצי דמוקרטיה. מי שרוצה לדבר, שיעצור, יקפיא, וישב לשולחן הדיונים, ולא יאיים עלינו עם מהלכי חקיקה וחניקה של הדמוקרטיה. לא רוצים לעצור? נתראה ברחובות".